1. Ana Sayfa
  2. Yaralanmalar ve Önleme

Yürüyüş ruh halinizi nasıl artırabilir ve stresi azaltabilir

Yürüyüş ruh halinizi nasıl artırabilir ve stresi azaltabilir
+ - 0

Yürümenin ve egzersiz yapmanın yalnızca fiziksel olanın ötesinde faydalar vardır. Birçok insan zihni ve ruhsal iyilik için zindelik için yürür.

Yürüyüş ruh halinizi artırabilir mi? Yaşam stresiyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir mi? İlişki problemlerinde çalışmana yardımcı olabilir mi? Daha derin bir manevi ve dini hayata yol açabilir mi? Birçokları için cevap evet.

Stres Away Yürüyüş yolları

Yürümek stresi hafifletmeye yardımcı olabilir. Davranış Tıbbı Annals dergisinde yayınlanan bir araştırma, düzenli olarak yürüdüğü ve ılımlı egzersiz yapan diğer üniversite öğrencilerinin kanepeye veya zorla egzersiz yapanlara göre daha düşük stres düzeylerine sahip olduğunu gösterdi. Japonya’da yapılan çalışmalar, bir parkta veya ormanda yürürken daha da iyi etkiler gösterdi.

Yürümek, düşünmek için zamanın yanı sıra stres atmaktan kurtulmak için zaman verir. Stresli ortamdan çıkmak, havayı solumak ve vücudunuzun hareket ettiğini hissetmek doğal bir stres atmadır. Yürümenin diğer yolları stresi azaltabilir:

1. Mola Verin: Siz ve stres yaratan çevre arasında fiziksel ve zihinsel mesafe bırakın. Kalk ve 15 dakikalık bir yürüyüş molası verin.

2. Gevşetin: Birçok insan kaslarını gererek strese girer. Doğru yürüme pozisyonunuza ve formunuza girerek, bu kasları açın ve çalışmaya başlayın. Omzunuzun ve boynunuzun daha da rahatlaması için, Nordic yürüyüş tekniğini, spor yürüyüş direkleriyle deneyin.

3. Kafanızdan Çıkın: Endişelerinizden bir mola verin. Çevrenizdeki çevreyi gözlemleyin; Ağaçların, çiçeklerin, kuşların, bahçelerin, gökyüzün veya vitrinlerin önünden geçerek ya da alışveriş merkezinde dolaşan vitrinlerin tadını çıkarın.

4. Fiziksel Bedeninizle Yeniden Bağlantı Kurun: Vücudunuzun sizi taşımak için nasıl çalıştığını tepeden tırnağa düşünün. Nefes alma teknikleri uygulamak ve yürüyüş formunuz üzerinde çalışmak isteyebilirsiniz. Cildinizde güneşi, meltemi, sisi veya yağmuru hissedin.

5. Stresli Yeme İçindeki Kalorileri Yakma: Birçoğumuz stres altındayken yiyecekleri veya yüksek kalorili yiyecekleri rahatlatırız. Yürüyüş, egzersiz ekipmanına geçmek zorunda kalmadan kalorileri yakmanın iyi bir yoludur. Kalk ve hareketlen.

6. Düşünme Zamanı: “Yürürken tüm gerçekten harika düşünceler düşünülür,” dedi filozof Friedrich Nietzsche. Yürüyüşe çıkın ve beyninize giden kan akışı artar. Sorunlarınızın dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durması için zaman ayırır. ofisinizden veya evinizden… Yaratıcı fikirler ve çözümler daha kolay akabilir.

7. Konuş ve Gül: Sizi stresinize neden olan şeylerden uzaklaştırmak için eğlenceli bir yürüyüş arkadaşı seçin. Bırakın sizi eğlendirsinler ve mutlu tarafını ortaya çıkarsınlar. Geçebileceğiniz oyun parklarında oynayın. Aptal olmak. İyi eğlenceler.

8. Havalandırma: Stresinize neyin neden olduğunu dinlemek ve size duygusal destek ve tavsiye vermek isteyen bir yürüyüş arkadaşı seçin. Problem çözme ve danışmanlık konusunda uzman bir kişi bulabilirseniz, bu verimli olabilir.

9. Vizyonunuzu Genişletin: Stres size tünel görüşü verebilir ve dünya görüşünüzü derhal problemle sınırlayabilir. Bir yürüyüşe çıkın ve etrafınızda neler olup bittiğini gözlemleyin. Diğer insanlar ne yapıyor? Yeni bir komşu taşınıyor mu? İş arkadaşları parti hazırlıyor mu? Sokağın karşısında ne inşa ediyorlar? Bu yeni yürüyüş yolu nereye gidiyor? Hayatınızdan problemlerinizden daha fazlası olduğunu görün.

10. Tansiyonunuzu Düşürün: Stres, yüksek tansiyonda bir faktör olabilir. Araştırmalar, yürümenin kan basıncınızı düşürdüğünü ve kalp sağlığı riskinizi azalttığını göstermiştir.

11. Artan Stres Giderici Bir Parkta Yürümek : Çalışmalar, doğal bir ortamda yürümenin kentsel ortamda yürümekten daha fazla stres stresi için daha etkili olduğunu buldu.

Dikkat Edilecek Noktalar: Doğal bir kaygınız varsa, stres giderici yürüyüşünüzü kendi endişelerinize çevirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Yürüyüş, Mood’u Artırır ve Depresyonu Rahatlatır

Yürüyüş ve diğer egzersizler vücudun doğal mutlu ilaçlarının salınmasına yol açar – endorfinler. Kalp atış hızını yükseltmek için hızlı bir yürüyüş hızında yürüyen Yürüyüşçüler, bu etkiyi daha yavaş bir kalp atış hızı hızında yürüyenlerden daha fazla fark edecektir. Ancak, daha yavaş bir hızda bile, çoğu insan ruh halinde bir gelişme olduğunu fark eder.

Pek çok doktor düzenli yürüyüş eklemeyi ve depresyonun bir kısmını hafifletmek için doğal bir tedavi olarak egzersiz yapmayı önerir. Depresyonun nedeni beyin kimyası ile ilgilidir. Beyninizi mutlu kimyasalların (endorfinlerin) daha fazlasını serbest bırakmasını sağlayarak, birçok reçeteli ilacın ve şifanın yapay olarak ne yapmaya çalıştığını doğal olarak elde edersiniz.

Depresyon ciddi ve yaşamı tehdit edici bir hastalık olabilir, bu nedenle ruh haliniz yaşamınızdaki sorunlara neden oluyorsa veya intihar düşünceleriniz varsa, sağlık uzmanınıza danışın. Konuşma terapisi ve ilaçları da içerebilen duygudurum bozuklukları için etkili tedavinin bir parçası olarak yürümeyi kullanın.
Yürümeye Nasıl Başlanır?

2015 yılında yayınlanan çalışmalar, doğal bir ortamda yürümenin ruminasyonu ve endişeyi azalttığını buldu.

Zihinsel Keskinliği Geliştir

Yürüme gibi egzersiz, beyne giden kan akışını arttırır. 60 yaşın üzerindeki 1999 tarihli bir çalışma, 16 dakikalık bir hızda günde 45 dakika yürümenin düşünme becerilerini geliştirdiğini ortaya çıkardı. Katılımcılar 15 dakikalık yürüme hızında başladılar ve zaman ve hızlarını arttırdılar. Sonuçta, bu yürüme programına katıldıktan sonra aynı kişilerin zihinsel olarak daha keskin oldukları ortaya çıktı.

2011’de yapılan bir araştırma, haftada üç kez, günde 40 dakika yürüyen yaşlı yetişkinlerin beynin hafızasını ve duygularını işlediği beynin hipokampüsünün normal yaşa bağlı küçülmesini azalttığını göstermiştir. Bir yıl sonra, mekansal bellek görevlerindeki performanslarını geliştirdiler.

İlişkilerinizi Geliştirmek İçin Yürüme Nasıl Kullanılır?

Yarım saat ya da bir saat birlikte yürümek, doğal olarak konuşma, paylaşma ve sonunda aklınıza ne geldiğinin tükenmesi için geçen süreye yol açar. Kocam ve ben akşam yemeği öncesi yürüyüşler yapmaktan zevk alıyoruz, ayrıca iş gününün stresinden kurtulabileceğimiz ve yaklaşan maceraları planlayabileceğimiz yerler.

Yürüme alışkanlığınızı birlikte yürüyerek inşa edebilirsiniz. Bu, yürümeye devam etmek için motive olmanın harika bir yoludur. Birbirlerinin tamamladıkları volksspor yürüyüşlerinde birbirlerinin önüne geçmelerine izin vermeyen çiftler biliyorum.

Çocuklarınızla ve torunlarınızla yürüyün. Bir ebeveyn ve bir çocukla yalnız başına geçirilen özel saatler, özellikle ebeveynlerini daima diğer kardeşleriyle paylaşmak zorunda kalan çocuklar için kalıcı bağlar ve anılar oluşturabilir. Uzun bir yürüyüş, anlamsız “eğlence” nin dikkatini dağıtmadan, birlikte kaliteli zaman geçirmek için mükemmel bir yoldur.

İzinde yeni arkadaşlar edinmek kolaydır. Kendinizi sık sık yeni ve ilginç bir kişiyle yürürken ya da eski arkadaşlarınızla ilişkilerinizi yeniliyorken bulacaksınız. Yürüteçler anında bir topluluk oluşturur ve yakında her yaştan yeni arkadaşlarla tanışabilirsiniz. Yürüyüşçüler ortaklaşa yürümenin neşesi ve yerlere gidip orada ne olduğunu görmeye isteklidir.

Manevi Yaşamınızda Yürüme Nasıl Kullanılır?

Yürüme, daha derine inip temel soruları düşünmeniz için zaman verir: Yaşamın amacı nedir? Hayattaki amacımı yerine getiriyor muyum? Dünyayı daha iyi bir yer haline getiren ne yaptım? Ne yapmalıyım? Şimdi tamir etmem gereken bir acıya neden oldum mu? Hayattan sonra ne geliyor? Hayatımın geri kalanını yaşamanın en iyi yolu nedir?

Bunlar hem inananlar hem de inananlar için olan sorular. Başka ilgi ve baskılardan uzak zaman, bu temelleri üzerinde durmanız için zaman verir.

Olumlu düşünme ve onaylama üzerinde çalışanlar, onaylamalarını oluşturmak veya güçlendirmek için yürüme zamanlarını kullanabilirler.

Carolyn Scott Kortge, The Spirited Walker’da şöyle diyor: “Beden içindeki hareket, akılda hareket getirir. kendimiz ve birbirimizle ve bizi ayakta tutan ve yönlendiren manevi değerlerle bağlantı kurmak. ”

Yürüme, zihni temizlemek ve kendinizi şu ana sunmak veya meditasyon için bir hazırlık yapmak için yoga gibi kullanılabilir. Zihninizi ve bedeninizi yeniden bağlayabilir ve mükemmel ritim, nefes alma, hareket ifadesiyle kendinizi kaybedebilirsiniz.

Yürüyüş, inanlıları Tanrı ile bir araya getirmenin bir aracı olabilir. Bazıları yürüyüş zamanlarını sistematik olarak dua etmek ve manevi ilham almak için kullanırlar. Yürürken, hem doğada hem de yanımda veya birlikte yaşadığım insanlarda etrafımda gördüğüm güzellik için teşekkür ediyorum. Övgü kolay gelir ve zaman zaman ibadet şarkılarına girmek gibi hissediyorum ve yalnızsam bunu yapardım. Yürüme ritmi ve beden ile aklın bütünleşmesi, sizi diğer izinsiz yayınların derli toplu olarak konuşması için Tanrı ile konuşmaya açar.

Yürüyüş, yüzyıllar boyunca rahipler tarafından dua için bir araç olarak kullanılmıştır. Bir labirentte yürümek, dua etmek ve meditasyon yapmak için kullanılan eski bir tekniktir – bu manevi arayışı uygulamak için günümüzün bazı yerlerinde Labirent Yürüyüşü hakkında okuyun.


    Yorum Yap