1. Anasayfa
 2. Yaralanmalar ve Önleme

Yürürken veya Koşarken Sıcak Ayaklardan Kaçının

Yürürken veya Koşarken Sıcak Ayaklardan Kaçının
0

Yürüyüşe ve koşuculara sıklıkla sıcak ayak veya yanma hissi yaşar. Doğal olarak, yürürken veya koşarken ayaklarınız ısınır. Çoğu zaman, aşırı ısınmaya, çoraplarınız ve ayakkabılarınızdaki sabit sorunlar ve uzun bir antrenmandan sonra yorgunluk neden olur. Ancak yanma ayakları aynı zamanda sporcunun ayağı veya sinir hasarı gibi tıbbi durumların bir belirtisi olabilir. Bunların farkındalığı, herhangi bir rahatsızlığı azaltabilmeniz için çözümleri daha hızlı belirlemenize yardımcı olacaktır.

İlk adımlarınız kişisel bakım, ayakkabılarınızda değişiklikler yapma ve evde tedavi edebileceğiniz sorunları çözme olmalıdır.

Yanan ayaklar devam ederse veya herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa, doktorunuzu görmelisiniz.

Makalede Neler Var?

Sıcak Ayakkabı ve Tabanlık

Yürüyüş veya koşu antrenmanlarınız sırasında sıcak ayaklarınız olduğunda, ayakkabılarınız ve bunları nasıl giydiğiniz suçlu olabilir. Bu çözümleri deneyin:

 • Tam deri ayakkabı yerine örgü ayakkabı seçin. Nefes alamamış ayakkabı ve tabanlık giyiyor olabilirsiniz. Ayağınızın etrafında hava sirkülasyonu olmadan sıcak ve terlenebilirler.
 • Doğru beden ayakkabılar için hazır olun. Koşarken ya da yürürken ayakların şişiyor. Ayakkabınız çok küçükse, hava dolaşamaz ve ayakkabınızla ayakkabınız arasında daha fazla sürtünme olur. Çok büyük olan ayakkabılar, ayaklarınız çok fazla hareket ettikçe sürtünmeye de katkıda bulunabilir.
 • Ayaklarını yağla. BodyGlide gibi bir kabarma önleyici / sürtünme ürünü kullanın. Bu, sürtünmeyi azaltmaya ve kabarcıkları önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Doğru yolu bağla. Ayakkabılarınızı çok sıkı bağlar, kan dolaşımını daraltır veya hatta ayağınızın üstündeki sinirleri tahriş edebilirsiniz. Düğümün altına bir parmağınızı kaydırabilmelisiniz. Yürürken veya koşarken ayaklarınızın şişeceğini ve ısındıktan sonra bağcıklarınızı gevşetmeniz gerekebileceğini unutmayın. Hassas alanlarda çok sıkı olmadıklarından emin olacak bağlama tekniklerini öğrenin.
 • Yastıklamayı seçin. Uzun egzersizlerden ya da ayaklarınızdaki uzun günlerden kaynaklanan yorgunluk da sıcak ayaklara neden olabilir. Uzun mesafeler için kullandığınız ayakkabılarda daha fazla tamponlamaya ihtiyacınız olabilir. Kilometrelerce daha yüksek olan ve yastıklamayı da kapsayan atletik ayakkabılar arayın.
 • Tabanlarınızı yükseltin. Bazı tabanlık, ayakkabılarınız nefes alabilir olsa bile ayaklarınızı sıcak hissettirir. Yeni tabancalar satın alın veya suçlu olup olmadıklarını görmek için başka bir çift ayakkabının tabanlıklarıyla değiştirin.

Ayakkabı alerjileri

Ayakkabılarınızdaki kumaşa, yapıştırıcılara, boyalara veya deri tabaklama kimyasallarına karşı hassas bir ayakkabı alerjiniz olabilir. Yapabilirsin:

 • Dikkatli ol. Belirtilerinizin yalnızca belirli bir çift ayakkabı giydiğinizde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini unutmayın.
 • Farklı ayakkabı türlerini deneyin. Üretimde kullanılan kimyasallar deri için kumaşa göre farklıdır ve marka ve üreticiye göre değişir.

Sıcak Çorap

Ayağınızın yanındaki kumaş sıcak ayaklara katkıda bulunabilir. Bu adımları şu adımları uygulayarak çözün:

 • Pamuktan kaçının. Pamuk doğal bir lifdir, ancak pamuk terleten ve ayağı nemli tutarken çorapları yürümek ve koşmak için iyi değildir. Cool-Max ve diğer suni elyaflardan yapılmış çorapları ayaklarınızdan terler ve serinletir.
 • Doğru yün seç. Yün çoraplar birçok insan için kaşıntı ve yanma hissine neden olabilir. Yünü seviyorsanız, bu sorunu yaşamaya devam edip etmediğinizi görmek için kaşınmasız yünden yapılan atletik çorapları seçin. Bazı insanlar bu karışımlara bile duyarlıdır.
 • Dikkatli ol. Çoraplardaki diğer kumaşlara veya boyalara karşı hassas olabilirsiniz, bu nedenle sıcak veya yanan ayak belirtileri alırken hangi çorapları giydiğinize dikkat edin. Ayrıca çamaşırhaneye karşı hassas olabilirsiniz ve farklı bir türe geçmeyi deneyebilirsiniz.

Atlet Ayağı

Sporcunun ayağı yaygın bir mantar enfeksiyonudur. Etkilenen bölgede tipik olarak kaşıntılı, kırmızı, ölçekleme veya çatlama olan bir yanma hissi hissedebilirsiniz. İyi ayak bakımı, sporcunun ayağına çarpmanın anahtarıdır.

 • Ayakkabılarını değiştir. Mantar nemli yerlerde yetişmeyi sever, bu yüzden ayakkabılarınızı giymelerini sağlamak için sık sık değiştirin.
 • Temiz kal. Yürüdükten veya çalıştıktan sonra ayaklarınızı yıkayın ve kurutun.
 • Ev ve OTC çözümlerini deneyin. Sporcunun ayağını tedavi etmek için çeşitli tozlar ve ilaçlar vardır.

Periferik nöropati

Egzersiz yaptığınız zaman dışında sıklıkla yanan ayaklarınız varsa, bu periferik nöropati olarak bilinen bir tür sinir hasarı olabilir. Yanma, periferik nöropatinin bir belirtisidir, ancak aynı zamanda “iğne ve iğneler” hissi, uyuşma, gıdıklama veya karıncalanma olabilir.

 • Kontrol için git. Diyabet, periferik nöropatinin en yaygın nedenlerinden biridir. Yanma ayakları yaşıyorsanız ve bir süredir sağlık muayenesi yaptırmamışsanız, randevu almanın ve doktorunuzla görüşmenin zamanı geldi. Diyabet herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve hemen onunla baş etmeye öder. Diyabetiniz varsa ayaklarınızı nasıl koruyacağınızı öğrenin.
 • Periferik nöropati üretebilen diğer koşullar arasında AIDS, alkol kötüye kullanımı, B-12 vitamini eksikliği (zararlı anemi), ağır metal zehirlenmesi ve dolaşım bozuklukları bulunur. Bunlar nadir görülen nedenlerdir, ancak yine de muayeneye değer.
 • Hareket et ve masaj yap. Yürüme gibi egzersiz, ayakların dolaşımını arttırdığından periferik nöropati için iyidir. Ayaklara masaj yapmak aynı zamanda dolaşımı da arttırır.

Yanan Ayaklara Öz Bakım

Günlük rutininiz ve alışkanlıklarınızdaki bazı değişiklikler veya eklemeler size yardımcı olabilir.

 • Ayaklarınızı serin suya batırın. Cildinize zarar verebileceğinden buz kullanmayın.
 • Soruna katkıda bulunup bulunmadığını görmek için ayakkabılarınız, çoraplarınız ve tabanlıklarınızdaki değişiklikleri deneyin.
 • Egzersizden sonra, hemen ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı değiştirin, ayakkabınızın havada kurumasını sağlayın, spor salonunda bir torbaya kapatmayın. Bu, sporcunun ayak mantarının büyümesi ve gelişmesi riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı hem egzersiz seansları arasında hem de gün içerisinde döndürün.
 • Aşınmış ayakkabılar giymeyin. Spor ayakkabısı 300 ila 500 mil sonra emekli olmalıdır.
 • Doğru çorapları, ayak tozunu, yağlamayı ve sürtünmenin gerçekleştiği tüm noktaları kaplayarak yürüyüş ya da koşu sırasında ayaklarınızı kabarcıklardan koruyun.

Check-up için doktorunuza danışın ve ayaklarınızı yakma ve ellerinizde veya vücudunuzun diğer bölgelerinde karıncalanma veya uyuşma ile ilgili problemi belirtin.

Eniyi Sağlık’dan Bir Kelime

Antrenmanlarınız sırasında ayaklarınızla çalışırken sorun yaşıyorsanız, ayakkabılarınızda ve çoraplarınızdaki değişikliklerde sorunu giderebilirsiniz. Ayaklarınız doğal olarak ısınır ve eforla şişer ve aşırı ısınmaları için doğru kombinasyona ihtiyacınız vardır.

Belirtileriniz devam ederse ve egzersizle ilişkili değilse, doktorunuza görünün. Ayrıca, virüslü bir yaranın herhangi bir belirtisinin, özellikle diyabetiniz varsa, tedavi edilmesi gerekir. Ne kadar erken bir randevu alırsanız, o kadar çabuk bir rahatlama bulacaksınız ve bu konudaki endişeleri azaltıyorsunuz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir