1. Anasayfa
  2. Kilo Kaybı için Tıbbi Çözümler

VBloc Nedir?

VBloc Nedir?
0

Lapa bandı, mide pompası veya gastrik balon kadar iyi bilinen bir bariatrik cerrahi alternatifi vardır. Buna vBloc denir ve vagus siniri bloke edilerek çalışır. Vagus siniri nedir? Vücudunuzdaki açlık hissinde rol oynayan bir yol. Ve uzun vadeli kilo kaybı için anahtar tutabilir. Ancak birçok uzman tedaviyi önerme konusunda hala temkinlidir.

Makalede Neler Var?

vBloc ve Vagus Sinir

VBloc kilo kaybını anlamak için vagus sinirin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Bu terapiyi kullanırken,

Kranial sinir X olarak da bilinen vagus siniri, kranial sinirlerinizin onuncu ve en uzun olanıdır. Vagus siniri bazen dolaşan sinir olarak adlandırılır. Beyin sapınızın bir bölümünden (medulla oblongata), boyun ve göğüsteki organlar boyunca ve sonunda karnınıza ve sindirim sisteminize kadar uzanır.

Vagus siniri beyninize vücudunuzun fiziksel ve duygusal durumu hakkında önemli bilgiler gönderir. Bunu yaparken, çeşitli parasempatik (veya istemsiz) işlevleri düzenlemeye yardımcı olur. Vagus sinir stimülasyonu (VNS) bazen epilepsi, migren veya depresyon gibi belirli rahatsızlıkları olan kişileri tedavi etmek için kullanılır. Bu tedavilerin sonuçları karışık olmasına rağmen.

Peki vagus sinirin kilo kaybı ile ne ilgisi var? Vagus siniri mideye doğru akar ve beyninizle doygunluk durumunuz hakkında iletişim kurmanıza yardımcı olur. Bu, sinirin beyninize açlık ve tokluk hakkında sinyaller gönderdiği anlamına gelir. Bu sinyallere dayanarak, yemeyi teşvik eden veya engelleyen hormonlar salgılanır.

VBloc Tedavisi Nedir?

Bazı araştırmacılar vagus siniri tarafından gönderilen belirli sinyalleri bloke ederseniz, yeme dürtüsünü değiştirebileceğinizi düşünüyor. Vagus sinir stimülasyon sistemi, kilolarıyla mücadele eden insanlar için dört bariatrik cerrahi alternatifinden biri haline gelmiştir.

EnteroMedics adlı bir şirket, kilo kaybı için nörometabolik tedavi (veya vBloc tedavisi) kullanan Maestro Şarj Edilebilir Sistem adı verilen bir cihaz için FDA onayını aldı. Terapinin bir parçası olarak, cihaz beyninize gönderilen açlık sinyallerini değiştirir ve hastanın daha az yemesine yardımcı olabilir.

VBloc tedavisi gören hastalar, mide yakın yerleştirilmiş küçük bir cihaza sahiptir. Cihaz ayrıca vagus sinire de bağlanır. Cihazdan stimülasyonun bir sonucu olarak, mide daha az büyür ve yiyeceklerin sindirimi sırasında daha az büzülür. Bu, hastanın daha erken doygun hissetmesine yardımcı olur, böylece aşırı yemeye daha az eğilimli olurlar. Stimülasyon gün boyunca on iki saat boyunca devam etmektedir.

VBloc gibi bariatrik cerrahi alternatifleri popülerdir çünkü büyük bir ameliyat geçirmenizi gerektirmezler ve midede herhangi bir cerrahi değişiklik yapmazlar. VBloc sistemi, genellikle 60 ila 90 dakikalık bir ayakta tedavi prosedürünün bir parçası olarak minimal invaziv bir laparoskop kullanılarak implante edilir. İstediğiniz zaman çıkarılabilir veya devre dışı bırakılabilir.

Vagus sinir stimülasyon sistemini kullanırken, hastalar aynı zamanda yaşam koçluğu da alırlar. Uzaktan bire bir danışmanlık için kayıtlı bir diyetisyene bağlanmalarını teşvik ederler; ayrıca izleme araçları ve videolar ve eğitim materyalleri gibi diğer çevrimiçi araçlara erişim sağlanır.

Bununla birlikte, sistemin bir dezavantajı, FDA onayının vBloc alabilen hasta tipini sınırlandırmasıdır. Yalnızca BMI (vücut kitle indeksi) arası 40 ile 45 arasındaki insanlar sisteme uygundur. BMI’si 35 ila 39,9 olan bir hastaysanız ve ayrıca tip 2 diyabet veya hipertansiyon gibi bir ağırlığa bağlı durumunuz varsa, vBloc için de uygun olabilirsiniz. Hastaların ayrıca, sisteme uygun olmaları için denetlenmeyen, geleneksel bir kilo verme programını denediklerini kanıtlamaları gerekir.

VBloc Zayıflama Çalışır mı?

VBloc gerçekten size zayıflamanıza yardımcı olabilir mi? Jüri hala vagus sinir stimülasyonunun kilo kaybı için etkili bir tedavi olup olmadığına karar verdi. Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği’ne (ASMBS) göre, prosedürün uzun vadeli kilo kaybı etkileri henüz bilinmemektedir.

ASMBS’ye göre, kilo verme yöntemiyle ilgili yayınlanmış çalışmalar karışık sonuçlar verdi. Bir denemede yaklaşık 300 denek vardı. Tüm hastalar cihazın implante edilmesini sağladı ancak sadece üçte ikisi aktif hale getirdi. Diğer üçte birdeki cihaz devre dışı bırakıldı. On iki ay sonra, aktif grup ve deaktive grup tarafından kaybedilen fazla ağırlık miktarı yaklaşık olarak aynıydı.

Başka bir çalışmada, aktive edilmiş bir cihaza sahip olan hastalar, cihazı aktive edilmemiş olanlardan daha fazla kilo kaybı göstermiştir. Ancak kilo kaybı, araştırmacıların umduğu kadar etkileyici değildi. Aktifleştirilen implant grubu (tedavi grubu) aşırı ağırlığının yüzde 24,4’ünü, deaktive edilen grup (sham grubu) aşırı ağırlıklarının yüzde 15,9’unu kaybetti.

Araştırmacılar bu çalışma grubunu 18 ay sonra tekrar ziyaret ettiğinde, daha umut verici sonuçlar gördü. Tedavi grubundaki hastalar aşırı kilolarının yüzde 23.5’ini veya toplam ağırlıklarının yüzde 8.8’ini kaybetti. Sham grubundaki hastalar aşırı kilolarının yüzde 10.2’sini veya toplam ağırlıklarının 3.8’ünü kaybetti.

vBloc Tedavi Maliyeti

Bu en invazif cerrahi alternatiflerinden biri olmasına rağmen, en ucuz değil. Tahminler, vBloc’un maliyetini yaklaşık 18.500 dolara çıkardı. Kilo kaybı için elektronik sinir stimülasyonu elde etme toplam maliyetiniz, seçtiğiniz hastane ve cerrah ve diğer değişkenlere bağlı olacaktır.

Tedavi nispeten yeni olduğu için sigorta prosedürünüzü kapsamayabilir. Bu nedenle, karşılaştırma yaparak, bu daha pahalı kilo kaybı ameliyatı seçeneklerinden biri olabilir. Gastrik balon ve hatta AspireAssist mide pompası gibi seçenekler daha ucuzdur. Ancak EnteroMedics, sigorta poliçelerinin potansiyel teminatlarını yönlendirmelerine yardımcı olmak isteyen hastalara danışmanlık yapmaktadır.

vBloc Terapi Riskleri ve Yan Etkileri

Yiyecek ve İlaç İdaresi Maestro Şarj Edilebilir Sistemi veya vBloc cihazını onayladığında, kilo verme yöntemini kullanmanın olası olumsuz taraflarını belirledi. FDA Cihaz Onayı bilgisine göre, bazı hastalar kilo verme yöntemi için iyi adaylar yapmazlar. Onlar hastaları içerir

  • Karaciğer sirozu
  • Hepatik venlerde artan basınç
  • Yemek borusunda dilate damarlar
  • Klinik olarak önemli olan ve cerrahi ile düzeltilemeyen hiatal herniler

FDA tarafından sağlanan ek bilgilere göre, Maestro Şarj Edilebilir Sistemin klinik çalışmaları sırasında ortaya çıkan problemler bulantı, kusma, cerrahi komplikasyonlar, ağrı (göğüs ağrısı dahil), mide ekşimesi, yutma ve geğirme idi.

VBloc sisteminin değerlendirilmelerinin bir sonucu olarak, ASMBS, “Tersinir vagal sinir blokajının, düşük ciddi şiddetli yan etkiler görülme sıklığı ve düşük revisyonel oranın düşük olduğu makul bir güvenlik profiline sahip olduğu sonucuna varmıştır. Uzun vadeli yeniden işleme ve açıklama oranlarını belirlemek için gerekli ”dedi. Kısacası, kuruluş cihazla ilgili bir taahhüt görüyor, ancak uzun vadede hastalara ne olduğunu görmek için yola çıkıyor.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir