1. Anasayfa
 2. Kalori Sayımı ve Besin Değerleri

Biberiyenin Sağlık Faydaları

Biberiyenin Sağlık Faydaları
0

Biberiye ( Rosmarinus officinalis ) lezzetli yemeklerde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Biberiye birçok makarna sosunda, pizza tariflerinde ve salata soslarında önemli bir bileşendir. Çok yıllık odunsu bitki aynı zamanda tıbbi ve sağlık yararları için kullanılan uzun bir geçmişe sahiptir.

Bazıları, ancak bu sağlık yararlarının tümü bilimsel kanıtlarla desteklenmemektedir. Hem lezzet hem de sağlık için diyetinize biberiye nasıl ekleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Makalede Neler Var?

Sağlık yararları

Laboratuvar ortamlarında biberiyenin hem hayvanlar üzerinde hem de antimikrobiyal ve antioksidan etkileri olduğu bilinmektedir. Ancak, bu biberiye faydalarının insanlarda ortaya çıkıp çıkmadığı açık değildir. Biberiye, belirli tıbbi durumları tedavi etmek veya iyileştirmek için alternatif tıpta kullanılmıştır.

Aşağıdakiler, araştırmacıların biberiyenin etkilerini uyguladığı şartlardır; Bazılarının diğerlerinden daha fazla potansiyel sağlık yararları için biberiye ile daha güçlü bir bağlantısı olsa da, biberiyenin etkisi hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Saç kaybı

Erken araştırmalar, kafa derisine biberiye yağı uygulamanın, erkek tipi kellikli insanlarda saç sayısının arttırılmasında minoksidil kadar etkili olduğunu göstermektedir. Bir araştırma çalışmasında, biberiye ve diğer esansiyel yağlara (lavanta, kekik ve sedir ağacı) masaj yapan insanlar yedi ay sonra iyileşme gösterdi. Ancak, bir fayda sağlayan biberiye olup olmadığı açık değildir.

Artrit

Pennsylvania Üniversitesi’ne göre, artritle ilişkili kas ve eklem ağrısını hafifletmek ve ayrıca dolaşımı iyileştirmek için biberiye içeren yağlar kullanılmıştır. Bazı erken araştırmalar biberiye, şerbetçiotu ve oleanolik asit içeren bir ürün almanın, artrit ile ilişkili ağrıyı azaltabileceğini göstermektedir. Yararı doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Diyabetik Böbrek Hasarı (Nefropati)

Bazı araştırmalar, biberiye, kenta ve lavaj içeren bir ürün almanın, standart antidiyabet ilaçlarıyla birlikte alındığında idrardaki protein miktarını azaltabileceğini öne sürüyor. İdrardaki protein, diyabetik hastalarda böbrek hastalığı için bir belirteçtir.

Zihinsel Yorgunluk

İlk araştırmalar biberiye almanın düşük enerji seviyesine sahip yetişkinlerde dikkat veya zihinsel enerjiyi iyileştirmediğini göstermektedir. Bununla birlikte, çalışma sonuçları değişebilir. Diğer çalışmalar, test etmenin stresini azaltabildiğini ve kaygıyı hafifletebileceğini göstermektedir.

Fibromiyalji

Biberiye fibromiyaljinin etkilerini artırabileceği düşünüldüğü halde, erken araştırmalar biberiye, şerbetçiotu ve oleanolik asit içeren bir ürün almanın aslında fibromiyalji semptomlarını iyileştirmediğini göstermektedir.

Dişeti Hastalığı (Dişeti iltihabı)

Erken araştırmalar biberiye ve diğer içerikleri içeren bitkisel bir gargaraların, iki hafta boyunca yemeklerden sonra günde iki kez kullanıldığında, diş eti kanaması ve şişlik hastalığı olan insanlarda şişliği azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Düşük Tansiyon (Hipotansiyon)

Bir ön çalışma, biberiye yağı almanın hipotansiyonlu kişilerde geçici olarak kan basıncını yükseltebileceğini göstermiştir, ancak fayda geçicidir.

Biberiye’nin diğer popüler kullanımları arasında şunlar yer alır:

 • Öksürük
 • egzama
 • Gaz
 • Gut
 • Baş ağrısı
 • Yüksek tansiyon
 • Adet akışını arttırma
 • Hazımsızlık
 • Karaciğer ve safra kesesi sorunları

Bu faydaları doğrulamak için daha fazla kanıt gereklidir.

Son olarak, bir kürtaj başlatmak veya adet akışını artırmak için biberiye kullanılmıştır. Bununla birlikte, biberiye kullanımının da desteklenmesi için yeterli kanıt yoktur.

Beslenme gerçekleri

Biberiye ile pişirirken, kurutulmuş öğütülmüş baharatı veya taze biberiyeyi pazarın üretim bölümünden kullanabilirsiniz. Beslenme gerçekleri biraz farklılık gösterir, çünkü konsantrasyon her versiyonda farklıdır, ancak yemeğinizde biberiyenin kullanılması kalori sayısında veya öğününüzün besin yapısında önemli bir fark yaratma olasılığı yoktur.

USDA verilerine göre kurutulmuş biberiye servisinin bir çorba kaşığı hemen hemen 11 kalorinin altında kalmasını sağlar. Bu kalorilerin çoğu, lif şeklinde karbonhidrattan gelir, ancak biberiye önemli bir karbonhidrat, şeker veya lif kaynağı değildir.

Biberiye porsiyonuna tipik bir çorba kaşığı da önemli miktarda mikro besin sağlaması olası değildir. Ancak, az miktarda A vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve folat elde edersiniz. Mercanköşk içerisindeki mineraller arasında kalsiyum, demir ve magnezyum ve manganez bulunur.

Seçim, Hazırlama ve Depolama

Biberiye, sıklıkla çama benzer şekilde tarif edilen bir tada sahiptir. Bazıları ayrıca keskin, limonlu veya acı olarak da tanımlar.

Taze biberiye çoğu pazarın üretim bölümünde kolayca bulunur. Nispeten doyurucu ve buzdolabında daha canlı tutulduğunda diğer birçok otdan daha uzun süre taze kalır. Bu nedenle, birçok aşçı taze (kurutulmuş yerine) biberiye kullanmayı tercih eder.

Tüm kuru otlar ve baharatlar gibi, kuru biberiyeyi hava geçirmez bir kapta serin ve karanlık bir alanda saklayın. Düzgün bir şekilde depolanmışsa, üç ila dört yıl boyunca iyi kalması muhtemeldir.

Tarifler

Biberiye, kavrulmuş et, domates ve sebze yemekleri ile iyi çiftleşir. İtalyan mutfağında yaygın olarak kullanılır. Biberiye pizza yaparken sıklıkla kullanılır ve baharat karışımlarında diğer otlar ile birlikte kullanılır.

Biberiye ile bu lezzetli tariflerden herhangi birini deneyin:

 • Biberiye ve Zeytinyağı Kavrulmuş Kaju Tarif
 • Biberiye Vejetaryen Patlıcan Fıstıklı
 • Kolay Biberiye Zeytinyağı Beyaz Fasulye Sosu
 • Kepekli Biberiye Kraker
 • Turuncu ve Taze Biberiye ile İhale Kavrulmuş Havuç

Bazı kimseler ayrıca biberiye sapı ekleyerek ve demlenmelerini sağlayarak zeytinyağı gibi aroma yağları içerir.

Olası yan etkiler

Yiyecekleri lezzetlendirmek için tipik miktarlarda kullanıldığında, biberiye çoğu insan için güvenlidir. Tıbbi olarak kısa bir süre için uygun dozlarda kullanıldığında da güvenlidir. Tıbbi kaynaklara göre, tipik bir biberiye yaprağı dozu günde 4-6 gramdır. Biberiye esansiyel yağının dahili olarak kullanılmaması gerektiğini tavsiye ederler.

Yüksek dozlarda alındığında biberiyeye alerjik reaksiyon bildirilmiştir. Yan etkileri kusma, spazm, koma ve bazı durumlarda akciğerlerde sıvı olabilir. Son olarak, biberiye dozajları hamile kadınlar veya hamile kalmak isteyen kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

Yaygın sorular

Biberiye tariflerinde en iyi alternatif nedir?

Pek çok aşçı tariflerde biberiye yerine kekik veya tarhun kullanır. Adaçayı ve mercanköşk bazı aşçılar tarafından da kullanılır.

Biberiye saplarını yiyebilir miyim?

Biberiye bitkisinin sapı odunsu ve çiğnemek zor. Bu nedenle, aşçılar genellikle pişirmeden önce sapı çıkarmayı planlamadıkça, küçük biberiye yapraklarını pişirmeden önce gövdeden alır.

  İlginizi Çekebilir
  Dereotu bitki

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir