1. Anasayfa
 2. Kalori Sayımı ve Besin Değerleri

Dereotu Faydaları

Dereotu Faydaları
0

Dereotu (Anethum graveolens), veya dereotu,bir kolay-bulmak ve sık kullanılan yıllık bitki bu bölümü kereviz (Apiaceae) familyasından. Dereotu yerli Akdeniz ve Güney Rusya yerli ama dünyanın birçok yerinde, Kuzey Amerika’da dahil olmak üzere yetiştirilebilir. Tüylü yeşil genellikle salata ya da çorba eklenebilir, ya da bir garnitür olarak kullanılır. Bazı insanlar da bazı sağlık faydaları elde etmek için dereotu kullanın.

Makalede Neler Var?

Sağlık Faydaları

Dereotu sağlık faydaları sağlayan mineralleri ile doludur. Örneğin, 100 gram dereotu sunan Bir vitamin alımını artırır. A vitamini sağlıklı görme, cilt, bağışıklık sistemi, büyüme ve üreme sağlığı korumak için yardımcı olan yağda çözünen bir vitamindir. Ayrıca C vitamini, vücudun enfeksiyona karşı direncini sağlayan önemli bir antioksidan önemli bir Destek alacaksınız.

Dereotu aynı zamanda lif, hücre bölünmesi ve DNA üretimi için önemli olan folat, hücre fonksiyonu ve geliştirme, manganez ve demir için sağlıklı kemikler için kalsiyum, riboflavin iyi bir kaynağıdır.

Ancak, yediğiniz dereotu miktarı bir fark yaratıyor. (Bu konuda 2/3 bardak) servisi tam 100 gram tüketmek olmayabilir. Birçok kişi çok daha az miktarda kullanın ve mikro ve küçük doz alacak.

Dereotu geleneksel Asya ve Ayurvedik tıpta yüzyıllardır kullanılmaktadır. Şu anda, insanlar dereotu belirli tıbbi amaçlar için kullanmak da dahil olmak üzere:

 • Gastrointestinal bozukluklar
 • İştah kaybı
 • Böbrek hastalığı
 • Gaz
 • Ateş ve soğuk algınlığı
 • Öksürük
 • Bronşit
 • Bulaşıcı hastalık
 • Karaciğer ve safra kesesi şikayetleri
 • İdrar yolu bozuklukları
 • Hemoroid
 • Spazmları
 • Nöropati
 • Böbrek taşı
 • İdrar
 • Genital ülserler
 • Dismenore
 • Uykusuzluk ve diğer uyku bozuklukları

Bu kullanımlar için insanlarda dereotu etkinliğini oranı yeterli bir kanıt değildir.

Araştırmalar dereotu antidiyabetik bir etkisi olabilir önerdi, belirten bir inceleme yazarlar var, “şeker hastalarının yönetimi için tavsiye edilir.” Daha fazla çalışmaları bu yarar onaylamak için gereklidir.

Ayrıca dereotu düşündüren bazı araştırmalar kolesterol yönetmenize yardımcı olabilir. Ama diğer çalışmalar dereotu hiçbir etkisi olmadığını göstermiştir, eğer bu fayda desteklemek için yeterli kanıt olup olmadığı belli değildir.

Son olarak, bilim adamları metabolik sendrom üzerinde bir etkisi olabilir olup olmadığını dereotu araştırıyor. Dereotu özü trigliserit seviyeleri üzerinde olumlu bir etkisi ama bel çevresi üzerinde hiçbir etkisi, kan basıncı ve açlık kan şekeri vardı bir 12 haftalık çalışma bulundu.

Beslenme

Taze, çiğ bahçe dereotu porsiyon 100 gram 43 kalori sağlar. Ot bir porsiyon da protein ve yağ sadece 1 gram 3,5 gram sağlar. Dereotu üçte iki fincan lif karbonhidrat 7 gram ve 2 gram sağlar, USDA verilerine göre.

Dereotu vitamin önerilen alımının (%17) önerilen günlük alımı (yaklaşık yüzde 38) (tavsiye edilen günlük alımının 7717 IU veya yüzde 154), günlük önerilen alımının (85 mg, ya da yüzde 142) C vitamini, folik asit ve riboflavin vitamini içerir. Ayrıca tiamin, niasin, B6 vitamini ve folik asit küçük miktarlarda alırsınız.

Dereotu mineraller sodyum, potasyum, bakır (55 mg) kalsiyum (240 mg), demir (6.6 mg), magnezyum (738 mg) fosfor (66 mg), potasyum (1.3 mg) manganez ve az miktarda vardır.

Seçimi, Hazırlanması ve saklanması

En bakkalları üretmek bölümünde yıl boyu dereotu bulabilirsiniz. Taze dereotu satın alırken, taze, taze kesilmiş yeşil tüylü yaprakları arayın. Eve döndüğünde, gevşek bir kağıt havlu sarın, bir ya da iki gün buzdolabında plastik torba ve bir mağaza yer. Dereotu uzun süre taze kalmaz.

Ayrıca pazar baharat bölümünde kurutulmuş dereotu bulabilirsiniz. Kurutulmuş dereotu taze çeşitliliği çok daha uzun sürer.

Dereotu bazı gıda uzmanları, rezene, anason ve kereviz bir birleşimi olarak tarif taze, otsu bir tadı vardır. Birçok kişi tuz, sirke ve dereotu birleştiren çok daha yoğun bir tadı olan dereotu turşusu, tadına aşina. Dereotu, yalnız, daha hassas bir tadı vardır.

Örnek Dereotu Tarifleri

Dereotu sık sık balık ve yumurta yemeklerde veya salatalarda kullanılır. Bu tarifler herhangi dereotu evde kurutulmuş taze ya da tadını çıkarmaya çalış.

 • Dereotu Aioli İle Somon Kek
 • Limon ve Dereotu Zested Kabak Salatası
 • Dereotlu Yoğurt Sos İle Izgara Somon Kebap
 • Kolay Fırın-Otlar İle Pişmiş Somon
 • Yumurta Altında Ispanak: Kolay Ispanak Tarifi
 • Dilled Balkabağı Çorbası

Olası Yan Etkileri

Araştırmacılara göre, dereotu genellikle güvenli, ancak nadir durumlarda alerjik reaksiyonlar, kusma, ishal, oral kaşıntı, ürtiker dil, şişlik ve Boğaz neden olabilir. Havuç alerjisi olan insanlar dereotu karşı alerjik bir reaksiyon karşılaşabilirsiniz.

İlaç olarak dereotu kullanma hakkında dikkatli olmak isteyebilirsiniz bazı durumlar vardır. Gebelik ya da Emzirme Döneminde ilaç olarak dereotu kullanmanızı tavsiye edilmez. Cilt üzerinde dereotu kullanarak tahrişe neden olabilir, ve içme suyu dereotu güneşe karşı daha duyarlı olabilir.

Son olarak, lityum alıyor şeker hastalığı olan insanlar, ve o iki hafta içinde ameliyat kendi sağlık kuruluşu için bir ilaç olarak dereotu kullanmadan önce konuşmak gerekir.

Genel Sorular

Dereotu dondurabilirim?

Çoğu otlar gibi, dereotu dokusunu dondurmak biraz değişiklik olsa da donmuş olabilir. Kullanım aşçılar farklı yöntem vardır. En kolay yolu yıkayın ve bir kağıt havlu üzerinde bir saat buzdolabında duruyordu) dereotu, flash dondurma kuru. Bunu kullanmaya hazır oluncaya kadar hava geçirmez bir torbaya koyun donmuş yaprakları ve dolaba geri koy.

Ne tariflerde uygun dereotu yerine?

Tarhun otu ve rezene tarifleri taze dereotu en sık kullanılabilir. Unutma, ayrıca eğer taze dereotu alabilirsiniz taraftan kurutulmuş dereotu tutabilirsiniz. Ancak, tadı daha yoğun olduğu için kurutulmuş çeşitli daha az kullanacaksınız.

Aynı şeyi tohumu dereotu ve dereotu var mı?

Hayır. Aynı bitkidir, ama dereotu ışık taze bir lezzet sağlayan taze yeşil yaprakları vardır. Dereotu tohumu kimyon benzer daha güçlü bir lezzet sağlar. Dereotu tohumu daha keskin olarak kabul edilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir