1. Anasayfa
 2. Kilo Yönetimi Kaynakları

Kilo kaybı için uçucu yağlar kullanabilir misiniz?


0

Uçucu yağlar son birkaç yıl içinde kullanımda ve popülerlikte bir artış gördü. DoTERRA, Genç Yaşam, Bitki Terapisi, ŞİMDİ Yiyecekler ve anti-anksiyete, antimikrobiyal, antioksidan, anti-enflamatuar, bağışıklık arttırıcı, uykuya neden olan ve stres düşürücü gibi daha fazla tost özelliği.

Uçucu yağların en ilgi çekici yararlarından biri, kilo vermeye yardımcı olma yetenekleridir. Diyetinizi ve egzersiz rejiminizi güçlendirdiği, egzersizler için size enerji verdiği ve muhtemelen yiyecek isteklerini azalttığı söylenir. Bunların hepsi doğru mu?

Makalede Neler Var?

Arka fon

Esansiyel bir yağ, genellikle bir tür damıtma yoluyla (buhar ve / veya su kullanarak), tek bir bitki türünden elde edilen doğal bir maddedir. Bazı şirketler yağlarını çıkarmak için soğuk presleme gibi mekanik yöntemler kullanır.

Ulusal Bütünsel Aromaterapi Derneği’ne göre, “esansiyel yağ”, orijinal damlacıkların bitkiden ruhu çıkarma süreci olduğu fikrine atıfta bulunan orijinal “özlü yağ” teriminden türemiştir. Quintessence, veya ruh veya yaşam gücü, birçok din tarafından dünyanın beşinci unsuru olarak düşünülmektedir. Aynı zamanda akasha, aether ve diğer isimler olarak da adlandırılır.

Yağlar, türetildiği bitkinin aromasını ve tadını yakalar. (Genellikle) mümkün olan en saf şekilde bırakıldıklarından, uçucu yağlar ilaçlara doğal bir alternatif olarak kabul edilir. En çok aromaterapi ve masaj terapisinde kullanılırlar.

Yararları

Hala bitkilerde bulunurken, esansiyel yağlar tozlayıcıları çekmeye, allelopatide (bir organizmanın biyokimyasal üretimine bağlı olarak) rol oynar, böceklere karşı savunur ve bitkiyi mantar ve bakterilerden korur.

İnsanlarda uçucu yağların aşağıdaki özelliklere ve faydalara sahip olduğu söylenir:

 • antiviral
 • antibakteriyel
 • antimikrobiyal
 • antioksidan
 • stres rahatlama
 • ruh halini artırma
 • yatıştırıcı
 • baş ağrısı, bulantı ve cilt rahatsızlıklarından kurtulma
 • libido arttırıcı
 • sakinleştirici etkiler
 • artan odak
 • enerji arttırımı
 • Sindirim sağlığı
 • kilo kaybı
 • kas ağrısını azaltmak ve atletik performansı artırmak

Yağ Çeşitleri

Neredeyse 100 farklı esansiyel yağ vardır ve her birinin kendine özgü aroması, tadı ve özellikleri vardır. En popüler yağlardan bazıları ve bunların bilindiği yerler:

 • nane – hazımsızlık, baş ağrısı, sinüs sorunları ve adet kramplarını hafifletmek
 • lavanta – antioksidan ve antienflamatuar özellikler, yatıştırıcı ve yatıştırıcı özellikler
 • bergamot – kaygı önleyici özellikleri
 • çay ağacı – akne tedavisi
 • limon otu — kas-iskelet sistemi ağrısı, ateş, soğuk algınlığı, uykusuzluk ve endişe giderici
 • papatya – rahatlamaya yardımcı
 • okaliptüs – astım, öksürük ve baş ağrısı giderici; Ayrıca böcek ısırıklarına karşı koruma
 • acı portakal – hazımsızlığı giderir, atletik performansı artırır ve daha fazlası
 • kesirli hindistancevizi — yağ kaybına yardımcı

Emniyet

Uçucu yağların tüketilmesi güvenli midir? Evet ve hayır. Tüketilmesi güvenli, bazıları tüketmeyen bazı esansiyel yağlar vardır. Bir uçucu yağın yutmak için güvenli olup olmadığını belirleyen diğer faktörler arasında güç, kalite ve kişisel hassasiyetler bulunmaktadır.

Esansiyel yağları tüketmeye yönelik araştırmaların çoğu insanlarda değil hayvanlarda yapılmıştır, bu nedenle bu ürünleri tüketmemiz gerekip gerekmediği konusunda gerçek bir fikir birliği yoktur. Bununla birlikte, bildiğimiz şey, uçucu yağları tüketmenin en güvenli yolunun bir sebze veya jelatin kapsülün bir parçası olmasıdır.

Bu, bağırsak mukozasının (sindirim sistemimizi koruyan astar) tahriş olmasını önlemeye yardımcı olur.

Önceden güvenliği araştırmadan uçucu yağlar alırsanız, diğer semptomların yanı sıra ciddi sindirim rahatsızlığı riskini de alabilirsiniz.

Çoğu yüksek kaliteli esansiyel yağ, önerilen şekilde tüketildiğinde (bir kapsülün içinde) veya seyreltildiğinde zararlı değildir. Yutmaya karar verdiğiniz yağların kalitesini dikkate almalısınız. Pek çok uçucu yağ, içinde seyrelticiler, çözücüler veya başka katkı maddeleri gibi zararlı maddeler içerebilir. Esansiyel yağınızda ne olduğundan emin değilseniz, kesinlikle yutmayınız.

Uçucu yağları çevreleyen çok az hükümet düzenlemesi olduğundan, ürünleriniz hakkında kendi araştırmanızı yapmanız önemlidir. Saf olduğunu iddia eden ürünler bile böcek ilacı kalıntılarına sahip olabilir veya hatalı yöntemlerle damıtılmış olabilir.

Tüketilecek Güvenli Uçucu Yağlar

FDA “genel olarak güvenli olarak kabul edilir” esansiyel yağların bir listesine sahiptir. Bunların önerilen şekilde (bir kapsül içinde) veya suyla seyreltilmiş olarak tüketilmesi güvenlidir. Aslında, nane yağı – kapsül versiyonu – irritabl barsak sendromu olan hastalarda semptomların hafifletilmesiyle bile bağlantılıdır.

Asla Tüketmemelisiniz Uçucu Yağlar

Arborvita, huş ağacı, selvi, sedir ağacı, kış yeşili, beyaz çam ve okaliptüs yağları tüketim için önerilmez.

Bu yağların alınması, uyuşukluk, sığ solunum veya nefes darlığı, öksürük ve tıkama, mide bulantısı, kusma ve / veya ishal gibi toksisite semptomlarına neden olabilir.

Bu yağlardan birini kazara tüketirseniz, derhal ağzınızı çalkalamanız ve doğru yardım almak için ulusal Zehir Kontrol merkezini aramanız gerekir.

Zayıflama Yağları

Piyasada bulunan 90’dan fazla uçucu yağ ile bir avuç kilo kaybına yardımcı olabilir.

Uçucu yağın doğrudan kilo kaybına yol açmadığı kanıtlanmamıştır. Bunun yerine, benzersiz özellikleri kilo verme çabalarınızı artırabilecek faydalar sağlar.

Daha iyi bir ruh hali, daha iyi bir uyku, artırılmış enerji seviyeleri, gelişmiş bir sindirim ve ağrılardan ve ağrılardan kurtulmak, kilo vermeyi olumlu yönde etkileyebilecek esansiyel yağlarla ilişkili faydalardır. Uçucu yağların insandaki gerçek etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak elimizdeki sınırlı kanıt umut vericidir.

 • Nane, limon ve diğerleri sindirim işlemlerinde yardımcı olabilir.
 • Bergamot ve diğerleri, stres azaltıcı özelliklerden dolayı yardımcı olabilir.
 • Ardıç, antiobesite, antidiyabetik ve antioksidan özellikleri ile ilişkilidir.
 • Adaçayı, obezite ve diyabet ile bağlantılı olan oksidatif strese karşı koruyucu özellikleri nedeniyle yardımcı olabilir.
 • Sarımsak, kilo almaya direnç de dahil olmak üzere birçok koruyucu özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Bir hayvan çalışmasında, sarımsak esansiyel yağının fareleri hiperlipidemi, obezite, iltihaplanma ve diğerlerinden koruduğu tespit edildi.
 • Zencefil takviyeleri ayrıca vücut ağırlığında, insülin direncinde ve hayvanlarda lipit profilinde olumlu değişikliklere yol açmıştır.

Yağlar Nasıl Kullanılır?

Daha önce belirtildiği gibi, esansiyel yağları tüketmek, güvenlikle ilgili nedenlerden dolayı kilo kaybını (veya başka bir sağlık hedefini) teşvik etmenin en iyi yöntemi olmayabilir. Bununla birlikte, difüzyon ve topikal uygulama yardımcı olabilecek iki etkili yöntemdir.

Esansiyel yağları yayarak ya da topikal olarak uygulayarak kilo vermeyle ilgili bazı avantajlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin, lavantaları gece kullanmak daha iyi bir gece uykusu ile sonuçlanabilir, bu da sabah koşunuz için size daha fazla enerji ve motivasyon sağlayabilir. Kaliteli uyku da gün boyu daha iyi yemek seçimleri yapmakla bağlantılıdır.

Topikal olarak kullanılırsa, kızarıklık veya yanma gibi cilt reaksiyonlarından kaçınmak için uçucu yağlarınızı seyreltmelisiniz.

Masaj uyarınca esansiyel yağların kullanılması daha fazla kilo kaybına bile yol açabilir. Her ikisinin de yararları, hareket alanınızı, odaklanmanızı, ruh halinizi, uykunuzu ve vücudunuzun nasıl hissettiğini önemli ölçüde etkileyebilir – bunların hepsi besleyici gıdalar yeme ve yeme kararınızda önemli faktörlerdir.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Esansiyel yağlar sağlıklı yaşam tarzınıza mükemmel bir katkı sağlayabilirken, tek kullanımları kilo kaybı değildir ve olmamalıdır. Bunun yerine, kilo vermek için egzersiz ve sağlıklı beslenme gibi kanıtlanmış yöntemlere odaklanın ve uykuya, strese veya kilo verme ilerlemenizi engelleyebilecek diğer faktörlere yardımcı olmak için ek yağlar kullanın. Esansiyel yağları kilo verme programınıza dahil etmek istiyorsanız, önce doktorunuzla veya başka bir sağlık uzmanıyla konuşmalısınız.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir