1. Anasayfa
  2. Vücut Yağını Azaltma

Gut Bakterileri Yağları Nasıl Sakladığımızı Etkileyebilir mi?

Gut Bakterileri Yağları Nasıl Sakladığımızı Etkileyebilir mi?
0

1

Makalede Neler Var?

Gut Bakterileri Vücudumuzu Nasıl Etkiler?

Woman Looking at her Stomach
Laurence Monneret / Getty Images

Gut bakterileri veya mikroplar sindirim kanalımızda yaşar, gıdaları sindirmemize, enfeksiyonu önlememize yardımcı olur ve fiziksel kondisyonumuzda rol oynadığı gösterilmiştir. Gut florası, bağırsak mikrobiyotası ve gastrointestinal mikrobiyota, bağırsak bakterileri için kullanılan diğer yaygın isimlerdir. Bağırsaklarımız, vücudun diğer bölümlerine kıyasla en fazla bakteri ve tahmini olarak 500 ila 1000 çeşit içerir. Bu türler bağırsakları dolduran trilyonlarca mikropa bölünür.

Bağırsak bakteri oluşturmaya doğumdan başlıyoruz ve besin ve çevremizden kaynaklanan mikrobiyal dengeyi kuruyoruz. Sindirim sistemini dengelemek için çalışırken yediklerimize cevaben iyi ve kötü bağırsak bakterileri sürekli değişiyor. Sağlıksız yiyecekler tükettiğimizde, negatif bakterileri negatif bir dengesizliğe neden olarak besliyoruz.

Araştırmaya göre, bağırsak bakterileri diyetten enerji çekerek yağ depolarını etkileyebilir. Bu, yediğimiz şeyin bağırsaklarımızdaki mikropları doğrudan etkilediği anlamına gelir. Mikroplar ya yağ arttırmak için çalışıyor ya da sağlıklı bir kilo almamıza yardımcı oluyor. Yağ oluşumunu uyaran kötü bakteri bolluğu. Bağırsaklarımızda daha fazla bakteri bulunması da vücudumuzda daha fazla yağ deposu olması anlamına gelir.

Araştırmalar bağırsak bakterilerinin diyet ve sağlık koşullarımızdaki değişikliklere cevap olarak zamanla değiştiğini göstermektedir. Nasıl yediğimiz iyi ya da kötü bağırsak bakterilerimizi değiştirdiği gösterilmiştir. Daha fazla bağırsak bakterisine sahip olmanın yağ depolarımızı arttırdığı ve vücudumuzun yağları nasıl yaktığını söyler.

Araştırmacılar, bağırsak bakterilerini büyümekte olan bir obezite salgına katkıda bulunan bir faktör olarak görüyorlar. Kanıtlar, sağlıksız bağırsak florasının yağ kaybetme yeteneğimizi bozduğunu gösteriyor.

2

Daha Kötü Gut Bakterileri Daha Fazla Yağ Demektir

Gut mikroplarının yağsız ve obez insanlar ile fareler arasında farklı olduğu gösterilmiştir. Açıkçası, bağırsak bakterilerimizdeki dengesizlikler obezite ve ilişkili hastalıklar ile bağlantılıdır. Çalışmalar daha fazla bağırsak bakterisinin daha fazla vücut yağ depoları anlamına geldiğini gösteriyor.

Bir çalışma bağırsak mikroplarının sağlıklı fareleri nasıl etkilediğini incelemiştir. Araştırma, dört insan ikiz setinden bağırsak mikroplarını almayı ve onları mikropsuz farelere sokmayı kapsıyordu. Bir ikiz seti yağsız, diğeri obezdi. Yağsız ikizlerden alınan mikroplar (bağırsak bakterileri) yağsız fareler üretti ve obez ikizlerden bakteriler yağ fareleri ile sonuçlandı.

Araştırma sonuçlarına göre, yağsız ikizdeki mikropların metabolizma ve yağ oksidasyonu (yanma) üzerinde olumlu etkisi vardır.

Tüm fareler aynı kafese yerleştirildiğinde ilginç bir sonuç oldu. Yağsız bağırsak bakterileri obez farelere aktarıldı ve kilo vermelerine ve yağsız farelere benzer bakteri profilleri geliştirmelerine neden oldu.

Araştırma sonuçları kötü bağırsak bakterilerini obezitenin olası nedenlerinden biri olarak göstermektedir. Tüm bunlardan gelen önemli paket, kötü bağırsak bakterilerinin büyümesini teşvik eden diyetlerden kaçınmaktır. Bu, doymuş yağ ve şekerli yüksek işlenmiş gıdalardan kaçınmak anlamına gelir.

İyi bağırsak bakterilerini iyileştirmek ve yağsız fareler gibi bağırsak florası oluşturmak için sağlıklı bir diyet yemek gereklidir. Bu, çok çeşitli sebzelerin, kepekli tahılların ve meyvelerin tüketilmesini içerir.

3

Gut Bakterileri ve Kötü Beslenme İsteği

Yağ kaybetme yeteneğimizi değiştirmenin yanı sıra, kötü bağırsak bakterilerinin sağlıksız yiyecek isteklerini arttırdığı anlaşılıyor. Bu, araştırmaya göre dengesiz mikroplar (bağırsak bakterileri) nedeniyle oluşabilir.

Bir çalışma yeme davranışının gastrointestinal mikrobiyota (bağırsak bakterileri) tarafından nasıl manipüle edildiğini incelemiştir. Vücudumuz beslenme kaynakları için rekabet eden çeşitlilikteki organizmalardan oluşur. Vücudumuz ve mikrobiyota arasındaki sürekli çatışma, isteklere ve sağlıksız yiyecek seçeneklerine yol açabilir.

Sağlıksız istek bu yiyeceklerden yararlanan kötü mikroplardan kaynaklanabilir. Bilim, kötü bağırsak bakterilerinin, barındırmak istediği şeyi besleyen ev sahibi (siz) tarafından hayatta kalmak istediğini söylüyor.

Yeme seçenekleri üzerinde kendi kendini kontrol etme egzersizi, bağırsaktan kaynaklanan mikrobiyal sinyalleri bastırmaya yardımcı olabilir. Araştırmaya göre, sağlıklı beslenme, mikrobiyomuza müdahale ederek yiyecek isteklerimizi azaltabilir. Kötü bağırsak bakterilerini azaltmak, yiyecek isteklerini azaltmaya, bağırsak florasımızda olumlu bir değişiklik yapmamıza ve kilo vermemize yardımcı olacaktır.

4

İyi Gut Bakterileri Nasıl Geliştirilir

Yediklerimiz sağlıklı bağırsak bakterilerinin korunmasında önemli bir rol oynar. İyi bir mikropla dolu sağlıklı bir sindirim sisteminin teşvik edilmesi kötü bağırsak bakterilerini teşvik eden gıdaların elimine edilmesini gerektirir. Kötü bağırsak bakterileri, doymuş yağda yüksek, meyve ve sebzelerde az bulunan diyetleri besler. İyi bağırsak bakterilerini arttırmak için değişiklikler uygulamak, yağ kaybı ve genel sağlık için esastır. Bağırsak florasını iyileştirmek için aşağıdaki ipuçlarını bulacaksınız:

  • Sağlıklı beslenme – yüksek lifli, bütün yiyeceklerden oluşan bir diyet yiyin. Hepsi iyi bağırsak bakterileri besleyen fasulye, fındık, tohum, kepekli tahıllar, meyveler ve sebzeler gibi yiyecekleri kullanın.
  • İşlenmiş gıdaları ortadan kaldırın – iyi bakteri üremesini teşvik etmek için şeker alımını, hayvansal yağları ve işlenmiş yiyecekleri mutlak minimumda tutun veya tamamen ortadan kaldırın.
  • Pre ve probiyotikler – araştırma, günlük pre ve / veya probiyotiklerin takviyesi ile restore edilen iyi bağırsak bakterileriyle bağlantılıdır. Probiyotikler bağırsak florasını ve sindirim sağlığını iyileştirerek iyi bağırsak bakterileri için mutlu bir ortam yaratabilir. Öncesi ve probiyotikler dahil herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışın.
  • Kaçınılması gereken şeyler – antibiyotikler, asit blokerleri ve antienflamatuarların iyi ve kötü bakterileri yok ettiği ve uygun bir bağırsak ortamı yaratmadığı gösterilmiştir. Antibiyotikler yalnızca gerektiğinde kullanılmalı ve hekim tarafından reçete edilmelidir.
5

Bonus – Gut Bakterilerinizi Geliştirecek En İyi Yiyecekler

Elma sirkesi – vücutta uygun asitlik ve normal pH seviyelerinin korunmasına yardımcı olmak için hidroklorik asidi (HCL) uyarır. Bağırsaktaki bakterileri ve yağ kaybını arttırır

Sade yoğurt – zengin doğal probiyotik kaynağı. Canlı aktif kültürler içerir S.thermophilus, L. bulgaricus, L.acidophilus ve Bifidobacteria (iyi bağırsak bakterileri)

Fermente gıdalar – lahana turşusu Lactobacillus bakterileri (iyi bağırsak bakterileri) içeren doğal olarak fermente edilmiş bir gıdadır.

Mango – besin profilinin bağırsak sağlığını iyileştirdiği, vücut yağını azalttığı ve normal şeker seviyelerini koruduğu gösterilmiştir

Kefir – iyi bağırsak bakteri canlı ve aktif suşları ile dolu içilebilir yoğurt

Hindistan cevizi yağı – orta zincirli yağ asidi. Kötü bağırsak bakterilerini azalttığı ve sağlıklı mide asitliği seviyelerini koruduğu gösterilen laurik ve kaprilik asitler içerir

Sarımsak – mevcut sağlıklı bağırsak florasını beslemeye ve korumaya yardımcı olan doğal prebiyotik

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Gut bakterileri vücudumuzun yağ depolamasında önemli rol oynar. Bağırsak florasımızı değiştirerek vücut yağını azaltmada olumlu gelişmeler yapabiliriz. Bu, kötü mikropları azaltırken iyi bağırsak bakterilerimizi artıracak sağlıklı beslenme alışkanlıkları uygulayarak yapılır. Vücut fonksiyonlarımız bağırsak bakterilerimizi dengelemek için sürekli çalışıyor olabilir, ancak sağlıklı bir bağırsak tutmamızı sağlayan sağlıklı bir diyet uygulaması olacaktır.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir