1. Ana Sayfa
 2. Spor Performansını Optimize Etme

Kendi Kendine Etkililik Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kendi Kendine Etkililik Kilo Vermenize Nasıl Yardımcı Olabilir?
+ - 0

Kilo verme hedefinize (veya yaşamdaki herhangi bir hedefe) ulaşmak istiyorsanız, anahtar doğru planı seçmek veya doğru ürünü satın almak değildir. Sır, öz yeterlilik adı verilen bir araçtır. Ses karmaşık mı? Değil. Öz yeterliliğin tanımını öğrendiğinizde, başarılı kilo kaybı için anahtar bir bileşen olduğu anlaşılacaktır. Bazı çalışmalar, diyetisyenler kilo verebileceklerine inandıklarında hedeflerine ulaşma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Öz Verimlilik Nedir?

Davranış uzmanlarının, hedeflerinize ulaşma yeteneğinize inandığınız yol için özel bir adı vardır. Kendine etkinlik diyorlar. Örneğin, on kilo vermek için bir hedef belirlediyseniz ve başarabileceğinizden eminseniz, o zaman kilo verme konusundaki öz yeterlilikleriniz yüksektir. Ancak, her gün spor salonuna gitmek için bir hedef belirlediyseniz ve plana bağlı kalmayacağınızdan oldukça eminseniz, egzersiz yapma öz yeterliliğiniz düşüktür.

Araştırmacılar öz yeterlilik ve başarı arasında güçlü bir bağlantı buldular. Hedefinize ulaşabileceğinizi düşünüyorsanız, hedefinize ulaşmanız daha olasıdır. Diyet uzmanları öz yeterliliği ve kilo kaybını araştırdılar. Çoğu çalışma, diyetinizle ilgili olumsuz ya da olumlu inançlarınızın başarınızı öngörebileceğini doğrulamaktadır.

Kendine yeterlilik, kendine güven ile aynı gibi görünebilir. İki kavram birbiriyle ilişkili ancak aynı şey değil. Öz yeterlilik, öğleden sonra atıştırmalıklarını atlamak veya akşam egzersizinize katılmak gibi belirli bir hedefe atıfta bulunur. Kendine güven, genel olarak kendinizle ilgili duygularınızı ifade eder. Ancak öz yeterliliği geliştirmeyi öğrenmek, hedeflerinize ulaşmanıza ve güveni artırmanıza yardımcı olabilir.

Öz Yeterliliği Artırmanın 4 Yolu

Öyleyse, öz yeterliliğini nasıl arttırıyorsun, hedeflerinize ulaşıyor ve güven oluşturuyorsunuz? Kendinizle ilgili hislerinizi değiştirmek için yapabileceğiniz dört şey var.

 1. Küçük hedefler belirleyin ve onlara ulaşın . Tecrübe edinirken, güven seviyeniz – ve kendinize olan inancınız – gelişecektir. Ancak başarılı olduğunuzdan emin olmak için küçük ve kısa vadeli hedefler koymak istiyorsunuz. Sonra, her bir görevi tamamladığınızda, daha büyük bir başarıya giden bir basamak taşı olarak hareket eder.
  1. Örneğin, nihai hedefiniz 50 kilo vermek olabilir. Fakat bunu birkaç küçük hedefe bölebilirsiniz. Kalorileri azaltmak ve zayıflatmak için tatlıyı atlamayı seçebilirsiniz. Tatlı atladığınız her gün, hedefinize ulaşma yeteneğinize güven duyuyorsunuz. Bu gelişmiş öz-yeterlilik, kilo verme hedefinize ulaşma yolunda ilerlemenize yardımcı olur.
 2. Olumlu mesajlarla kendinizi kuşatın . Etrafınızı saran insanlar, ulaşmak istediğiniz hedefi başarıyla tamamlıyorsa, bunu da yapabileceğinize inanmanız daha olasıdır. Hayran olduğunuz bazı alışkanlıkları olan arkadaşlar bulun.
  1. Kilo vermeye çalışıyorsanız, yemek odası atıştırmalıklarını atlayın ve molalarınızı sağlıklı bir yemek yiyen bir kalabalıkla geçirin. Arkadaşlarınızla mutlu saatler geçirmek yerine, spor salonuna gitmek ve egzersiz yapmak isteyen birkaç arkadaş bulun.
  2. Kendinizi elektronik olarak pozitif mesajlarla çevreleyebilirsiniz. Sağlıklı mesajlar veren bültenlere kaydolun, Facebook feed’inizi kilo verme antrenörleri ve başarılı diyetisyenlerin yayınlarıyla doldurun ve sağlık odaklı Twitter yayınlarını takip edin.
 1. Sosyal destek alın. Sizin için en önemli olan insanlardan yardım isteyin. Onlara ulaşmaya çalıştığınız hedef hakkında bilgi verin ve onların teşviklerinin ve olumlu mesajlarının bir fark yarattığını onlara bildirin. Öyleyse, iltifatları aldığınızda onları kabul etmeyi alışkanlık haline getirin.
  1. Arkadaşlarınız ve aileniz destekleyici değilse, bu sosyal medyanın yardımcı olabileceği bir başka alandır. Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, elektronik olarak gönderilen olumlu mesajların insanların kilo vermelerine yardımcı olabileceğini bulmuştur.
 2. Rahatlamayı öğren. Durumlara karşı yoğun duygusal tepkileriniz varsa, bu durumla başa çıkma beceriniz konusundaki öz yeterlikiniz muhtemelen düşük olacaktır. Güçlü tepki vermenize neden olan durumları belirlemek için biraz zaman ayırın. Sonra onları sakin bir tavırla yönetmenize yardımcı olacak rahatlama tekniklerini öğrenin.

Güven oluşturmak için öz yeterliği artırmak, zaman alan bir süreçtir. Ancak bunun gerçekleşmesi için her gün küçük adımlar atabilirsiniz. Düşünceleriniz ve inançlarınız hakkında daha bilinçli hale geldikçe, süreç daha kolaylaşacak ve hedeflerinize ulaşmak ve daha güçlü, daha güvenli bir hale gelmek kolaylaşacaktır.


  Yorum Yap