1. Anasayfa
  2. Kilo Verme için Diyet Planları

Vegan Zayıflama Planları Çalışıyor mu?

Vegan Zayıflama Planları Çalışıyor mu?
0

Vegan kilo kaybı planı mı düşünüyorsunuz? Sağlığın iyileştirilmesi için bitki bazlı diyetlere verilen artan vurgu ile, daha fazla tüketici vücutlarını değiştirmek için vegan bir beslenme stiline yönelmektedir. Ama daha iyi sağlık et ve süt hendek zaman bir smaç dunk? Vegan kilo kaybı, zayıflamanın en akıllı yolu mu? Her zaman değil, uzmanlara söyleyin. Bu yemek planına girmeden önce neyin içinde olduğunuzu bilmek önemlidir.

Makalede Neler Var?

Vegan Diyet Nedir?

Tipik olarak bir vegan diyeti meyve, sebze, tahıllar, tohumlar, yağlar ve baklagillerdir. Vegan olduğunuzda, et, süt ürünleri, balık, kabuklu deniz ürünleri, yumurtalar, kümes hayvanları veya bu içerikleri içeren herhangi bir yiyecek yemeyin (bazı protein tozları, balık yağı takviyeleri, jelatin, domuz yağı, peynir altı suyundan yapılan margarin dahil). Bazı organlar ayrıca arı ürünlerinden de kaçınır.

Farklı vegan diyetleri vardır. Örneğin, bazı veganlar yalnızca bütün yiyecekleri veya orijinal formundaki yiyecekleri tüketirler. Bütün bir vegan vegan, et, süt veya balık olmadan imal edilmiş olsa bile, işlenmiş herhangi bir yemeği yemez. “Forks Over Knives”, popüler bir tam gıda vegan diyetidir. Ayrıca çiğ gıda organları, az yağlı organlar ve bazılarının işlenmiş et ve peynir alternatiflerine dayanan “abur cubur veganları” veya “tembel veganlar” dediği şey vardır.

İnsanlar farklı nedenlerden dolayı ve genellikle nedenlerin bir kombinasyonu için vegan diyetini seçerler. Bir çalışma, vegan diyet seçmenin en popüler nedeninin hayvanların daha insancıl tedavisini desteklemek olduğunu gösterdi. Bu veganlar ayrıca hayvanlardan, kümes hayvanlarından, balıklardan veya arılardan yapılan giysilerden veya diğer ürünlerden de kaçınabilir. Appetite dergisinde yayınlanan uluslararası bir araştırma çalışmasında etik nedenlerden dolayı vegan bir diyet seçenlerin, programı diğer nedenlerle izleyenlere göre daha uzun süre diyetten yapışmasının muhtemel olduğu bulundu.

İnsanlar ayrıca vegan bir yaşam tarzı seçebilirler çünkü çevre için daha iyi olduğunu düşünüyorlar. Birçok araştırma çalışması, vegan diyetinin, popüler Akdeniz diyeti de dahil olmak üzere, diğer diyetlerden daha iyi olduğunu göstermiştir.

Ancak çok sayıda insan sağlık nedeniyle vegan yaşam tarzı seçiyor. Bitki bazlı bir diyetin zayıf bir vücuda sahip olmak, kalp sağlığını ve uzun ömürlülüğü korumak için daha iyi olduğuna dair ikna edici kanıtlar vardır. Ancak araştırma sonuçları değişiklik gösterir. Ve her diyet her yiyen için doğru değil.

Vegan Diyet Sağlıklı mı?

Standart bir Amerikan diyeti ile vegan bir diyete geçtiğinizde, yalnızca yiyecekleri planlamak ve yiyecekleri seçmek için daha fazla zaman ve çaba harcadığınızdan sağlık yararları elde edersiniz. Tipik bir Amerikan diyetini tüketen birçoğumuz ihtiyaç duyduğumuzdan daha fazla yağ ve protein sağlayan uygun gıdalar tüketiyoruz. Şu anda önerilen meyve, sebze ve tam tahıl alımını tüketmiyorsanız, diyetinize daha fazla besleyici gıda eklemeye başladığınızda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Annie B. Kay, MS, RDN, C-IAYT, Massachusetts’te lisanslı olan bütünleşik bir tescilli diyetisyen diyetisyenidir. Aynı zamanda Kripalu Yoga ve Sağlık Merkezi’nde lider beslenme uzmanıdır. Merkezin imza kilo kaybı programının bir parçası olarak, her katılımcının yaşam tarzına uyacak şekilde modifikasyonları olan tüm gıda, bitki bazlı bir diyeti teşvik ediyor.

Müşteriler yeme stiline geçtiklerinde, beş günlük kısa bir süre içinde bile olumlu değişiklikler gördüğünü söylüyor. “Fiziksel görünümleriyle ilgili her şey iyi bir şekilde değişiyor” diyor ve insanların genellikle daha net hissettiğini bildirdiklerini de sözlerine ekledi. “Büyü, yiyecek arzındaki en besleyici gıda maddesi olan taze meyve ve sebzelerdir. Biraz et yemeye devam etseler bile, daha az ve daha fazla sebze işe yarar.”

Vegan bir diyetin sizin için sağlıklı olup olmadığı (ya da en azından şu andaki diyetinizden daha sağlıklı olması) takip ettiğiniz vegan diyetinin türüne bağlı olabilir. Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, sağlıklı bir vegan diyeti yiyen çok sayıda kadın (tam tahıllar, meyveler, sebzeler, fındıklar, baklagiller, yağlar, çay ve kahve dahil) ile daha az yiyenlere kıyasla Sağlıklı vegan diyet (meyve suları, şekerli içecekler, rafine tahıllar, patatesler, patates kızartması ve tatlılar dahil). Araştırmacılar, sağlıklı vegan diyetinin kalp hastalığı için önemli ölçüde daha düşük riskle sonuçlandığı, daha az sağlıklı vegan diyetinin daha yüksek bir risk ile ilişkili olduğu sonucuna varmıştır.

Diğer araştırma çalışmaları da benzer bulgular bildirmiştir. Bilim adamları, vegan beslenmenin koroner arter hastalığı riskinizi azaltabileceğini veya hatta tersine çevirebileceğini, tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini ve kaliteli bitki bazlı gıdalar seçildiğinde diğer sağlık yararlarını sağlayabileceğini keşfetti.

Bazı çalışmalar, vegan diyeti uygulayan kişilerin gerekirse uygun takviyeleri kullanmayı düşünmeleri gerektiğine dikkat eder. Bazı durumlarda, demir ve çinko gibi anahtar besinler eksik olabilir. Kay, sağlık ya da tıbbi sorunlarınız varsa (diyabet öncesi ya da diyabet ya da kanser gibi) ya da atletik bir yaşam tarzınız varsa, kayıtlı bir diyetisyene zaman ayırmak vegan diyetinizin kişisel ihtiyaçlarınız için yeterli olmasını sağlamaya yardımcı olacağını önerir.

Vegan Zayıflama Çalışır mı?

Birçok insan kilo vermek için vegan diyetini seçer. Kay, yediğin bitkileri arttırmanın, sağlıklı bir kiloya ulaşmak için bugüne kadarki en hızlı ve en kolay adım olduğunu söylüyor. Bazı araştırmalar kilo kaybı için vegan diyetin kullanımını desteklemektedir.

Genel İç Hastalıkları Dergisi’nde yayınlanan çok sayıda araştırma yapıldığı bildirildi.   o   vegan bir diyet vejeteryan diyetinden bile daha büyük kilo kaybıyla sonuçlanacaktı. Obezite dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada, düşük yağlı diyet ile karşılaştırıldığında vegan beslenme tarzı ile daha fazla kilo kaybı olduğu bildirildi. Ve Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmada, vegan diyetlerinin kilo vermede diğer diyetlerden daha etkili olduğu bildirildi.

Ancak beslenme araştırması zor olabilir. Sadece araştırmaya katılanların kontrollü bir ortamda vegan diyetinde kilo vermesi, sizin için işe yarayacağı anlamına gelmez. Yaşamınızda bir araştırma ortamında bulunmayan zorluklar veya engeller olabilir. Örneğin, tüm yiyeceklerin kalitesini almak zorsa, işlenmiş ürünleri tercih edebilir ve vegan diyetinin tüm avantajlarından yararlanamazsınız.

Başka bir konu bağlılıktır. Plana bağlı olup olamayacağınız vegan olmaktan kazandığınız faydaları etkileyebilir. Bilim adamları, Yeme Davranışları’nda yayınlanan bir rapora bağlı kalmayı denediklerinde , vegan diyetine katılmanın diğer diyetlere bağlı kalmaktan daha zor olmadığını buldular. Her ne kadar katılımcılar vegan diyetine tam bağlı kalmasalar bile, diğer diyetler üzerinde çalışan katılımcılardan daha fazla kilo kaybettiklerini de eklediler.

Ancak yine de çoğu beslenme araştırmacısı, sizin için en etkili diyetin yaşam için yapabileceğiniz diyet olduğu konusunda hemfikirdir. Tüm diyet araştırmacıları vegan diyetinin en iyisi olduğu konusunda hemfikir değil. Et, süt, yumurta ve balıkları tamamen ortadan kaldırarak strese bağlı aşırı yemeğe veya düşük kaliteli yiyecek seçeneklerine neden oluyorsanız, o zaman zayıflama ihtimaliniz yoktur.

Kilo vermek sizin hedefiniz ise Kays, veganın kilo vermenize neden olacağını varsaymamanız gerektiğini söylüyor. “Bugünlerde vegan olmak ve düşük kaliteli rafine karbonhidratlar (aromalı patlamış mısır, patates cipsi, beyaz ekmek ve şekerli fırınlanmış ürünler gibi) ve işlenmiş soya-et yerine kullanılan maddelerle dolu, gerçekten sağlıksız bir diyet uygulamak kolaydır.” Bunun yerine, “sebzelere, taze meyvelere ve tohumlardan, fasulyelere, kuruyemişlere ve kepekli tahıllara ait yüksek kaliteli proteine odaklanarak vegan olmanızı önerir.”

Vegan Zayıflama Programına Nasıl Başlanır?

Vegan diyetin artılarını ve eksilerini değerlendirir ve denemeyi tercih ederseniz, vegan yemek planlarını değerlendirmek için biraz zaman ayırın. Çekici görünen yiyecekleri ve tabakları tanımlayın ve mutfağınızı bu malzemelerle doldurun. Lezzetli, doyurucu ve sağlıklı yiyecekler yiyebiliyorsanız, programı sürdürme olasılığınız daha yüksektir.

Vegan yemek tarifleri ve yemek planları çok karmaşık veya yabancıysa, o zaman bitki bazlı bir diyet yemek için haftada bir veya iki gün seçin. Veya vegan yiyecekleri ve tarifleri denemek için her gün bir öğün seçin. Küçük adımların büyük bir etkisi olabilir. Kay, “Daha az et yemeniz ve sebzeleri kızartsanız bile, yine de bitki bazlı bir diyetten faydalanacağınızı unutmayın” diyor Kay.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Kilo kaybı için bir vegan diyet, bazıları için akıllıca bir seçimdir, ancak herkes için değil. Geçiş yapmadan önce, kendinize birkaç önemli soru sorun. Sağlıklı vegan gıdalara erişiminiz var mı? Bu haftalık yiyecek maliyetlerinizi nasıl etkileyecek? Sık sık dışarıda yer misiniz? Favori restoranınızın menüsünde vegan seçenekleriniz olacak mı? Vücudunuzun düzgün çalışmasına yardımcı olmak için yalnızca önemli makro besinleri (protein, karbonhidrat ve yağlar) değil, aynı zamanda gerekli mikro besinleri (vitaminler ve mineraller) sağlayacak sağlıklı bir vegan beslenme planının oluşturulmasına yardımcı olmak için kayıtlı bir diyetisyeni ziyaret edebilir misiniz?

Vegan yemek sizin için mümkün gözükmüyorsa, bitki bazlı bir diyetin ödüllerini almak için küçük değişiklikler yapın. Bu küçük adımlar diyetinizi geliştirecek ve kilo kaybı ve yaşam boyu sağlıklı yaşam gibi sağlık yararları sağlayabilir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir