İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Atıştırmalıklar

Bitter Çikolata Hakkında-Acı Gerçeği

Bitter Çikolata Hakkında-Acı Gerçeği
+ - 0

Tatiller üzerimizdeyken hepimiz menüde ne olduğunu biliyoruz: çikolata, çikolata ve daha fazla çikolata! Noel Günü’ne veda ettiğimiz ve Hanukkah ve Yeni Yıl şenlikleri ile birlikte kurduğumuz gibi, muhtemelen çikolatalı kurabiye, sıcak çikolata, yer mantarı ve yule log kek doldurdunuz. Noel’den sadece 51 gün sonra Sevgililer Günü ile (buna inanabilir misiniz ?!), “Çikolata 101” dersi için harika bir zaman olduğunu düşündük.

Araştırmacılar yıllardır bu lezzetli tedavinin sağlığa etkilerini araştırdılar (elbette, ölçülü olarak yenildiğinde) ve sonuçta şu sonuca ulaştılar: koyu çikolata sayısız sağlık yararına sahip. Koyu çikolata hayranlarıyız (ve en iyi 10 süper ürünümüzden biri olarak bile dahil ettik), bu nedenle sağlık yararlarının ve lezzetliliğinin tadını çıkarmanın lezzetli yollarının bir listesini derledik.

Antioksidanlar Hakkındaki Gerçekler

Koyu çikolata, nemli iklimlerde yetiştirilen kakao çekirdeklerinden elde edilen bir toz kakaodan yapılır. Kakao, özellikle epicatechins ve prosiyanidinlerden oluşan zengin bir flavonoid kaynağıdır (bu isimleri üç kere hızlı söylemeyi deneyin!). Bu flavonoidler polifenol adı verilen bir gruba aittir ve hücrelerinizi hasardan koruyan güçlü antioksidanlardır. Bu koruma yaşlanmayı, çeşitli kanser türlerini ve tehlikeli kalp ve kalp damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Diğer polifenol kaynakları arasında kırmızı şarap, çay ve meyveler var; haberler daha da güzelleşiyor, değil mi?

Kalp Sağlığı Hakkındaki Gerçek

Koyu çikolatanın benzer şekilde tonumuz üzerinde olumlu etkileri vardır. Çalışmalar, bitter çikolatanın önemli arterlerin çapını arttırmaya yardımcı olduğunu ve böylece tehlikeli arteriyel daralmayı önlediğini göstermiştir. Benzer çalışmalar, bitter çikolatanın vazomotiliteyi (kanın gerçek hareketi) arttırdığını ve tehlikeli trombosit pıhtılarını önlediğini de göstermiştir. Ayrıca, koyu çikolata tüketimi, kanınızdaki toplam HDL miktarını (“iyi kolesterol”) artırabilir, aynı zamanda LDL’yi (“kötü kolesterol”) azaltır.

Şimdi, bazılarınız “Çikolata doymuş yağ içermiyor mu?” Diye düşünüyor olabilir. Haklısınız, öyle. Doymuş yağ türlerinin çoğu, yetersiz kardiyovasküler sağlıkla ilişkilendirilmiş olmasına rağmen, kanda LDL’yi ve toplam kolesterolü yükseltebildiklerinden, çikolata, stearik asidin baskın türlerinden biri, bu etkileri yoktur. Stearik asit ile ilgili araştırmalar devam ederken, muhtemelen doymuş yağ “kötü adamlardan” biri değildir. Bizi izlemeye devam edin!

Besin Değerleriyle İlgili Gerçekler

Daha inandırıcı mı ihtiyacınız var? Bitter çikolata, sadece 100 kalorili bir porsiyonda, sırasıyla önerilen diyet yardımlarının yüzde 9’unu ve yüzde 30’unu sağlayan mükemmel bir magnezyum ve bakır kaynağıdır.

Magnezyum, enerji üretimi ve protein sentezi için önemlidir ve beyin gelişimi ve glukoz metabolizması için bakır gereklidir. Bu nedenle, her iki besin maddesinin de iyi kaynağı olan yiyecekler genel sağlığımız için değerlidir. Koyu çikolata aynı zamanda iyi bir demir, potasyum ve lif kaynağıdır, bu yüzden… ye!

Peki ya sütlü çikolata?

Yani, şimdi biraz Debbie Downer oldu. Sütlü çikolata, koyu çikolata ile aynı sağlık perksine sahip değildir. Daha koyu çeşidin sütlü çikolata olarak kakao miktarının iki ila üç katı vardır ve bu acı toz listelenen tüm sağlık yararlarının anahtarıdır. Bu nedenle, çoğu zaman koyu çeşitler için gidin.

Choco-Çok Fırsatlar

Karanlık tarafın şımartmak için eğlenceli yollara mı ihtiyacınız var? Bu önerileri dene:

  • Bir sonraki alışveriş gezinizde bir bar koyu çikolata kapın! Sağlık yararlarından daha fazla yararlanmak için yüzde 70 veya daha fazla kakao arayın . Not: Servis boyutlarına dikkat edin; 1 ons (yaklaşık bir kredi kartının büyüklüğü) yaklaşık 150 kaloride uygun bir porsiyondur.
  • Düz yulaf ezmesinin tadını çıkarmak yerine, biraz kakao tozu ile karıştırın. ½ fincan yulaf başına yaklaşık 1 ila 2 çay kaşığı ihtiyacınız var.
  • Bir sonraki aile yemeğiniz ya da yemeğiniz için, Dark Chocolate Fondue With Fresh Fruit’imi hazırlayın. Koyu çikolata ve meyveler hem büyük polifenol kaynakları olduğundan, vücudunuza iki doz antioksidan güç verirsiniz!

    Yorum Yap