1. Anasayfa
  2. Glutensiz Diyet Nedir?

Spelt Glutensiz Diyette Yemek Güvenli mi?

Spelt Glutensiz Diyette Yemek Güvenli mi?
0

Fırın sahibinden ve diğerlerinden duyabileceğinize rağmen, yazıldığından, aslında bir buğday şeklidir. Diğer buğday türleri gibi, hecelenen glüten proteini içerir ve bu nedenle çölyak hastalığı olan veya çölyak dışı glüten duyarlılığı olan bizler için güvenli değildir.

Yazıldığından, unu yazıldığından ve yazıldığından pişirilmiş undan üretildiği fikri, glütensiz beslenmede güvenlidir, en eski glütensiz şehir efsanelerinden biridir. Efsane, glütensiz topluluktaki birçok insanın en iyi çabalarına rağmen ısrarcı olanıdır. Bu nedenle, spelt’ın soyağacında biraz arka plan olması gerekir.

Makalede Neler Var?

Yazıldığından Antik Buğday Şeklidir

Modern buğday çeşitli bilimsel isimlerden geçer. Bütün bu isimler buğday anlamına gelen Triticum ile başlar. Ekmeklik buğday veya ekmeklik buğday olarak da bilinen Triticum aestivum , dünya çapındaki çiftçilerin büyük çoğunluğunun yetiştirdiği çeşittir.

Yazılmakta olan taneye bilimsel sınıflandırması altında Triticum spelta adı verilir. Triticum onu hemen verir, tabii ki: yazıldığından bir buğday şeklidir.

Bu yazıldığından anlamına gelmez modern buğday aynı – bu değil. Yakın Doğu’da ve başka yerlerde en az 7.000 yıldır ekilmiştir ve eski zamanlardan bu yana pek değişmemiştir. Bu arada, modern buğday, glüten içeriğini en üst düzeye çıkarmak için yetiştirildi ve bu da tahılın pişirme ve diğer kullanımlarda daha etkili olmasını sağlıyor.

Spelt’ın Gluten’i Nasıl Hasta Edilir?

Spelt modern buğday kadar glüten içermez ve aslında biraz farklı bir glüten türüdür. Bununla birlikte, eğer glüten içeren yiyeceklerle ilgili sorunlarınız varsa, hecelenmekten kaçınmak isteyeceksiniz ya da hastalanma riskiniz olacak (çölyak hastalığı olan ve glüten hassasiyetine sahip birçok kişi, içinde yanlış yazıldığından sonra hastalandığını bildirdi).

Sadece, size hecelenen hecelemenin eğilimi ile ilgili anekdotsal bilgilere de güvenmiyoruz. Tıp araştırmacıları, çölyak hastalığı olan kişilerin, yazılı yiyeceklere tepki gösterip göstermeyeceklerine bakmış ve cevap, evet olacaktır.

Alman bilim adamları, 1995 yılında yayınlanan bir çalışmada, spelt gliadin proteininin (glütenin bileşenlerinden biri) genetik yapısını modern buğdayda bulunan gliadin ile karşılaştırarak incelediler. Bazı farklılıklar buldular ancak çölyak hastalığı olan kişilerin tıpkı modern buğdaylara tepki verdikleri gibi hecelemeye tepki vereceği sonucuna vardılar.

2007’de İtalya’da gerçekleştirilen ikinci bir çalışma, iki farklı hücre hattı aldı ve bunları modern buğday, yazıldığından, Einkorn buğdayından ve farro buğdayından oluşan dört çeşit buğday ekstresiyle laboratuarda karıştırdı. Einkorn ve farro buğdayı olumsuz etkilere yol açmıyor gibi gözükürken, hücreler modern buğdaylara kötü tepki verdi ve heceleyerek hecelendi.

Bu çalışmaların sonuçlarına göre, yazılmış gibi görünüyor bir glutening yol açması muhtemeldir. Bu nedenle, yerel fırın sahibiniz yanlışlıkla buğdayın sağlıklı ve güvenli bir alternatifi olduğunu iddia etse bile, kendinizi yönlendirmek isteyeceksiniz.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir