1. Anasayfa
  2. Özel Diyetler

Vegan Diyetler ve Protein: Dikkatli Birleşme Gerekmiyor

Vegan Diyetler ve Protein: Dikkatli Birleşme Gerekmiyor
0

Vegan olmak ve aşırı yetersiz beslenmeyi engellemek için gıdaların tam protein sağlamak için dikkatli bir şekilde birleştirilmesi gerektiğine dair uzun süredir devam eden bir inanç vardır. Bu düşünce, en iyi şekilde eskimiş ve en kötüsü de her zaman diyet dengesinden daha önyargılıydı.

Bu kavram modası geçmiş çünkü artık geçmişte bilmediğimiz protein hakkında bazı şeyler biliyoruz. Yeni başlayanlar için, bütün bitki yiyecekleri hem diyetin temel bileşenleri olan (yani kendi metabolizmamızda üretemediğimiz) hem de zorunlu olmayan amino asitlerin tümünü içerir. Meslektaşım Stanford Üniversitesi’nden Prof. Christopher Gardner ve ben bunu, The New York Times’ta vegan diyetlerinde Jane Brody tarafından yapılan başka bir sütunda yapılan düzeltmelerde vurguladık.

Bitki yiyecekleri, amino asitlerin konsantrasyonlarında belirgin şekilde değişir. Dolayısıyla, örneğin tahıllar amino asit lisininde düşüktür, ancak sistein bakımından yüksektir. Buna karşın fasulyeler sistein bakımından düşüktür, fakat lisin bakımından zengindir. Onları birleştirmek, gerçekten de, ideal oranlara yakın bir şeyde tam bir amino asit grubunu üretir.

Bu önemli.

Makalede Neler Var?

Proteinleri Birlikte Eklemek

Amino asitler en iyi karmaşık protein molekülleri için yapı malzemesi olarak düşünülür ve bunlar sırayla vücudumuzun her gün inşa etmesi gereken hemen her şey için yapı malzemesidir: enzimler, hormonlar ve hücreler.

Analoji oldukça sağlam. Bir ev inşa ediyor olsaydınız ve muazzam bir odun arzı varsa, ancak neredeyse hiç çivi olmasaydı, inşaat engellenirdi. Öyleyse, tam tersi olsaydı ya da çok fazla çatı kaplaması fayansınız varsa, ama pencereleri değil; veya aşırı kancık, ancak kablolama yok. Kaptın bu işi.

Tüm karmaşık parçalarında bir gövdenin inşası, daha az karmaşık kısımlarında bir evin inşası gibi, tüm doğru yapı malzemelerini doğru oranlarda gerektirir.

Ancak, elbette, inşaat malzemelerini şantiyeye aynı anda teslim etmeniz gerekmez. Kereste pazartesi günü düşerse, tuğlalar ve pencereler Salı sabahı gelirken, kablolar ve fayanslar Salı öğleden sonraları gelirse, ev yapımı gayet iyi ilerler. Müteahhitler genellikle başlangıçta herhangi bir makul tedarik ile başlayabilir ve zamanla teslim edilen daha fazla tedarikle devam edip bitirebilirler.

Proteinlerin içimizdeki günlük yapıya olan katkısı aynıdır. Vücut, amino asitleri önceki öğünlerden koruyabilir ve önceki gün bile, eksik olan öğelerin gelmesini bekleyebilir ve daha sonra vücutta anabolizm olarak bilinen yapıya devam edebilir.

Bu nedenle, bir yandan, amino asitlerin farklı bitki gıdalarındaki tamamlayıcılığı açık bir şekilde önemlidir, ancak “tam” protein elde etmek için gıdaların bir vegan diyetinde birleştirilmesine vurgu yapılmaz. Gardner ve ben The New York Times mektubumuzda belirttiğimiz gibi, tahıl ve fasulyedeki seçkin, hız sınırlayıcı amino asit konsantrasyonlarının, tahıllardan başka hiçbir şey yemeyen veya fasulyeden başka hiçbir şey için pratik önemi yoktur. tüm gün boyunca.

Vegan yemeğe böylesine yanlış yönlendirilmiş bir yaklaşım gerçekten de sorun çıkarsa da, böylesi herhangi bir diyet için böyle yanlış yönlendirilmiş bir yaklaşım olacaktır.

Vegan Diyetler Protein Eksikliği

Önyargı resmin içine giriyor gibi görünüyor. İhtiyaç duyulan tüm amino asitleri gerekli miktarlarda elde etmek için besinlerin bir vegan diyetinde birleştirilmesi gerekir. Ancak bir diyet hem vegan hem de yanlış yönlendirilmiş olmadığı sürece, bu gerçekçi bir endişe değildir. Protein eksikliği, herkesle birlikte veganlar arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nde duyulmamış bir şeydir. Tüm dünyada, protein eksikliği sadece açık ve ciddi yetersiz beslenme ve açlık bağlamında görülme eğilimindedir.

Kültürümüz et, süt ürünleri ve norm yumurtaları içeren karışık veya omnivorlu diyetler yaptığından, bir yerde bir karara varıldı, bir süre sadece vegan diyetlerin bitkisel gıdalardan yapılmış olması “normal” değildi ve şartlar gerektirdi. Bu şartlar, besin eksikliklerini önlemek için yiyecekleri birleştirmek için her zaman belirli bir danışmanlık formuna gelmiştir.

Ancak bu, aptalca ve dengesiz bir şekilde uygulanan herhangi bir diyetin potansiyel yükümlülüklerinden hiçbir şekilde farklı değildir. Et yiyenleri, etten arındırmak riskini önlemek için, bu eti narenciye meyveleri veya bu konuda patates ile dikkatlice “birleştirmeleri” konusunda uyarmayız. Neden olmasın? Et, C vitamini sağlamaz, bu nedenle bu tür diyetler gıdaları mantıklı bir şekilde bir araya getirmedikçe elbette bir eksiklik ortaya çıkabilir. Patates ve et birleştirilse bile, örneğin, omega-3 esansiyel yağ asitleri eksikliği riski vardır. Bu yüzden et ve patatesleri keten tohumu, somon veya cevizle dikkatli bir şekilde bir araya getirme tavsiyesi garantilenmiş gibi görünüyor;

Çeşitlilik Anahtardır – Herkes İçin

Oldukça basit, herhangi bir diyet, yiyeceklerin makul ve dengeli bir düzende birleştirilmemesi durumunda, besin eksikliğinin oluşma riskini doğurur. Vegan diyetlerine özgü hiçbir şey yok.

En uygun diyetlerin bile geride bıraktığı besin eksikliklerine gelince, B12 vitamini takviyesinin (veya takviyenin, yiyeceklerin ilavesi anlamına geldiği) en iyi vegan diyetlerin bile garantili olduğu doğrudur. Ancak, D vitamini takviyesi (veya takviyesi), zamanlarını giyinen, iç mekanlarda ve / veya kuzey iklimlerinde geçiren insanlar için en iyi karma diyetler için bile garanti altındadır. D vitamini güneş ışığına maruz kalabilir, ancak güneş ışığına ya da diyetlerimize eklenen besin maddelerine ihtiyaç duyarız.

Bazı bitkisel gıdalardan belirli amino asitlere ve vegan bir diyet içindeki diğer bitkisel gıdalardan diğer amino asitlere duyulan gereksinim, belirli besinlerden gelen belirli besinlere ve diğer besinlerdeki diğer besinlerden omnivoslu bir diyetteki ihtiyaçtan anlamlı bir şekilde farklı değildir. Her iki durumda da, gerekli besinleri elde etmek için her yeme yerinde yiyecekleri dikkatli bir şekilde birleştirme ihtiyacı yoktur. Her iki durumda da, genel olarak mantıklı, dengeli bir montajda sağlıklı gıdalar işi güvenli bir şekilde yapacaktır.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir