1. Anasayfa
  2. Koşu

Başarılı Bir Koşu Alışkanlığına Nasıl Girilir?

Başarılı Bir Koşu Alışkanlığına Nasıl Girilir?
0

Bazı insanlar düzenli koşu alışkanlığı sürdürmek için iyi niyetle başlar, ancak sonunda birkaç hafta sonra pes eder. Bir alışkanlık geliştirmek yaklaşık dört ila altı hafta sürebilir, bu nedenle yeni koşu alışkanlığınızı güçlendirmeniz biraz zaman alabilir. Çalışmaya devam etme konusundaki motivasyonunuzu ve kararlılığınızı korumak için bu ipuçlarından bazılarını deneyin.

Makalede Neler Var?

Çalıştırmayı Öğrenin Programı Başlat

group of runners

Kaçmak için tamamen yeniyseniz, kesinlikle onu rahatlamanıza yardımcı olacak ve cesaretini kaybetmemenize yardımcı olacak bir planı takip etmenize yardımcı olur. Koşu sürenizi yavaş yavaş artırmak için koş / yürü yöntemini kullanan bu ücretsiz antrenman planlarından birini deneyin:

  • 8 Haftalık Başlangıç Planı Çalışmayı Öğrenin
  • 8 Hafta Başlangıç 5K Programı
  • Mesafeyi Geliştirmek İçin Yürüme Eğitim Programını Çalıştırın

Başkalarına söyle

Kırsal kesimde çalışan iki kadın
Westend61 / Getty Images

Aileniz ve arkadaşlarınızla koşu alışkanlığı başlatma isteğinizi paylaşın. Başkalarına söyleyerek kendini daha fazla hesap verebilir kılıyorsun. Arkadaşlarınızın ve aile üyelerinizin sizden ilerlemeniz için güncellemeler isteyeceğini bilmek, koşmaya devam etmek için motive olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz iyi bir tavsiyede bulunabilir ve ihtiyaç duyulan cesaretlendirmeyi önerebilir.

Bir Yarış İçin Tren

groupofrunners.jpg

Bir yarış için antrenman yapmak için motive kalmanın harika bir yoludur. Bir arkadaşınızın veya ailenizden birinin size katılmasını sağlayın, böylece birbirinizi motive edebilirsiniz. 5K sadaka eğlenceli bir koşu için kaydolmayı düşünün ve sadaka için bağış toplamaya başlayın. Eğitiminizden vazgeçmek istediğinizde, hayal kırıklığına uğratmak istemediğiniz tüm destekçileri düşünebilirsiniz.

Abartma

Ayak bileği burkulması hasarı
PM görüntüleri

Bazı insanlar koşuya başlamaya karar verdiğinde, bir çift koşu ayakkabısına bağlanır ve olabildiğince hızlı ve uzağa koşarlar. Bir sonraki koşusunu dört gözle beklemekten çok bitkin, ağrılı ve cesaretsiz hissediyorlar. Çok yakında koşmak, yaralanmanın en kolay yollarından biridir.

Koşmaya başladığınızda, kilometrenizi kademeli olarak artırmaya odaklanın. Her gün koşma. Bir koşu / yürüyüş yapmaya başlamak bile isteyebilirsiniz. Ayrıca, koşu ayakkabısı için hazır olduğunuzdan emin olun, böylece ayağınız ve koşu stiliniz için doğru ayakkabıları giyiyorsunuzdur. Eğer sakatlanmadığınızda ve her koşuda acı çekmiyorsanız, daha fazla koşmanın tadını çıkaracaksınız.

Çalışan Bir Kayıt Tutun

Bilgisayardaki kadın
tripod

Bir eğitim günlüğü veya çalışan bir blog tutmak, ilerlemenizi izlemenin ve motive olmanın mükemmel bir yoludur. Çok kolay: Sadece bir not defteri alın ve egzersizlerinizden sonra birkaç not yazın. Tarih, yaklaşık kilometre ve zamanınızı ve nasıl hissettiğinizi anladığınız birkaç yorum yaptığınızdan emin olun (yani, “güçlü bir şekilde bitmiş”, “ilk 2 milde durgun hissettim”).

Çalışmamıza devam etmenizi hatırlatmak (ve belki de size biraz baskı uygulayabilir) için günlüğünüzü belirgin bir yerde tutun. Kendine ne kadar geldiğini hatırlatmak için önceki girişlerine bak. Veya çevrimiçi yapmayı tercih ederseniz, çalışan bir blog oluşturun ve ilerlemenizle ilgili giriş yapın ve arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşın. Veya, ilerlemenizi paylaşmak ve hesapta kalmak için Facebook veya diğer sosyal medyada zaman zaman güncelleme yapın.

İlerlemenizi Başka Şekillerde de İzleyin

doktora konuşan adam
Juan Silva

Koşmanın tüm sağlık yararları ile, düzenli olarak koşmaya başladığınızda sağlığınız ve vücudunuzdaki bazı olumlu değişiklikleri fark etmek zorunda kalırsınız. Bu değişikliklerden daha fazla haberdar olmak ve gerçekte bunları ölçmek, çalışma alışkanlığınızı sürdürmek için motive olmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi tartmaya çalışın ve ölçümlerinizi düzenli olarak yapın (haftada bir kez), ilerlemenizi görmek için. Tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü kontrol ettirin ve birkaç ay içinde tekrar test etmek için takip edin. Her sabah istirahat kalp atış hızınızı alın – kondisyonunuzu geliştirirken, aşağı indiğini görmelisiniz.

Kötü Bir Hava Planınız Var

Karda çalışan çift
altrendo görüntüleri

Yağmurlu, karlı, sıcak veya soğuk havaların koşmamanız için bir bahane sağlamasına izin vermeyin. Her zaman hava koşullarından bağımsız olarak dışarı koşarsanız, uygun sıcak ve soğuk hava güvenliği önlemlerine hazır olduğunuzdan emin olun. Ayrıca, sıcak ve soğuk için uygun giysilere sahip olduğunuzdan emin olun. Çok sıcak veya soğuk olduğunda dışarıda koşmayacağınızı biliyorsanız, içeride koşabileceğiniz ya da çapraz geçebileceğiniz bir yer olduğundan emin olun.

Bir Ödül Sistemi Oluştur

Bir spor salonunda koşu bandı üzerinde çalışan genç insanlar.
vgajic / Getty Images

Bir ödül sistemimiz varsa, yeni bir alışkanlığa devam etme ihtimalimiz daha yüksektir. Koşuya devam etmek için ilham alabilmeniz için kendinize bazı kısa ve uzun vadeli ödüller planlayın. Örneğin, üç hafta boyunca haftada üç kez koşarken kendinize bir pedikür veya masaj uygulaması yapmayı planlayın.

Motivasyonumla mücadele ederken, devam etmemi sağlamak için bazen birden fazla ödüle ihtiyacım var. Uzun bir sürenin sonunda kendime buzlu bir kahve (veya havaya bağlı olarak sıcak) sözü vereceğim ve bir yarışı tamamladıktan sonra yeni bir koşu çorabı almayı planlıyorum. Perçinli bir sesli kitabı dinlemek ya da koşu bandında en sevdiğiniz sitcom’u izlemek kadar basit bir şey bile, bu çalışmayı başarmak için motive olmamıza yardımcı olabilir.

Can sıkıntısı yendi

çalışan kadınlar
Brand X Resimleri

Can sıkıntısı, insanların kaçmaktan vazgeçmesinin en önemli nedenlerinden biridir, bu yüzden eğlenceli ve ilgi çekici tutmaya çalışın. Diğerleriyle koşun ve rotalarınızı ve egzersiz programlarınızı değiştirin, böylece aynı çalışmaları tekrar tekrar yapmazsınız. Çok sayıda koşu bandı koşu bandı kullanıyorsanız, koşu bandında can sıkıntısı ile mücadele için ipuçlarını deneyebilirsiniz.

İyi eğlenceler

Dışarıda koşucu sonbaharda hava
Chase Jarvis / Getty Images
  • Yalnızca bir sona ulaşmak için bir araç olarak kullanıyorsanız – kilo kaybı gibi – sonunda bir angarya gibi hissedeceksiniz. Koşuya çıktığınızda, kendinize biraz zaman ayırıp sağlığınızı iyileştirme şansı için minnettar olmaya çalışın. Koşacağınız kadar sağlıklı olduğunuz için kendinize hatırlatın. Dışarıda koşuyorsanız, çevrenize binin ve doğayla etkileşime girme fırsatını takdir edin. Koşarken neden şanslı olduğunuz konusunda daha fazla hatırlatma gerekirse, koşmanın sizin için neden bu kadar iyi olduğunun nedenlerini inceleyin.
    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir