1. Anasayfa
  2. Düşük karbonhidrat

Diyetinizde Karbonhidrat Nasıl Geri Kesilir

Diyetinizde Karbonhidrat Nasıl Geri Kesilir
0

İnsanlar diyet değişikliği konusunda değişir. Bazıları doğrudan dalmaya ve her türlü değişikliği yapmaya hazır. Diğerleri için, sadece bu şekilde çalışmıyor. Küçük adımlar atmak çok daha iyi çalışır. Düşük karbonhidrat yemeye gelince, insanlar karbonhidrat seviyesinin altına düştüklerinde yararları hissetmeye başlarlar. Ancak daha düşük karbonhidratlı bir yeme yoluna doğru kenar alarak vücudunuza hala fayda sağlayabilirsiniz.

İşte bu hedefe doğru atabileceğiniz yedi adım:

Makalede Neler Var?

1. Şekerli İçecekler İçmeyi Durdurun

Onları içenler için şekerli içeceklerin birçok olumsuzluğu var. Çoğu şekerli içeceklerin besin değeri çok azdır ve sizi doldurmak için iyi bir iş çıkarmazlar. Örneğin, elma suyundan 100 kalori, gerçek bir elmaya değer 100 kalori yediğinizden daha fazla aç kalmanızı sağlar. Bu nedenle, daha fazla “boş kalori” tüketmeye meyilli olabilirsiniz.

2. Daha Fazla Sebze Yemeğe Başlayın

Şaşırdın mı? Olma İnsanlar genellikle düşük karbonhidratlı bir yemeğe başladığında yedikleri sebze miktarını büyük oranda arttırır. Benim tavsiyem ilk önce bunu yapmaya başlamak. Hangi sebzeler? Mısır ve patates gibi nişastalı olanlar değil, yeşillik, karnabahar, avokado, mantar gibi nişastalı sebzeler. Aslında, çoğu sebzede çok fazla kullanılabilir karbonhidrat yoktur.

3. Daha Fazla Yağ İçmeye Başlayın

Protesto çığlıklarını şimdi duyabiliyorum, ama beni duyun! Evet, karbonhidrat oranı düşük bir diyet yiyenler genellikle daha fazla yağ yerler. Ama ister inan ister inanma, bu iyi bir şey. Yağlar bizi doldurur ve daha az karbonhidrat tüketmekle birlikte (hem karbonhidrat hem de yağlarda çok yüksek bir diyet muhtemelen iyi bir fikir değildir) ile birlikte fazla yemek yememizi daha az olası kılar. Vücudumuzun düzgün çalışması için yağlara ihtiyacımız var. Diyetimize yağ eklemenin kötü bir şey olduğunu düşünmek için kesinlikle hiçbir neden yoktur. Tartışmayı doymuş yağlar dışında bir kenara bıraksanız bile, zeytinyağı, fındık, avokado, yağlı balık ve keten tohumu gibi kaynaklardan yağlar ekleyebilirsiniz.

4. Yeterince Protein Aldığınızdan Emin Olun

Yeterli miktarda aldığınızdan emin olmak için protein alımınızı kontrol edin ve daha fazla ekleme yapmaktan korkmayın. Ulusal Bilim Akademisi, protein olarak diyetimizin yüzde 35’ine kadar güvenli bir şekilde yiyebileceğimizi ve gerçeğin söylenebileceğini, proteinin kendi kendini sınırlama eğiliminde olduğunu söylüyor. Başka bir deyişle, çok fazla yemek gerçekten zor.

5. Miktar Fazla Kaliteye Git

Sebzelerinizi, proteinlerinizi ve sağlıklı yağlarınızı arttırırken, yüksek karbonhidratlı yiyeceklerinizin porsiyon boyutlarını azaltın. İtalya’da insanların bir öğünde bir bardak al dente (hafif sert) makarna yediklerini biliyor muydunuz? Sadece caddenin aşağısındaki restoran size dev bir tabak makarna getirdiği için bunun iyi bir porsiyon büyüklüğü olduğu anlamına gelmez. Yarım bardak patates veya pilav standart porsiyon boyutundadır. Bir ölçüm kabından çıkın ve gerçek bir porsiyonun miktarı hakkında bilgi edinin.

Aynı zamanda, karbonhidratları sıkıcı ya da lezzetli olmayan yiyeceklere harcamayın. Gerçekten harika bir pastanın 2 x 2 inçlik parçasını ya da küçük bir birinci sınıf dondurma alın. Gerçekten iyi çikolatanın bir karesi büyük bir düşük dereceli çikolata çubuğundan daha iyi tatmin edebilir.

6. Beyaz Üzeri Kahverengi’yı seçin

Beyaz pirinç yerine kahverengi pirinci ve beyaz yerine buğday ekmeğini seçin. Ayrıca, mümkünse, tahıllarınızı un yerine öğütmek yerine tamamen yiyin. Bazı insanlar karbonhidratı kesmenin kolay bir yolu olarak “beyaz diyet yok” buluyor – patates, beyaz pirinç, beyaz şeker veya beyaz un.

7. Switcheroo çekin

Yüksek karbonhidratlı meslektaşları için düşük karbonhidratlı yiyecekleri ikame etmeye başlayın. Yüksek lifli düşük karbonhidratlı bir gevrek deneyin. Makarna yerine spagetti kabağı pişirin. Patlamış mısır yerine filme bir paket fındık koyun. Yüksek karbonhidrat sık kullanılanları değiştirmek için bazı düşük karbonhidratlı tarifleri deneyin.

Bu değişiklikleri yaparken, nasıl hissettiğinizi dikkat edin. Daha az yiyeceğe ihtiyacınız olduğunu veya birkaç kilo attığınızı fark edebilirsiniz. Kendinizi daha fazla fiziksel enerji veya zihinsel odaklanma ile bulabilirsiniz. Bunlar karbonhidrat kesmenin sizin için işe yarayabileceğinin işaretleri. Bu durumda, düşük karbonhidratlı besin piramidini incelemek ve kişisel olarak en iyi hissetmenize yardımcı olacak şeyi bulana kadar diyetinizi ayarlamaya devam etmek isteyebilirsiniz.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir