1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Beslenme

Food Grade Diatomaceous Earth: Kullanımlar, Yararlar ve Güvenlik

Food Grade Diatomaceous Earth: Kullanımlar, Yararlar ve Güvenlik
0

Sağlığınızı iyileştirmek için kum ya da kırılmış kaya yemek garip gelebilir, ancak bu nadir bir uygulama değildir. Bazı insanlar son zamanlarda, onlarca yıl boyunca mayınlı olan ve doğal olarak ortaya çıkan bir tortul kaya olan, on yıllarca mayınlı olan ve bazı sağlık yararlarına sahip olabilen, diyatomlu toprak (DE) adı verilen bir kum biçimini desteklemektedir.

Kumları yutmak tatsız bir deneyim gibi görünüyor ve bu yola inmeden önce, diyatomlu dünya hakkında birkaç şeyi anlamak önemlidir.

Makalede Neler Var?

DE Nedir?

Diatomlu toprak (DE), tortul yumuşak kayalardan yapılan bir tozdur. Kaya, silis bakımından yüksektir ve diatomlar olarak bilinen fosilleşmiş alglerden gelir; göllerin, akarsuların, nehirlerin ve okyanusların çökeltisinde toplanan küçük, suda yaşayan organizmaların fosilleşmiş kalıntıları. Bu mevduatlar dünya çapında 100.000 ila milyonlarca yıl arasında değişen bir sürede bulunur.

Kalıntılar silika içerir ve kum, kuvars, kil ve hatta asbest dahil olmak üzere pek çok biçimde gelir. Silika, doğada yaygın olarak bulunur, iki atomlu toprak konsantre bir kaynaktır. Silika, endüstriyel ve ticari kullanımın yanı sıra olası sağlık yararı için de aranır.

Yaygın Kullanım Alanları

Pek çok ürün toz, toz ve basınçlı sıvılar şeklinde iki atomlu toprak (DE) içerir. Yaygın kullanım alanları arasında su filtrasyonu, gıda üretimi, cilt ürünleri ve tarım bulunmaktadır. Muhtemelen DE’yi farkına bile varmadan kullandın.

İki atomlu dünyanın birkaç endüstriyel kullanımı vardır ve şarap filtrasyonunda birincil rolü olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. Sağlık açısından, sözlü ve topikal olarak, Beslenme ve Diyetetik Akademisi Sözcüsü Ginger Hultin MS RDN CSO’ya göre kullanılabilir. Cildinizi temizlemek için dişlerinizi fırçalayabilir veya kullanabilirsiniz. Diatomlu toprak ayrıca yüksek kolesterol, kabızlık tedavisi ve tırnak ve saç sağlığı için de kullanılır.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), diyatomlu toprağı “genellikle güvenli olarak kabul edilir” olarak listelemiştir. Bununla birlikte, gıda sınıfı ve filtre sınıfı DE arasında bir fark vardır. Gıda sınıfı DE ürünleri arıtılır ve hayvanlar ve insanlar çevresinde kullanım için güvenli kabul edilir. Filtre sınıfı DE, memelilere zararlı toksik miktarda silis içerir ve esas olarak endüstriyel kullanım içindir.

Sağlık yararları

Gıda sınıfı DE’nin sağlık açısından fayda sağladığı iddiası var. DE almanın aşağıdakilerden herhangi birini sağlayacağını duymuş olabilirsiniz:

 • Geliştirilmiş sindirim
 • Vücut detoksifikasyon
 • Kilo kaybı
 • Azaltılmış inflamasyon
 • Artan enerji
 • Kemik sağlığı
 • Geliştirilmiş saç, cilt ve tırnaklar

Hultin’e göre, diyatomlu dünya üzerindeki araştırmalar şu anda belirsizdir. Silika insan vücudundaki bağ dokularında az miktarda bulunur, bu nedenle bazı insanlar cildin, saçların, tırnakların ve eklemlerin sağlıklı yaşlanmasına ve canlılığına yardımcı olduğuna inanır. Kolesterolü düşürmek için kullanımıyla ilgili bir araştırma var, ancak yine de, şu anda kanıtlanmış değil.

Sonuç olarak, diyatomlu toprağı almak için sağlık iddialarının çoğunlukla teorik olduğu, çünkü yeterince insan çalışması yapılmamıştır.

Güvenlik endişeleri

Hultin, en büyük güvenlik kaygısının, diyatomlu toprak kullanımının güvenliği konusunda yetersiz ve güvenilir kanıtlar olduğunu söylüyor. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olmak için bazı çalışmalar yapılmıştır (LDL ve trigliseritler), ancak DE’yi bu amaçla kullanmanın güvenliğini ve etkinliğini daha iyi anlamak için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.

Gıda sınıfı diyatomlu toprağın tüketilmesi güvenli kabul edilebilir, ancak onu solumamaya dikkat edin. DE’de konsantre edilmiş kristalin silisin solunması akciğerleri tahriş edebilir ve zarar verebilir. Silika, silikoz denilen bir durum olan akciğer dokusunu yakma ve skar yapma potansiyeline sahip olduğu söylenir.

Almalı mıyım?

İki atomlu toprak takviyeleri için pazarlama inanılmaz sağlık iddiaları yapar. Bununla birlikte, tüm takviyeler FDA tarafından düzenlenmemektedir. Bu, DE dahil olmak üzere herhangi bir ekin güvenlik, etkinlik, etkililik veya saflık garantisi olmadığı anlamına gelir.

Kanıta dayalı beslenme araştırması eksikliği nedeniyle, Hultin şu anda DE takviyesi almamanızı tavsiye ediyor. Yüksek kristalli silikaya maruz kalan kişilerin, akciğer kanseri ve akciğer hastalığı riskinin arttığına dair kanıtlar vardır. Bu genellikle meslek maruziyetine maruz kalan çalışanlarda görülür. Bu, bir tamamlayıcıda bulunacak olandan farklı bir DE şeklidir, ancak silika ürünlerini kullanırken herkes yine de dikkatli olmalıdır.

Bunun yerine, Hultin, diyetinizde daha fazlasını elde etmeye çalışıyorsanız, silikada güvenli olan yiyecekleri ve mükemmel bir seçenek yemeyi önerir.

Silika’da Yüksek Gıdalar

İki atomlu bir toprak takviyesi almak yerine, bol miktarda bulunan silisli yiyecekleri tüketmeyi düşünebilirsiniz. Aşağıdaki yiyecekleri ekleyerek diyetinizde silikayı arttırmanız önerilir:

 • Yulaf
 • Pirinç
 • Buğday
 • Bira ve şarap (ölçülü olarak)
 • Yeşil fasulye
 • Muz ve kuru meyve
 • Bazı fasulye
 • Kuruyemiş ve tohumlar
 • Maden ve kaynak suyu
 • Çay ve kahve
 • Süt ve et ürünleri

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Gıda sınıfı diyatomlu toprağın sağlığa faydalar sağladığı görülüyor, ancak iddiaları destekleyecek yeterli araştırma yok. Tarım gibi endüstriyel kullanımlar için iyi olabilir, hatta bazı gıdalar ve cilt ürünlerinden bile bir doz alıyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, beslenme uzmanları diyetinizde silisyumun artmasını, DE takviyesi almaktan daha iyi bir alternatif olarak önermektedir.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir