1. Anasayfa
  2. Meyve ve Sebzelerin Birleştirilmesi

Meyve ve Sebzelerin Yıkanması

Meyve ve Sebzelerin Yıkanması
0

Marketten satın aldığınız taze meyve ve sebzeler temiz görünebilir, ancak bakteri, kir ve hatta ürününüzde gizlenen böcek parçaları nedeniyle her zaman bir kirlenme olasılığı vardır.

Kir ve böcek kısımları (sağ) sağlığınıza zararlı olmayabilir, ancak listeria, salmonella ve E. coli gibi bakteriler mevcut olabilir ve organik olarak yetiştirilmeleri veya geleneksel olarak yetiştirilmeleri önemli değildir. Bu bakterilerin hepsi gıda kaynaklı hastalıklara neden olur ve yıkanmaları gerekir.

Geleneksel olarak yetiştirilen meyve ve sebzelerin yıkanması, böcek ilacı ya da herbisitlerden kalan artıkların bir kısmını da çıkarabilir.

Meyvelerinizi ve Sebzelerinizi Yıkayın

Kirle örtülmedikçe, meyve ve sebzeleri ihtiyaç duymadan hemen önce yıkamak en iyisidir. Özellikle meyveler yıkanıp buzdolabında saklanırsa küflenmeye yatkındır. Meyveler ve sebzeler nemi içlerinde tutan doğal kaplamalara sahip olabilir – yıkama onları daha erken bozmalarına neden olabilir.

Etiket, içeriklerin önceden yıkandığını iddia etseler bile, bakterilere maruz kalabilecekleri veya böcek parçaları ya da yıkamada kaçırılan başka şeyler içerdiklerinden, salata karışımları ve paketlenmiş ıspanak gibi önceden paketlenmiş tüm ürünleri yıkayın.

Mutfak tezgahınızı, buzdolabınızı, tencerenizi ve çatal bıçak takımlarınızı temiz tutarak ve elbette meyve ve sebzeleri kullanmadan önce daima ellerinizi yıkayın.

Meyve ve sebzeleri akan su altında hafifçe ovalayın. Herhangi bir sabun, deterjan, ağartıcı veya diğer toksik temizleme kimyasalları kullanmayın. Bu kimyasallar ürününüzde kendi kalıntılarını bırakacak ve tadı yok edecektir (ve bunların tüketilmesi gerekmediğini biliyorsunuz).

Ticari meyve ve vejeteryan spreyleri ve yıkamaları gerçekten temiz su ile yapılan temizliklerden daha iyi değildir, bu yüzden paranızı boşa harcamayın.

Elmalar ve patatesler gibi sert ürünler, temiz suyla durulanırken bir sebze fırçasıyla temizlenebilir. Sebze fırçanızı kullanımlar arasında temiz tuttuğunuzdan emin olun.

Marul ve lahana başlarının dış yapraklarını çıkarın ve atın ve yaprakların geri kalanını iyice durulayın. Pancar üstleri veya İsviçre pazı gibi yeşillikler kum ve kir parçalarını barındırabilir, bu yüzden onları iki kez yıkamaktan korkmayın.

Yıkadıktan sonra meyvelerinizin, sebzelerinizin veya meyvelerinizin bir kevgir içinde süzülmesine izin verin ve bunları kaselere veya tencereye temizleyin.

Mantarlar sadece yumuşak bir fırçalamaya ihtiyaç duyar, suya ihtiyaç duymaz. Aslında, onları suyla durulamak, temizlenmelerini zorlaştırabilir.

Sonunda temiz, hizmet vermeye hazır meyve ve sebzelerinizi çiğ yumurta, et, kümes hayvanı veya deniz mahsullerinden uzak tutmayı unutmayın;

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir