1. Anasayfa
 2. Sakatlanma önleme

Ağırlık Eğitiminde Diz Ağrısı ve Yaralanma

Ağırlık Eğitiminde Diz Ağrısı ve Yaralanma
0

Alt sırt, omuz ve diz aktif insanlar için üç büyük “yaralanma” ‘eklemleridir. Hareketsiz bile olsa, kaçınılmaz olarak, bu eklemlerden bir veya daha fazlasında ömür boyu hafif veya ciddi bir yaralanma meydana gelebilir. Özellikle diz bağlarındaki diz yaralanmaları spor topluluklarında aşırı derecede yaygındır. Diz yaralanmaları ağrı, şişkinlik ve küçükten şiddetli etkide immobiliteye neden olabilir.

Ağırlık antrenörleri ve fiziksel olarak aktif erkekler ve kadınlar için, diz eklemleri çok çeşitli stres ve suşlara dayanır. Çoğunlukla, genç yıllarda diz eklemleri bize iyi hizmet eder. Bununla birlikte, büküm hareketleri olan sporlarda – futbol, basketbol, hokey ve diğerleri gibi – diz ekleminin karmaşık kemiklerini birbirine bağlayan bağlar sıklıkla ciddi şekilde zarar görebilir. Ayrıca, yaşlandıkça normal aşınma ve yıpranma, diz eklemlerinin osteoartriti ile sonuçlanabilir. Bu durumda, kemikler arasında yastıklama sağlayan kıkırdak bozulur ve kemiklerin birbirine sürtünmesine neden olarak ağrı ve sertliğe neden olur.

Makalede Neler Var?

Ağırlık Egzersizi ve Diz Yaralanmaları

Ağırlık Eğitiminde Diz Ağrısı ve Yaralanma ilgili, Ağırlık çalışması diz yaralanmalarına neden olabilir gibi görünse de, durum böyle değil. Çıkmazlar ve çömelme gibi asansörler diz eklemlerine yüksek kuvvetler yerleştirir, ancak bu kuvvetler çoğunlukla dikey olarak ve yatay veya rotasyonel olarak değil (büküm) uygulanır. Dizler, yüksek etkili yatay ve bükülme kuvvetlerinden çok daha iyi dikey kuvvetlerle baş eder. Buna rağmen, diz antrenmanları ağırlık antrenmanlarında ve çok yüksek olimpiyat halter kuvvetlerinde meydana gelir ve eğer başka bir aktiviteden daha önce mevcut olan bir diz sakatlığınız varsa, uygun olmayan antrenman egzersizleri daha da kötüleşebilir. Aşağıdaki diz bağ yaralanmalarının her birinde, hasar en ciddi durumlarda bir burkulmadan hafif bir yırtılmaya veya tam bir yırtılmaya kadar değişebilir. İşte bilmeniz gerekenler.

Yaygın Yaralanmalar

 • Ön Çapraz Bağ (ACL). Bu ligaman uyluğun femur kemiğini alt bacağın tibia veya shin kemiğine bağlar ve diz ekleminin aşırı rotasyonunu veya uzatılmasını kontrol eder. Önde ön anlamına gelir. Bir arka (arka) bağ da mevcuttur. ACL sakatlıkları çoğunlukla sporcularda görülür. ACL’ye ciddi hasar verilmesi genellikle cerrahi rekonstrüksiyon ve 12 aya kadar rehabilitasyon anlamına gelir. Spor salonunda kasıtlı olarak veya yanlışlıkla, aşırı yük altında bükümlü diz hareketlerine izin vermemeye dikkat edin.
 • Posterior Çapraz Bağ (PCL). PCL, farklı noktalardaki femur ve tibiayı ACL’ye bağlar ve tibia’nın eklemdeki herhangi bir arka hareketini kontrol eder. PCL çoğunlukla kazalar ve bazen dizde keskin bir darbe meydana gelen spor aktivitelerinde yüksek darbeli kuvvetlerle yaralanır.
 • Medial Kollateral Ligament (MCL). Bu bağ, dizin içe doğru çok fazla bükülmesini önler (medial olarak). Hasarlı MCL’ler çoğunlukla diz dışına gelen bir etkiden veya hatta bacak olağandışı bir açıya ulaştığında yanlışlıkla vücut ağırlığından kaynaklanır.
 • Lateral Kollateral Ligament (LCL). Bu, MCL’ye zıt bağdır. Dizin dışında ve aşırı hareketi dışa doğru kontrol ediyor. Bu bağ fibulayı (alt bacağın küçük kemiği) femurla birleştirir. Benzer şekilde, bir kuvvet diz dışa ittiğinde LCL yaralanır.
 • Kıkırdak Yaralanması. Kıkırdak, kemiklerin birbirine sürtünmesini ve minderlerin çarpmasını önler. İki diz menisküsü (tek menisküs tek) diz ekleminin içini ve dışını yastıran kıkırdaklardır. Diğer kıkırdak türleri, uyluk ve kırılma kemiklerinin uçlarını korur. Kıkırdak yırtıldığında veya hasar gördüğünde, artroskop ile ameliyat gerekebilir. (Bir artroskop, bir cerrahın kıkırdak yaralanmalarını küçük bir kesi ile görmesini ve düzeltmesini sağlayan bir araçtır.)
 • Tendinit. Ağırlaştırılmış ve fazla kullanılmış diz tendonları, sakatlanmalara neden olabilir. “İliyobibiyal bant sendromu” (ITB) adı verilen ilgili bir yaralanma, genellikle koşucularda, diz dışına ağrıya neden olur, ancak herhangi bir aşırı kullanım durumunda oluşabilir. Bu tür yaralanmalarda istirahat ve germe ve iltihap önleyici ilaçlar sıklıkla tavsiye edilir.

Kaçınılması Gereken Ağırlık Egzersizleri

Mevcut bir diz yaralanması varsa, ilk etapta doktorunuza veya fizyoterapistinize danışın. En iyi şekilde kaçınılabilecek jimnastik egzersizleri, bacak uzatma makinesi gibi yalıtım egzersizleri ve ayakta veya bir bankta bacak kıvırma egzersizleridir. Ek olarak, ağır yüklerden veya derin ağızlıklardan kaçınılmalıdır.

” Ağırlık Eğitiminde Diz Ağrısı ve Yaralanma ”

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir