1. Anasayfa
  2. Sakatlanma önleme

Çocuklarda Kronik Aşırı Kullanım Yaralanmaları

Çocuklarda Kronik Aşırı Kullanım Yaralanmaları
0

Boston Çocuk Hastanesine göre, doktor ofisinde, tendonit gibi aşırı yaralanmalarla ortaya çıkan çocuk ve genç sayısı çarpıcı biçimde artıyor. Ulusal olarak ünlü ortopedi cerrahı Dr. James Andrews, gençlik sporlarında beş yıl öncesine göre çok fazla aşırı kullanım yaralanması gördüğünü ve daha fazla çocuğun kronik spor yaralanmaları için ameliyat geçirdiğini söyledi.

Makalede Neler Var?

Neden Çocuklar Aşırı Yaralanma Alıyor?

Uzmanlar, bu artışı, bugün daha çok gençliğin bir yaşta bir sporda ve yıl boyunca antrenman yapmakta uzmanlaşmış olmalarına bağlıyor. Tüm bu yaralanmalar aşırı kullanımı ile bağlantılı olabilir; Çok fazla, çok sık yapıyor. Her sezon yeni bir spora geçme günleri geride kaldı; iki veya üç sporlu genç atlet, rekabet, erişim ve mevsimler yıl boyunca genişledikçe geçmişte kaldı.

Çocuklarda sporla ilişkili aşırı kullanım yaralanmalarının gözden geçirilmesinde öne sürülen bir diğer faktör, özel spor antrenman süresi dışında günlük fiziksel aktivitelerde bir azalma olduğu. Yaralanmalar en çok epifiz kıkırdağında, özellikle dizlerde, ayak bileklerinde ve ayaklarda görülür. 2015 çalışmasına göre kızlar daha fazla risk altında. Aşırı yaralanma oranlarının en yüksek olduğu tenis, yüzme, dans, pist, koşu, jimnastikçiler ve ponpon kızlar.

Gençlik Sporları Uzmanlığının Aşırı Yaralanmada Bir Ücreti Var

Bu spor uzmanlığının bir bedeli var gibi görünüyor. Yıl boyunca çeşitli spor yapmak, genç bir bedenin fiziksel gelişiminde son derece faydalı bir form çapraz antrenmandı. Birden fazla spor yapmak, yılın farklı zamanlarında, bazı kaslar diğerlerinde çalışırken dinlenmek için bir şans verir. Şimdi aynı kaslar ve eklemler aralıksız kullanılır ve iyileşme süresi yoktur.

Tüm yıl boyunca aynı kasları çalıştırmanın, genç sporcuların aşırı kullanım yaralanmalarındaki artışın ana nedeni olduğuna inanılıyor. Tekrarlayan stres, genç vücutların parçalanmasına neden olabilir. Aynı vücut parçalarını tekrar tekrar vurduğunuzda, yaralanma riski vardır.

Çocuklar Çeşitli Sporları Oynamalı – Tek Bir Sporda Uzmanlaşmaktan Kaçının

Genç sporcuların antrenmanlarında olduğu gibi antrenmanlarını da değiştirmeleri gerekiyor. Tüm profesyonellerin antrenman rutinlerini değiştirip daha fazla dinlendikleri bir sezonu vardır. Hala bir sporda uzmanlaşıyorlar, ancak tam bir iyileşme sağlamak için mevsimsel eğitimlerini ayarlıyorlar. Yıl boyunca spor yaparken hiç kimse yüzde 100 yaralanma riskini ve performansı düşürmeden gidemez.

Bu yaralı çocukları tedavi eden pek çok hekim, çözümün ebeveynler ve antrenörler için eğitim olduğunu düşünüyor, böylece uyarıları görebiliyorlar ve yaralanmalar ciddiye alınmadan çocukları sahadan çekebiliyorlar.

Amerikan Spor Hekimliği Koleji, genç sporcular için Sakatlık Önleme Kılavuzunu, çocuklar için spor sırasında güvende tutmak isteyen çocuklar, ebeveynler ve antrenörler için referans olarak yayımladı.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir