1. Anasayfa
 2. Sakatlanma önleme

Omuzun Yaralanan Rotator Manşeti

Omuzun Yaralanan Rotator Manşeti
0

Omuz eklemi (ve onun bağ kasları, tendonları ve bağları) diğer bütün eklemlerden daha geniş bir hareket aralığına sahiptir. Kolunuzun yana doğru ileriye ve geriye doğru hareket etmesine, yel değirmeni tarzında daireler yapmasına ve kolunuzu avuç içinden avuç içine doğru döndürmesine izin verebilir. Başka hiçbir eklem bu hareketlere izin vermez.

Bununla birlikte, bu hareket esnekliğine izin veren karmaşık anatomik yapı, omuz eklemini yaralanmaya karşı biraz duyarlı hale getirir. Bu hareketi kolaylaştıran kas kümesi ve bağlantılar rotator manşet olarak adlandırılır. Rotator manşetin kasları:

 • Küçük mineler
 • subscapula
 • infraspinatus
 • supraspinatus

Bu kaslar omuz kemerini ve hareketini kontrol eder. Hasar sonucu kaslar gerildiğinde, yırtıldığında veya eklemde yanma meydana geldiğinde yaralanma meydana gelebilir.

Makalede Neler Var?

Rotator Manşetinde Yaralanmalar

Bir rotator manşet yaralanması sıklıkla, kol dışarı veya yukarı doğru kaldırıldığında ağrı ile sonuçlanır, sınırlı bir hareket aralığı olur ve omuz dokunmaya hassas ve uyumak için acı verici olabilir. Enflamasyon, daha az şiddetli bir rotator manşet yaralanması şeklidir, kastaki bir yırtılma daha ciddi olabilir ve yeterince ciddi olması durumunda cerrahi bile gerekir. Sadece tıbbi teşhis ile belirlenebilen benzer bir durum “donmuş omuz” dır. Her iki koşul da ağrılı olabilir, hareketi kısıtlayabilir ve onarımı birkaç ay sürebilir – ve o zaman bile, omuz eklemindeki hareket aralığı önceki yaralanmamış omzuna kıyasla sınırlı olabilir.

Omuza ağırlık antrenmanı yaralanmaları sık görülür. Dönme manşonuna daha fazla stres uygulayan egzersizlerden kaçınılmalı veya en azından, omuzunuzun yaralanmalara duyarlı olduğunu veya zaten bir yaralanma varsa, daha hafif ağırlıklarla yapılmalıdır. Bu ve benzeri egzersizlerden kaçının:

 • Yanal kaldırma – yana kaldırma ağırlıkları (dambıl, kettlebells)
 • Ön kaldırma – öne doğru ağırlık kaldırma
 • Genel gider – bu egzersiz muhtemelen önceki iki kadar stresli değildir
 • Bench press – aşırı hareket aralığı ile yapılır. Dirsekleri paralelin altına indirmeyin; düz bir yüzeyin varmış gibi yap.

Rotator Manşet Yaralanmasının Tedavisi

Rotator manşet yaralanmaları meslek, eğlence ve spor faaliyetlerinde yaygındır. Çok fazla tahmin etmek zorunda değilsiniz; ağrı ve kısıtlı hareket genellikle bir omuz yaralanmanız olduğunu bildirir. İşte ne yapmalı:

 • Doktorunuzdan tanı ve tedavi önerileri alın.
 • Sabırlı ol. Genellikle, rotator manşeti / donmuş omuz yaralanmaları, ciddi bir yırtılma olmadığı sürece, doğru şekilde yönetildiğinde aylar boyunca kendilerini iyileştirir.
 • Fiziksel bir terapist toparlanma sırasında egzersiz önerebilir.

İzometrik rotasyon egzersizleri önerilebilir.

Rotator Manşet Kaslarını Güçlendirme Egzersizleri

Rotator manşet yaralanmasının tedavisi için tıbbi tavsiyelere uymanız gerekir, ancak rotator manşeti güçlendiren egzersizler yaparak sağlıklı omuzlarınızı koruyabilirsiniz. Başlıca olanlar:

 • Kabloları veya germe bantlarını kullanarak dış ve iç yanal rotasyon. Kol dirseğe doğru bükülmüş durumdayken dışa doğru (dönme), ardından geriye doğru hareket ederek içe doğru dönün. Kablo ya da bandı, biraz ışık direnci uygulanacak şekilde yükleyin.
 • Kutuyu boşalt. Önünde çok hafif bir halter tutun (ön kaldırma) ve bir kutusundan akan sıvıyı simüle etmek için kolu içe doğru (medial olarak) döndürün.

özet

Muhtemelen, bir süre rotator manşetinde veya kapsülünde omuz yaralanması olur. Yaşlandıkça, bu tür yaralanmalar daha sık görülüyor, bazen farkedilmeyen sebeplerden dolayı. Oldukları gibi rahatsız edici, panik olmayın, sabırlı olun ve ilk işaretlerinde tıbbi yardım alın. Orta derecede rotator manşet yaralanması sakıncalıdır ve bazen acı verici ve sakatlayıcıdır, ancak nadiren çare olmadan.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir