1. Anasayfa
  2. Sakatlanma önleme

Rabdomiyolizden Kendinizi Nasıl Korursunuz?

Rabdomiyolizden Kendinizi Nasıl Korursunuz?
0

Rabdomiyoliz, kas hücrelerinin parçalanıp kana böbrek yetmezliğine yol açabilecek bir madde salgıladığı ağrılı ve potansiyel olarak tehlikeli bir durumdur. Özellikle yüksek sıcaklıklarda egzersiz yaparken, aşırı egzersiz sırasında veya sonrasında sporculara ve egzersiz yapanlara varabilir.

Rabdomiyoliz – kısaca “rabdo” – öğrenci sporcuları vurduğunda manşet yaratır, ama aynı zamanda günlük sporcuların başına geldiği ve yeni başlayanlar için egzersiz yaptığı biliniyor. Nitekim, 2014 yılında insanlar ilk Spinning dersini aldıktan sonra iki rabdomiyoliz vakası bildirmiştir. Diğer altı davada CrossFit yapanlar vardı – üçü aylarca yıllara katılmıştı ve üçü yüksek yoğunluklu bir spor programı CrossFit ile ilk karşılaşmasından sonra daha az formda olan ve rabdomiyoliz sürdüren insanlardı. Bazı çalışmalar, bir maratonun sonunda, koşucuların böbrek fonksiyonlarının dik bir şekilde düşebileceğini ve birçok kişinin hızlı bir şekilde tam şişirilmiş rabdomiyolize yol açabilecek derin dehidrasyon yaşadıklarını gösterdiği gibi, maraton koşucuları özellikle risk altında olabilir.

Makalede Neler Var?

Rabdomiyolizin Belirtileri

Belirtileri, çay renginde idrar, kas güçsüzlüğü ve aşırı ve inatçı ağrıdır, ancak kan testleriyle daha kesin tanı konulabilir. Koyu renkli idrar, kan ve idrarda miyoglobin denilen bir proteini bırakan kas parçalanmasından kaynaklanır. Bu seviyeler çok yüksekse, ciddi böbrek hasarı meydana gelebilir. Egzersize bağlı rabdomiyolizi diğer formlardan ayırt etmek için, “efor sargılı rabdomiyoliz” terimi sıklıkla kullanılır.

Rabdomiyoliz Öğrenci Atletleri Vurdu

Ocak 2011’de, 13 Iowa Üniversitesi futbolcusu futbolcusu hastaneye yatırıldı ve 100 sırt ağrısının sert bir sezon öncesi antrenmanından sonra rabdomiyoliz teşhisi kondu; Tüm oyuncular iyileşti. Rhabdomyolysis, 2017 yılında, yoğun antrenmanlardan sonra üç University of Oregon futbolcusunun – biri rabdomiyoliz ile – hastaneye kaldırıldığı zaman tekrar manşetlere girdi. Genellikle, rabdomiyoliz nadir görülür ve etkilenen takımların diğer raporları mevcut olmasına rağmen sporcularda tecritte görülür.

Rhabdo Rise On

Egzersize bağlı rabdomiyoliz vakalarının daha fazla ortaya çıkmasının sebebi, spor salonundaki her şeyi spor salonunda bırakma antrenmanlarının popülaritesi nedeniyle muhtemeldir. Fiziksel sınırlarınız dahilinde egzersiz yaparken ortaya çıkan küçük kas hasarlarından farklı olarak – onarım sizi daha da güçlü kılan şeydir – kendinizi çok fazla zorlamak gerçekten kasları parçalar ve miyoglobinin sisteminize girmesine izin verir.

Kim Rabdomiyoliz İçin Risk Altında

Yaygın olmayan genetik koşullar bazı kişilerin rahatsızlığa daha duyarlı olmalarına neden olabilir. Bu iki durum, orak hücre özelliği (bir kan bozukluğu) ve eksik bir enzimin vücudunuzu enerji için glikozun verimli bir şekilde depolanmasını ve salınmasını engelleyen bir glikojen depo hastalığıdır.

Buna rağmen, bir takım kümesi egzersiz ile ortak bazı “çevresel” ortak faktör önerebilir. Durumun tıbbi olarak gözden geçirilmesi, reçetesiz, reçetesiz ve yasadışı uyuşturucu çeşitlerinin, alkol, kokain, kafein, amfetaminler, MDMA ve salisilatlar, nöroleptikler, kinin, kortikosteroidler, statinler gibi ilaçlar dahil olmak üzere rabdomiyoliz ile ilişkili olduğunu göstermektedir. teofilin, siklik antidepresanlar, SSRI’lar ve diğerleri.

Iowa kümesi hakkında yayınlanan bir raporda, araştırmacılar, rabdomiyoliz olasılığını, antrenmanın hızı ve yoğunluğu ile arttırdığını buldu. Oyuncular kendilerini kas yetmezliğine gitmeye zorlarlarsa daha fazla risk alırlardı, bu da kasın başka bir tekrar gerçekleştiremediği noktaya egzersiz yapmak anlamına gelir. Öğrencilerin oynadıkları pozisyonların bununla ilişkili olduğu ve olay sırasında henüz tam olarak eğitilmedikleri görülmüştür. Aşırı çalışmadan önce daha fazla protein sallayan oyuncular bu olayda riskini azalttığından beslenme de rol oynuyor gibi görünüyor.

Rabdomiyoliz Tedavisi

Rabdomiyoliz acil tıbbi yardım gerektirir ve bu durumu yapan kişiler genellikle hastaneye kaldırılır. Tedavi, miyoglobini sistemden akıtmak, vücudu yeniden hidratlamak ve böbrek yetmezliğini önlemek için intravenöz sıvı verilmesini içerir. Hızlı tepki kritiktir: Eğer tedavi hızlı bir şekilde başlatılmazsa, böbreklerde yaralanma kalıcı olabilir.

Egzersiz Rabdomiyoliz Nasıl Engellenir

Sizi bu duruma daha duyarlı hale getirebilecek genetik bir hastalığınızın olduğunu bilmediğiniz için, bu eğitim ipuçlarını kullanarak rabdomiyoliz riskini büyük ölçüde azaltmalısınız.

  1. Egzersiz programınıza, kardiyo, devre veya ağırlık durumuna göre, mevcut formunuza göre kademeli olarak ilerleyin.
  2. Özellikle antrenmanınız uzun, yoğun veya sıcak olduğunda ve özellikle her üçünüzde de sıvı alımınızı izleyin. Rabdomiyoliz riski dehidratasyon ile artar. Bu, denize dert gitmeyin dedi; Daha fazla sıvı mutlaka daha iyi değildir.
  3. Düşük kalorili diyetlerde veya uzun süren oruç sürelerinden sonra fazla egzersiz yapmayın. Kaslarınızın verimli çalışabilmesi için gemide yeterli yakıt bulunduğundan emin olun. Sert ve uzun egzersizle karıştırılmış düşük karbonhidratlı diyetlere dikkat edin.
  4. Egzersiz öncesi alkol gibi eğlence amaçlı ilaçları sınırlayın ve yasa dışı eğlence amaçlı veya performans arttırıcı ilaçlar almayın. Anti-enflamatuar ilaçlar gibi reçetesiz ihtiyaçlara karşı dikkatli olun ve doktorunuza reçeteli ilaçlar konusunda danışın. Bazı ilaçlara cevaben rabdomiyoliz gelişebilir, ancak bu nadir görülür.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir