1. Anasayfa
 2. Sakatlanma önleme

Vücut Geliştirme, Güçlendirici ve Halter

Vücut Geliştirme, Güçlendirici ve Halter
0

Antrenmanlara ağırlıklarla ilk başladığınızda, her bir uzman grubun tam olarak ne yaptığını ve antremanın değişebilir olup olmadığını anlamak biraz zaman alır. Olimpiyat haltercilerinin ve vücut geliştiricilerinin, belirsizce benzer alet ve hareketler dışında çok az olan buz ve çim hokeyi oyuncuları kadar yaygınları vardır.

Makalede Neler Var?

Halter Yarışması

Son 20 yıl içerisinde, ağırlık egzersizi ve kuvvet antrenmanının geleneksel zindelik ve rekabet uygulamaları – esasen aynı anlama gelen terimler – değişti. Ağırlıklar ile eğitim giderek artan oranda sağlığın kolaylaştırılması için bir araç olarak kabul edilmektedir – yağ kaybı için, osteoporozun önlenmesi için, genel uygunluk için yaşlanma gücü, çeviklik ve hareketlilik için. Ağırlıklar, diyabet, artrit ve Parkinson hastalığı gibi çeşitli yerleşik durumları birkaç isim ile yönetmenin bir yolu olarak bile önerilmektedir.

Daha eski, belirlenmiş rekabet ağırlık terbiye formları hala çok popülerdir ve şunları içerir:

 • vücut geliştirme
 • Powerlifting
 • Olimpiyat halter

Strongman yarışmaları ayrıca küçük bir topluluk içinde popülerdir.

Sıradan fitness antrenöründen rekabet bağımlılığına kadar her şeyin birbirine uyması.

Fitness ve Sağlık İçin Ağırlık Eğitimi

Çoğu insan sağlığı, zindeliği ve görünümü iyileştirmek ve spor yarışması için hazırlık yapmak için ağırlık eğitiyor. İşte örnekler.

 • Yağ kaybı, kilo yönetimi ve sağlık ve görünüm için vücut şekillendirme.
 • Dayanıklılık, denge, aerobik uygunluk, kan şekeri, kan basıncı, kolesterol ve kemik yoğunluğu yönetimi ve psikolojik iyi oluş dahil olmak üzere genel uygunluk.
 • Spor ve askeri ve ilgili fiziksel uygunluk gereksinimleri gibi diğer faaliyetlere katılım için uygunluk.
 • Tip 2 diyabet, osteoporoz, artrit ve kalp ve akciğer hastalığını içeren hastalık yönetimi.

Sporda Ağırlık Eğitimi

Gücü, gücü ve çevikliği artırarak spor performansını artırmak, çeşitli spor dallarında ağırlık antrenmanının amacıdır. Bunu başarmak için en iyi programlar yaygın olarak tartışılmakta ve farklı yaklaşımlar kullanılmaktadır. Bazı eğitmenler bir spora dahil olan baskın eylemleri taklit eden egzersizleri tercih ederken, diğerleri performansın arttırılacağı bir temel olarak genel güç ve gücü geliştirmeye odaklanır. Örneğin, döngü sprint eğitimi için tek bacaklı ağız kavgası yapmak, gücün bisiklet yarışı sırasında bir seferde çoğunlukla tek bacak olarak uygulandığını hatırlatır. Yine de, güç ve güç için genel bir hazırlık yapan bir antrenör, böyle bir uzuv eğitimini gerekli görmeyebilir.

vücut geliştirme

Vücut geliştirme, bir sporun yanı sıra bir eğlencedir. Rekabetçi vücut geliştiriciler ekstremitede kaslı vücut geliştirir ve bazıları resmi şampiyonalarda tanınmak için yarışır. Vücutları son derece düşük vücut yağları ve çok yüksek bir kas boyutu ve şekli ile karakterize edilir.

Vücut geliştiriciler, serbest ve makine ağırlıkları dahil olmak üzere, diğer tüm disiplinlerden daha geniş bir egzersiz yelpazesi kullanırlar çünkü vücut özelliklerini geliştirmek için daha küçük kasları bile geliştirmeleri gerekir. Vücut geliştiricilerin kas büyüklüğü ve vücut özelliklerine gerçek güçten daha fazla konsantre olduklarını söylemek doğru olmaz.

Vücut geliştiriciler genellikle powerlifter veya Olympic lift’lerde çapraz gübrelenmeye sahip değildir. Ancak, genel uygunluk ve sağlık eğitiminde doğal olarak sağlık ve beslenme konularına daha aşina görünüyorlar. Beslenme özellikleri, vücut geliştiricilerin eğitim programlarında, özellikle de vücut yağının düşük yüzdesini sağlamada öncü bir rol oynamaktadır.

Powerlifting

Powerlifterler, en ağır ağırlıkları kimin kaldırabileceğini görmek için yarışmalarda yarışır:

 • Deadlift – yerden bir halter kaldırma.
 • Bench press – bir bankta yatarken bir halter yukarı iterek.
 • Çömelme – çömelme, omuzlara bir halterle yere paralel kalçalar.

Powerlifterler genellikle Olimpiyat kaldırmasına (halter) geçmez – en azından powerlifting ile yarışırken. Teknikler ve kültür büyük ölçüde farklı.

Olimpiyat Halter

Olimpiyat geliştiricileri, rekabette yalnızca iki asansör yapıyorlar: antrenman egzersizleri daha birçok pratik egzersizden oluşsa da, temiz ve sarsıntı ve kaçış. Her biri son derece tekniktir ve mükemmel olmak için çok fazla pratik ve eğitim gerektirir. Kas tanımını vurgulamak için vücut yağını mümkün olduğunca düşük tutması gereken rekabetçi vücut geliştiricilerden farklı olarak, erkekler için% 6 civarında, rekabetçi halterciler vücut ağırlığının% 10-15’inde daha fazla yağ taşırlar. Bu zararlı değildir ve sporları için bir avantaj sağlayabilir. Powerlifters muhtemelen vücut yağına gelince aralarında bir yere düşmek.

Nerede Eğitiliyorlar?

Spor salonlarının ve sağlık kulüplerinin çoğunda serbest ağırlık ve makine ağırlıklarıyla genel ağırlık çalışması için tesisler bulunur. Örneğin Powerlifters, genellikle iyi donanımlı spor salonlarında deadlift, squat ve bench press için raflar bulacaktır. Yeterli alan varsa, hafif ağırlıklara sahip olimpiyat asansörleri uygulamak da mümkün olacaktır. Çok ağır ağırlıkların gerekli olduğu ciddi profesyonel powerlifting ve Olimpiyat kaldırma için, gözcü ve destek ekipleri de dahil olmak üzere gereken güvenlik önlemlerini dikkate alarak uzman stüdyolar en iyisidir.

Ağırlık Eğitimi Kültür Savaşları

İnternet forumlarında, vücut geliştiriciler, powerlifters ve Olimpiyat kaldırıcıları arasında sıcak tartışmaların ve anlaşmazlıkların dağılması olağan değildir. Bu tür kabile bağlılıklarının varlığının, ağırlık çalışmasını zindelik, sağlık ve görünümle ilgili genel bir aktivite olarak gören birçok insan için bir sürpriz olduğu ortaya çıkmıştır. Yine de hepsi zengin bir ağırlık eğitimi kültürüne katkıda bulunurken, daha zeki eğitmenler çeşitli disiplinlerin her yerinden teknikler ve ipuçları içermektedir.

Bu çeşitli formlar için farklı yaklaşımları ve gereksinimleri anlamak, ağırlık egzersiz hedeflerinizi belirlerken değer sağlayabilir. Sadece ağırlık çalışmaya mı başladın? Başlamak için kaynakları başlangıçta deneyin. Nerede olacağını asla bilemezsin.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir