1. Anasayfa
  2. Yeni başlayanlar

Hangisi Daha Önemli, Uyku ya da Egzersiz?

Hangisi Daha Önemli, Uyku ya da Egzersiz?
0

En üst düzey tavuk ve yumurta sıkıntısı: Uyku size enerji verebilir, kaslarınızı onarabilir, hormonlarınızı dengeleyebilir, antrenmanınıza yakıt verebilir ve egzersiz yaparken sizi rahatlatabilir, uykunuzu iyileştirebilir, enerjinizi artırabilir, ruh halinizi artırabilir ve metabolizmasını destekle. Öyleyse, sadece uykuya veya egzersize ayırmak için 30 dakikanız varsa, hangisini seçmelisiniz?

İlk olarak, bu “sadece bir tane seç” senaryosunun, en azından çoğu gün çoğu insan için muhtemelen gerçek bir sorun olmadığını belirtmek önemlidir. Gerçeklik çoğu insan yapmak, aslında, uyku tavsiye yedi ila sekiz saat çoğu günler bir 30-60 dakikalık egzersiz için her gece artı yeterli zaman için zaman var olduğunu. Bunu yapmazsanız, sağlıkla ilgili hedef belirleme becerilerinizi tazeleme zamanı gelebilir. Ancak tartışmanın uğruna, Yönetim Kurulu Sertifikalı Uyku Tıbbı Uzmanı ve Her Gün Sessizce Uyu, Her Gün Harika Hisse Senedi yazarı Dr. Robert S. Rosenberg’e soruyu sordum.

Cevabını tahmin edebilir misiniz?

Sürpriz gibi görünse de, uyku doktoru uykuya öncelik vermenizi önerir. Ve değerlendirmesi sağlam bir sonuç. Rosenberg, “Egzersiz eksikliği kesinlikle obezite ve kardiyovasküler hastalığa neden olabilir; ancak kronik uyku yoksunluğu kalp hastalığı, serebrovasküler hastalık, obezite ve diyabet gibi sorunlara yol açabilir” diyor. “Yetersiz uyuduğumuzda, vücudumuz c-reaktif protein, ayrıca aşırı kortizol ve adrenalin gibi enflamatuar mediatörler salgılar. Beynimizde beta amiloid gibi biriken toksinleri temizlemek için uykuya ihtiyacımız var. TAU proteini, Alzheimer hastalığının yapı taşlarıdır. ”

Elbette, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için düzenli olarak egzersiz yapmak önemlidir, ancak o günlerde gözlerinizi zar zor açık tutabilirsiniz, spor salonunu atlayıp samanı vurmaktan suçlu hissetmemelisiniz. Aslında, uyku vücudunuza vereceğiniz en iyi egzersizlerden biri olabilir ve ertesi gün daha canlı bir şekilde spor salonuna gelebilecek kadar dinlenmesini ve toparlanmasını sağlar.

Eğer uyku rutininizi daha da güçlendirmek istiyorsanız, Dr. Rosenberg’in önerilerini takip edin.

Makalede Neler Var?

1. Yatmadan Önce Elektronikten Kaçının

Rosenberg, “Bilgisayarlar, cep telefonları, iPad’ler ve televizyonlar büyük sorunlardır.” “İnsanlar bu cihazlardan yayılan mavi ışığın melatonin hormonunun üretimini kapattığını bilmiyor” dedi. Melatonin, vücudun doğal olarak ürettiği ve genellikle uykuyu teşvik etmeye yardımcı olmak için öğleden sonra ile öğleden sonra arasında yükselmeye başlayan bir hormondur. Melatonin üretimini durduran mavi ışık yayan elektronik cihazlar bu doğal uyku yardımını temelde kapattı. Vücudunuzun sağlıklı bir şekilde uyumasını doğal olarak arttırmak için yatmadan birkaç saat önce aletlerinizi bırakmayı ve kitap almayı deneyin.

2. Özellikle Yatmadan Önce Sağlıklı Besin

Yatmadan önce bir paket kurabiye yemek sadece belinize kötü gelmiyor, uykunuzu zedeleyebilir. Her yediğinizde vücudunuz, bu yiyecekleri vücudunuzun kullandığı ürünlere parçalamak, sindirmek ve özümsemek için gerekli kimyasal reaksiyonları başlatan hormonlar üreterek tepki verir. “İnsanlar yüksek glisemik indeksli yiyecekleri yemenin aşırı insülin üretimini ve ardından yüksek, daha sonra düşük kan şekeri ile mücadele etmek için kortizol ve adrenalin ile reaksiyona girdiğini fark etmelidir. Stres sisteminiz geceleri aktive olduğunda, Rosenberg, düşmek ya da uyumak neredeyse imkansız “diyor.

Başka bir deyişle, yatmadan önceki saatlerde kafein, alkol ve yüksek şekerden, yüksek karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durun. Alkol ve rahat yiyecekler uykuyu tetiklemeye yardımcı olabilirken, bu besin maddelerini metabolize etmek stresin tepkisini başlatır, bu da gecenin ilerleyen saatlerinde uyanmanıza ve uyanık kalmanıza neden olabilir.

3. Yüksek Kaliteli Yatak düşünün

İyi yataklar genellikle pahalıdır, ancak sağlığınız, özellikle de her gün nasıl hissettiğiniz hakkında – enerji seviyeniz ve başarmak istediğiniz görevleri üstlenme- niz hakkında konuşurken yüksek kaliteli yatak yatırıma değer. Rosenberg, “Birkaç iyi çalışma, Sleep Number yataklarının ve hafızalı köpük şiltelerinin eski kutu yayına karşı uyku kalitesini artırdığını göstermiştir.” Diyor.

Bu özellikle aktif bir bireyseniz geçerlidir. Uyku, vücudunuzun dinlendiği, iyileştiği ve toparlandığı zamandır. O zaman kasların yeniden kurulup tamir edilir. Beyniniz ve vücudunuz gün boyunca biriktirdiğiniz bilgileri özümseyerek, yeni sinir yolları ve bağlantılar yaratır.

Aslında, Stanford Uyku Bozuklukları Kliniği ve Araştırma Laboratuvarı tarafından yapılan bir çalışmada Stanford basketbol takımının becerileri, genişletilmiş uyku düzenlerine dayanarak test edildi. Normal bir uyku süresinin ardından, oyuncular çok haftalık bir uyku uzatma periyodu geçirdiler. Uyku uzatma süresinin sonunda, genel olarak zihinsel ve fiziksel iyilik duyguları gibi, çekim doğruluğu ve sprint süreleri önemli ölçüde iyileşmiştir.

Bu alandaki araştırmalar göz önüne alındığında, bazı yatak şirketlerinin, spor performansını geliştirmek amacıyla uyku kalitesini artırmak için fitness ve spor pazarlarını hedef almaları şaşırtıcı değildir. Örneğin Essentia, özellikle yatağı satın alan kişi için yataklar geliştirmek için Essentia ID adı verilen tescilli bir işlem kullanarak özel bir ProCor yatak oluşturdu. Sporcular için uyku sırasında özel iyileşme sağlamak için sık sık sporcular ve takımlarla birlikte çalışırlar.

Kabul edilirse, herkes özel bir şilte parası yetmez (ProCor yatakları, büyüklüğüne bağlı olarak 5.000 ila 10.000 dolar arasında değişmektedir), ancak yüksek kaliteli bir yastık bile yardımcı olabilir. Gecelik bir vücuda sarılmak veya Bedgear’dan bir Performans Yastığı’na ihtiyacınız varsa, doğal hafızalı köpüklü Essentia Wholebody Pillow’ı düşünün. Bedgear yastıkları, vücut tipleri ve uyku stilleri için özel olarak tasarlanmıştır ve vücut ısısını düzenleyen ve gece uykusunu iyileştirmek için nemi emen yardımcı olmak için yastığın içindeki ve çevresindeki hava akışını artıran yüksek teknoloji bileşenlerine sahiptir.

4. Lavanta Esansiyel Yağı uygulayın

Lavanta uykusunu destekleyen sakinlik hissi verdiğini duymuş olabilirsiniz ve Dr. Rosenberg bu bulguyu doğrular: “Lavanta yağları YBÜ ortamında ve huzurevlerinde çalışılmış ve uykuyu arttırmada etkili olduğu kanıtlanmıştır.” Tek gereken bir fark yaratabilmek için birkaç damla esans yağı. Bileklerinize veya tapınaklarınıza uygulayabilir veya tüm yatak odanızın çiçek gibi kokmasını sağlamak için bir difüzör kullanabilirsiniz.

5. Dikkat ile Takviyeler düşünün

Tabii ki, piyasada uykuyu desteklediğini iddia eden birçok takviye var, ancak Rosenberg onları dikkatli kullanmak için ısınıyor. Birkaç iyi çalışmalar yapılmıştır gibi “takviyeleri dikkatli olun. Fakat İngiltere’de yeni bir çalışmada, omega-3 balık yağı verildi çocuklarda artan uyku göstermek etmedi. Ayrıca, melatonin bulunmuştur yaşlı hastalarda uyku teşvik yardımcı olmak için ve hormonun doğal üretimini inhibe etme eğiliminde olan beta bloker ilaçlar kullanan hastalar “dedi.

Uykunuzu iyileştirmek için takviyelere başvurmaya karar verirseniz, bunları iyice araştırın ve takviyenin iddialarını desteklemek için üçüncü taraf çalışmaları yapıldığından emin olun.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir