1. Anasayfa
 2. Yeni başlayanlar

Kilo Verme Sırasında Nasıl Vücut Ölçümleri Yapılır?

Kilo Verme Sırasında Nasıl Vücut Ölçümleri Yapılır?
0

Egzersiz ve kilo kaybı söz konusu olduğunda, ilerlemenizi izlemenin birçok yolu vardır.

Tabii ki, muhtemelen en kolay ve en erişilebilir olan ölçek var, ancak ölçekle ilgili büyük bir sorun var. Ne yazık ki, ilerlemeniz konusunda düzenli olarak size yalan söyleyecektir.

Ölçek her şeyi ölçer – her yudum su, her yiyecek ısırığı, kemikleriniz, kaslarınız, organlarınız, yağ. Ne kazandığınızı (sadece su olabilir) veya kaybetmeyi (tekrar su olabilir) ayırt etmenin bir yolu yoktur.

Vücut ölçümlerinin geldiği yer orasıdır. Ölçümlerinizi almak, ilerleyişinizi izlemek için daha iyi bir yoldur, çünkü vücudunuzla gerçekten neler olduğu hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Abs veya kollarınıza odaklanabilirsiniz, ancak bakacak birden fazla alanınız varsa, vücudunuzun tam olarak nerede yağ kaybettiğini öğrenebilirsiniz.

Bu önemli bir bilgidir, çünkü hepimiz farklı alanlarda ve farklı bir düzende yağ kaybettik.

Ölçümlerinizi alarak sadece henüz tam olarak istediğiniz nereye şişman kaybetme olmasanız bile, yağ kapalı geldiğini size güvence olacaktır. Vücudunuzun bu inatçı bölgelere yaklaşması zaman alıyor, bu nedenle sabır da önemli bir bileşen.

Makalede Neler Var?

Ölçümlerinizi Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Giyinmiş kıyafetler giyin veya mümkünse hiç kıyafet kullanmayın.
 • Ayaklar birlikte durun ve tüm ölçümler için vücut rahatlayın.
 • Esnek, esnek olmayan bir şerit metre kullanın. Kumaş ölçüm bandı iyi bir seçenektir veya MyoTape Vücut Bant Ölçümü gibi vücut ölçümleri almak için özel olarak yapılmış bir tane kullanabilirsiniz.
 • Ölçümlerinizi en az iki kez yapın ve son sayılarınızı almak için her iki ölçümün de ortalamasını alın.
 • Kilo vermeden inç kaybederseniz endişelenmeyin. Bu aslında yağ kaybettiğiniz ve kas kazandığınızın bir işareti, bu da büyük ilerleme.

Ölçümlerinizi Nasıl Gidilir?

Cropped shot of a young woman measuring her waist in the bathroom
Peopleimages / Getty Images

Tüm ölçümler için şerit metreyi cildin yüzeyine oturacak şekilde çekin, ancak cildi sıkıştırmaz. Yağlarınızı kaybedip kaybetmediğinizi görmek için ölçümlerinizi her 4 haftada bir bu İlerleme Tablosuna kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir şey yemeden veya içmeden önce sabahları ilk işinizi ölçmek iyi bir fikirdir. Ölçümlerinizi her tekrar aldığınızda, aynı koşullarda, aynı koşullarda alın, böylece sonuçlara güvenebilirsiniz.

Vücudunu Ölçmek

 • Bel – Doğal belinizi veya gövdenin en dar kısmını bulun.
 • Kalçalar – Bu, glütmelerinizin en geniş kısmıdır. Yan dururken aynaya bakmayı deneyin. Bantın zemine paralel olduğundan emin olun.
 • Göğüs – Ayakları bir arada durun ve gövdeyi düz tutun ve büstünüzün etrafındaki en geniş kısmı bulun.
 • Abs – Ayaklarınızı bir arada durun ve gövde düz ama gevşeyin ve genellikle göbek deliğinizin etrafında gövdenin en geniş kısmını bulun.
 • Kollar – Düz dururken kol gevşeyin ve omuz kemiği ile bir kolun dirseği arasındaki orta noktayı bulun.
 • UyluklarOlukların alt kısmı ile dizin arkası arasındaki orta nokta veya uyluğun en geniş kısmı.
 • Buzağı – Diz ve ayak bileği arasında

Kilo Verirken Ölçümlerinizi Korumak

İnsanların kilo verme programına başladıklarında istedikleri şeylerden biri, bazı bölgelerde yağların uzaklaştırılmasını sağlamak, ancak diğer alanlarda kalmalarıdır.

Örneğin, bir kadın meme büyüklüğünü kaybetmek istemeyebilir, ancak kalça ve uyluktan daha fazla kaybetmek isteyebilir. Bir erkek yedek lastiğini kaybetmek isteyebilir, ancak olukları olduğu gibi kalsın.

Asıl soru, başkalarını kaybederken belirli alanları koruyabilir misiniz?

Ne yazık ki, yağın nereye çıkacağını seçemiyoruz. Spot azaltma veya orada yağdan kurtulma umuduyla belirli bir vücut parçası için egzersiz yapmak, vücudunuzun belirli bir bölümünü aynı tutmaya çalışmaktan daha fazla işe yaramaz.

Vücudunuz bir bütün olarak yağ kaybeder ve aşırı yağ tutan alanlar daha uzun sürer.

Sonuç olarak, yağın nereye gittiğini kontrol edemezsiniz, ancak kendi vücut tipinize ve ebeveynlerinize bakabilir ve daha fazla yağ depolamaya ve nerede istemediğinize dair iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Bir dereceye kadar hepimiz genlerimiz tarafından rehin tutulduk, ama bu vücudunda değişiklik yapamayacağın anlamına gelmiyor. Bunu yapmak için aşağıdakileri içeren eksiksiz bir egzersiz programınız olduğundan emin olun:

 • Kardiyo egzersizi haftada 3-7 kez
 • Tüm kas gruplarınız için haftada 2-3 kez kuvvet antrenmanı
 • Yediğinizden daha fazla kalori yakmanıza izin veren sağlıklı, düşük kalorili bir diyet

O planı takip et ve vücudunun buna cevap vermesine izin ver. Sonuçları görmek haftalar veya aylar sürebilir, bu nedenle sağlıklı veya güçlü olmak gibi diğer hedeflere odaklanmaya yardımcı olur.

Ölçümleriniz Normal mi?

Birçoğumuz ölçümlerimizin kilomuz ve boyumuz için normal olup olmadığını merak edebiliriz.

Bu kısa cevabı evet, senin ölçümleri ne olursa olsun, onlar sizin için normal olduğunu. Etrafınıza bakın ve herkesin farklı bir vücut şekli ve büyüklüğü olduğunu göreceksiniz. Ekstra yağ depoladığımız yeri belirleyen genel vücut tiplerini tanımaya yardımcı olur.

Kadınlar için vücut şekillerini kullanma eğilimindeyiz:

 • Elma – Elma şeklindeki bir kişinin daha geniş omuzları ve daha dar kalçaları vardır.
 • Düz veya dikdörtgen – Bu şekil genellikle kalça veya göğüsten 9 inçten daha az bir bel ölçümüne sahiptir.
 • Armut – Bu kişinin göğsünden daha büyük kalçaları var.
 • Kum Saati – Bu formda, kalça ve göğüs neredeyse dar bir bel ile aynıdır.

Bazı kadınlar ayrıca ‘normal’ bir omuz genişliğinin ne olduğunu merak ediyorlar. Yine, tüm diğer ölçümler gibi, omuz genişliği senin için normal, ama belki değil başkası içindir.

Ortalama olarak, kadınlar için omuz genişliği 17 inç civarındadır. Bu bir koltuk altından diğerine sırtın boyunca ölçüm yapıyor. Kadınlar için kalça çizgisinin genellikle vücudun en geniş kısmı ve erkeklerde omuz çizgisinin en geniş kısmı olduğunu unutmayın.

Erkekler için genellikle vücut şekillerini şekillerden ziyade sınıflandırırız:

 • Endomorph – Bu vücut tipi daha yüksek vücut yağına, büyük kemiklere ve daha yavaş metabolizmaya meyillidir ve bu da kilo vermeyi zorlaştırır.
 • Mesomorf – Bu tip bir insan, daha kaslı ve yağ kaybetmek ve kas kazanmak için daha kolay bir zaman olabilir.
 • Ectomorph – Bu vücut tipi olan insanlar yağsız olma eğilimindedir ve daha hızlı metabolizma nedeniyle kilo almakta zorlanabilirler .

Çoğumuz bu sürekliliğin bir yerlerine düşüyor, peki bu bilgi sizin için ne ifade ediyor?

Vücut tipinizi veya şeklinizi bilmek, vücudunuzun aşırı yağ depoladığı yeri gösterir. Hemen inatçı bölgelerde yağ kaybetmezseniz, bunun hayal kırıklığı seviyenizi azaltabileceğini bilmek.

Bir yerde yağ kaybettiğin sürece, doğru yoldasın.

Neden Bel ve Pantolon Ölçüleri Eşleşmiyor?

Kilo kaybının en sinir bozucu yönlerinden biri de kıyafet almak. Belinizi gün boyu ölçebilirsiniz, ancak herhangi bir mağazaya gidin ve aynı boyutta beş farklı marka pantolon alın ve hepsi farklı şekilde sığacak.

Kilo vermeye çalıştığımız zaman, çoğumuz kilo kaybını belli bir giysi bedeniyle eşitleriz. Örneğin, eğer 10 kilo verirseniz, tipik olarak pantolon ölçünüzü düşürdüğünüze dair bir söylenti var.

Gerçek şu ki, bu iki ölçüm birbiriyle ilişkili değil, bu nedenle daha küçük kıyafetler için bir kişinin ne kadar kilo vermesi gerektiğini bilmenin bir yolu yok.

Niye ya? Birkaç iyi sebep var:

 • Giyim imalatçıları arasında ebatlar için standart yoktur – Hepimiz bir mağazada bir beden olduğumuz ve başka bir mağazada tamamen farklı bir beden olduğumuzu gördük. Bunun nedeni, Vanity Sizing – biz buna ölçümleri değiştirmeden elbiselere daha çekici bir boyut koymaktan geliyor.
 • Vücudumuz farklı – Aynı ağırlıktaki beş kişiyi alabilir, ancak bazılarının daha büyük baldırları varken diğerlerinin daha büyük uylukları veya yavruları olur. Bu, herhangi bir kişinin daha küçük kıyafetlere sığdırmak için ne kadar kaybetmesi gerektiğini tahmin etmeyi imkansız kılar.

Bununla başa çıkmak için, bu ölçümleri birbirleriyle ilişkili olmadıkları için ayrı varlıklar olarak tutun. Kıyafetlerinizin biçimine çok fazla bir değişiklik yaşamadan kilo vermek tamamen normaldir.

Başka bir ipucu – Gitmek için bir çift pantolon seçin ve dört haftada bir deneyin. Pantolon yalan söylemez!

Kilonuz Neden Her Zaman Bedeninize Uymuyor?

Başka bir kilo kaybı olgusu, aslında ölçekte kilo vermeden vücudunuzdan inç kaybetmenin tamamen mümkün olmasıdır.

Bu, ölçeğin aldatıcı olmasının bir başka nedenidir, çünkü daha önce de belirtildiği gibi, her şeyi ağırlaştırır ve size neyin patladığını veya neler olduğunu söyleyemez.

Ölçeği izliyorsanız, bu sinir bozucu olabilir … kıyafetlerinizin daha gevşekleştiğini hissedebilirsiniz, öyleyse ölçek neden aynı oranda kalıyor? Ya da daha kötüsü, daha büyük?

Kas kazanırken olan budur. Kilo vermeseniz bile inç kaybediyorsunuz ve rutininize kuvvet antrenmanı eklerseniz veya vücudunuzu daha yağsız kas dokusu oluşturmaya iten yeni bir aktivite yapıyorsanız bu tamamen normaldir.

Bununla ilgili en güzel şey, kasın yağdan daha az yer kaplamasıdır, bu nedenle ölçek size bir şey söylerken, kıyafetleriniz size başka bir şey söylüyor: Zayıflıyorsunuz.

Bu yüzden ölçümlerinizi almak size skaladan daha fazlasını söyleyebilir ve aynı zamanda gerçek kompozisyonu anlatan kilonuzu değil, vücut kompozisyonunuzu da anlatabilir. Kasınız ne kadar fazla olursa, ölçeğin ne dediği önemli değil.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir