1. Ana Sayfa
  2. Yeni başlayanlar
  3. Hızlı ve Yavaş Seğirme Kas Elyaf Çeşitleri

Hızlı ve Yavaş Seğirme Kas Elyaf Çeşitleri

Hızlı ve Yavaş Seğirme Kas

Daha iyi bir sprinter veya mesafe koşucusu musunuz? İkisinde de harika olabilir misin? Birçok insan, daha hızlı veya yavaş seğirmesi kas liflerine sahip olmanın, hangi spor atletlerinin üstün olduğunu ve antrenmana nasıl cevap vereceğini belirleyebileceğine inanmaktadır.

Kas Elyaf Çeşitleri

İskelet kası, miyosit adı verilen bireysel kas lifi demetlerinden oluşur. Her bir miyosit, birbirine tutunup çekebilen proteinlerin (aktin ve miyozin) lifleri olan birçok miyofibril içerir. Bu kas kısaltır ve kas kasılmasına neden olur.

Genel olarak kas lifi tiplerinin iki ana türe ayrıldığı kabul edilir: yavaş seğirme (tip I) kas lifi ve hızlı seğirme (tip II) kas lifi. Hızlı seğirmeli lifler ayrıca tip IIa ve tip IIb liflerine ayrılabilir.

Bu farklılıklar, kasların antrenman ve fiziksel aktiviteye nasıl tepki verdiğini etkiliyor gibi görünmektedir ve her elyaf türü belli bir şekilde kasılma kabiliyeti bakımından benzersizdir. İnsan kasları, hem yavaş hem de hızlı lif tiplerinin genetik olarak belirlenmiş bir karışımını içerir.

Ortalama olarak, insanlar hareket için kullanılan kasların çoğunda yaklaşık yüzde 50 yavaş seğirmeye ve yüzde 50 hızlı seğirmeye sahiptir.

Yavaş Seğirmeli Kas Elyafları (Tip I)

Yavaş seğirmeli kas lifleri, uzun bir süre boyunca sürekli ve uzun süreli kas kasılmaları için daha fazla adenozin trifosfat (ATP) yakıtı üretmek için oksijen kullanımında daha verimlidir. Hızlı seğirme liflerinden daha yavaş ateş ederler ve yorulmadan önce uzun süre gidebilirler. Bu nedenle, yavaş seğirme lifleri, sporcuların saatlerce maraton ve bisiklet kullanmalarına yardımcı olmakta harikadır.

Hızlı Twitch Kas Elyafları (Tip II)

Hızlı seğirmeli lifler yakıt oluşturmak için anaerobik metabolizma kullandıkları için, yavaş kaslardan ziyade kısa kuvvet veya hızda patlamalarda daha iyidirler. Ancak, daha çabuk yorulurlar. Hızlı seğirmeli lifler genellikle yavaş kaslarla kasılma başına aynı miktarda güç üretir, ancak daha hızlı ateş edebildikleri için isimlerini alırlar. Daha hızlı seğirme liflerine sahip olmak bir sprinter için bir değer olabilir, çünkü hızla çok fazla güç üretmesi gerekir.

Hızlı Twitch Kas Elyafları (Tip IIa)

Bu hızlı seğirmeli kas lifleri aynı zamanda orta hızlı seğirmeli lifler olarak da bilinir. Enerji üretmek için hem aerobik hem de anaerobik metabolizmayı neredeyse eşit olarak kullanabilirler. Bu şekilde, bunlar tip I ve tip II kas liflerinin bir birleşimidir.

Hızlı Twitch Kas Elyafları (Tip IIb)

Bu hızlı seğirme lifleri, enerji üretmek için anaerobik metabolizmayı kullanır ve hızlı, güçlü hız patlamaları üreten üstün “klasik” hızlı seğirme kas lifleridir. Bu kas lifi, tüm kas lifi türlerinde en yüksek kasılma oranına (hızlı ateş) sahiptir, ancak aynı zamanda daha hızlı bir yorgunluk oranına sahiptir ve dinlenmeye ihtiyaç duymadan çok uzun süre dayanamaz.

Kas Elyaf Türü ve Spor Performansı

Kas lifi tipiniz, hangi sporda doğal olarak iyi olduğunuzu veya hızlı mı yoksa güçlü mü olduğunuzu etkileyebilir. Olimpik sporcular genetik yapılarına uygun sporlara dalma eğilimindedir. Olimpiyat sprintlerinin yüzde 80 oranında hızlı seğirmesi lifine sahip olduğu görülmüşken, maratonlarda üstün olanlar yüzde 80 oranında yavaş seğirmesi lifine sahip olma eğilimindedir.

Elyaf türü büyük bir sporcunun başarısının bir parçasıdır, ancak tek başına performansın zayıf bir tahmincisidir. Atletikliğin belirlenmesinde zihinsel hazırlık, doğru beslenme ve hidrasyon, yeterince dinlenmeye ve uygun ekipman ve koşullanmaya sahip olmak gibi birçok faktör var.

Eğitim kas lifi türünü değiştirebilir mi?

İnsan iskelet kasının, antrenman nedeniyle lif tiplerini “hızlı” dan “yavaş” a değiştirdiğini gösteren bazı kanıtlar vardır. Bu tamamen anlaşılmadı ve araştırma hala bu soruya bakıyor.

Seçkin atletik rekabet seviyelerinde genetik farklılıkların çarpıcı olabileceğini unutmayın. Ancak koşullanmanın bilimsel prensiplerini takip etmek, tipik bir sporcunun kişisel performansını önemli ölçüde artırabilir. Tutarlı bir dayanıklılık eğitimi ile kas lifleri daha fazla gelişebilir ve egzersiz stresiyle başa çıkma ve bunlara uyum sağlama yeteneklerini geliştirebilir.


Yorum Yap

    Yorum Yap