1. Anasayfa
  2. Yeni başlayanlar

Bir Yerleşik Sporcu musunuz?

Bir Yerleşik Sporcu musunuz?
0

Ne tür bir sporcunuz? Bütün gün antrenman yapmak için para alan profesyonel bir sporcu değilseniz, ‘hareketsiz sporcu sendromu’ yaşayabilirsiniz. Günümüzde ortalama spor yapan atlet, geçmişteki sporculardan daha az aktivite almaktadır. Bu nasıl olabilir? Gündelik hayatımızda, çoğumuzun muhtemelen spor salonuna gitmemiş olmalarına, kişisel bir eğitmene sahip olmalarına veya Crossfit dersleri almalarına rağmen, ebeveynlerimizin ve büyükanne ve büyükbabalarımızın yaptıklarından çok daha az hareket ettiğini düşünün.

Günün ortalama ‘sporcusu’, günde bir ila iki saat kadar egzersiz yapabilir ve yüksek yoğunluklu aralıklar, sıkma dersleri ve ağırlık antrenmanı dahil daha yoğun antrenmanlar yapabilir, ancak spor salonunda zamanın dışında çok az hareket edebilirler. düzenli bir gün boyunca. Ortalama bir egzersiz haftada birkaç kez otuz ya da altmış dakikalık egzersiz yapabilir, ancak spor salonunda zamanın dışında çok hareketsiz bir yaşam tarzı yaşayabilirler.

Düzenli egzersiz yapıyorsanız, ancak bir masa başı işiniz varsa, arabayla gidin, boş zamanlarınızda bir ekrana bakın, muhtemelen oyduğunuz spor salonlarında bile, hiç egzersiz yapmayan önceki nesillerden daha hareketsiz olabilirsiniz .

Bu senaryoya, neslimizin diyetlerini ve tipik yiyecek tüketimini ekleyin ve düzenli olarak spor salonuna gitmemize rağmen, ağırlık ve sağlık sorunları ile nasıl mücadele edebileceğimizi görmek kolaydır.

Kendini atletik veya düzenli egzersiz yapan insanlar çoğu, inandıklarından çok daha az kalori yakar, ihtiyaç duyduklarından daha fazla kalori alırlar ve günlerinin çoğunu oturarak geçirirler. Oturmanın tehlikelerini duyduk, ancak her gün sağlam bir saat egzersiz yapsanız bile, bir saatlerce oturmanın etkilerini gidermek yeterli olmayabilir. Tipik gününüz işe gitmek, masa başında oturmak, spor salonuna gitmek, bir saat egzersiz yapmak, eve gitmek ve ekranın önünde oturmaktan ibaretse, muhtemelen hareketsiz bir yaşam tarzı yaşarsınız.

İstatistikler, ortalama bir insanın günde yedi ila dokuz saat boyunca bir kuyruklu oturduğunu göstermektedir. Diğer çalışmalar, uygun olsanız veya günde bir saat egzersiz yapsanız bile, uzun süre hareketsizlik ve oturmanın sağlığınız için kötü olduğunu göstermektedir. Kişi ne kadar fazla oturursa, çeşitli hastalıkların riski ve hatta erken ölüm riski o kadar artar. Bu nedenle düzenli olarak egzersiz yapsanız bile, her gün daha fazla hareket etmenin yollarını bulmak önemlidir.

Makalede Neler Var?

Sedanter Sporcu Sendromundan Kaçınmak İçin Beş İpucu

1. Her Gün Daha Fazla Hareket Edin . Stand-up bir iş istasyonuna yatırım yapın ya da kutularla yaratıcı olun, bir tezgah hazırlayın ve bilgisayarda çalışırken ayağa kalkmanın bir yolunu bulun. Telefon görüşmeleri sırasında toplantılarda bulunun ve e-posta veya mesajlaşma yerine konuşmak için iş arkadaşınıza yürüyün. İnsanları yürüyüş toplantılarına davet edin. Tuvalete daha hızlı yolculuklar yapın. Birkaç şınav veya zıplama jakı yapmak için her saat başı kalkın. Yaratıcı olun ve daha sık kalkın.

2. Bir Active Commute tasarlayın. Çalışmak için bisiklet, çalışmak için yürüyün, daha uzağa park edin, bir sonraki otobüs durağına yürüyün. Asansör yerine merdivenleri kullan.

3. Sosyal Zamanı Etkinleştirin. Bir şeyler içmek, akşam yemeği yemek ve arkadaşlarla mutlu saatler geçirmek yerine yürüyüşe çıkın, tenis oynayın, frizbi oynayın, dans etmeye gidin. Yaratıcı olun ve sadece otururken değil, bazı etkinliklerde arkadaşlarla sohbet edin.

4. Manuel Olarak Daha Fazla Görev Yapın. Bir çim biçme makinesi alın, tırmıklayın, süpürin ve kürek alın ve tüm gazınızı ve elektrikli pudralarınızı ve ev aletlerinizi kapatın.

5. Daha Az Sürün. Her hafta birkaç gün arabanızdan vazgeçmeye karar verin ve işe başlayın, işe yarayın, ya da bisikletle ya da bisikletle arkadaşlarınızı ziyaret edin ya da toplu taşıma araçlarını toplu taşıma araçlarıyla karıştırın.

 

Günlük Aktivitenizi Hesaplayın

Gerçek 24 saatlik aktivite seviyeniz ve kalori yakmanız hakkında bir fikir edinmek için, bu çevrimiçi toplam enerji harcaması hesaplayıcısını deneyebilirsiniz.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir