İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ayakkabı, Konfeksiyon ve Dişli

Sizin İçin En İyi Koşu Ayakkabısını Seçmek

Sizin İçin En İyi Koşu Ayakkabısını Seçmek
+ - 0

Ne tür bir koşu ayakkabısı satın almanız gerektiğini anlamak için önce sahip olduğunuz ayak ve yürüyüş türünü bilmeniz gerekir. Çalışan bir uzmanlık mağazasındaki bilgili bir satış elemanı, ayak tipinize uygun ayakkabıyı bulmanıza yardımcı olabilir, ancak kendi başınıza ne tür bir ayak aldığınızı da belirleyebilirsiniz. Bir yol sadece ayağına bakmak. Daha doğru bir yöntem ise ayakizinizi kumda veya ıslak ayaklarla kağıda dökerek incelemektir.

Üç farklı ayak tipi vardır:

Düz ayak

Eğer ayağınıza bakıyorsanız, kemer görmediyseniz düz ayaklara sahip olduğunuzu bileceksiniz. Ayağınızın dibi, ayak parmaklarınızdan topuğunuza kadar, tamamen düzdür. Ayak izi testini yaparsanız, baskınız ayak şeklindeki bir bloba benzeyecektir. Baş parmağınızdan topuğunuza içe doğru bir eğri görmezsiniz.

Sorun? Eğer düz ayaklıysanız, büyük olasılıkla bir overpronator’sunuz, yani koşarken ayaklarınız içeri doğru yuvarlanır. Bu evrensel değil, bu yüzden emin olmak için çalışan bir mağazada bir yürüyüş analizi yapmak için para ödüyor.

Ne Alınır: Muhtemelen istikrarınızı koruyan bir koşu ayakkabısına ihtiyacınız olacak. Düşündüğünüz koşu ayakkabısı kutusundaki “hareket kontrolü” ve “stabilite” kelimelerini arayın. Hareket kontrol ayakkabılarına ek olarak, bazı düz ayak koşucuların ayrıca ortez takması gerekir (ayak sorunlarını düzelten ısmarlama ayakkabı ekleri). Erkek overpronators ve bayan overpronators için koşu ayakkabısı önerileri bulabilirsiniz.

Yüksek Kemerli Ayaklar

Yüksek kemerli olup olmadığınızı kolayca belirleyebilmelisiniz; ayağınızda yüksek ve kesin bir kemer göreceksiniz. Ayak izi testini yaparsanız, baskınız içe doğru eğilir ve ayağınızın orta kısmı diğerlerinden çok daha küçük görünür. Elinizi ayağınızın altına doğru bastırdığınızda, kemeriniz sert kalacaktır.

Sorun? Eğer kemerleriniz yüksekse, muhtemelen ayaküstü ya da alçakgönüllü olursunuz, bu da ayaklarınız koşarken dışa doğru yuvarlanır. Yüksek kemerli koşucuların ayaklarını periyodik olarak tekrar ölçmeleri çok önemlidir, çünkü koşmak onların kemerlerinin yavaş yavaş düşmesine ve ayaklarının daha uzun olmasına neden olur.

Ne Alınır: Şok emen yumuşak bir orta tabana sahip esnek koşu ayakkabıları aramanız gerekir. Koşu ayakkabısı alırken, açıklamalarında yer alan “esnek” veya “minderli” kelimelerini içeren seçenekleri arayın. Erkek underpronators ve bayan underpronators için koşu ayakkabısı önerileri bulabilirsiniz.

Nötr veya Normal Ayaklar

Ayağınızı veya ayakizinizi incelediyseniz ve düz ya da yüksek kemerli görünmüyorsa, büyük olasılıkla nötr veya normal bir ayağınız olur. Ayakiziniz içe doğru belirgin bir eğriye sahip olacak, ancak 3/4 inçten fazla olmayacaktır.

Sorun? Ayak tipinize zarar vermeyen bir koşu ayakkabısı seçtiğiniz sürece, herhangi bir sorunla karşılaşmamalısınız. Bu en yaygın ayak tipidir ve aynı zamanda uygun ayakkabılarla donatılması şartıyla en az yaralanmaya yatkındır.

Ne Alınır: Normal ayaklarınız varsa, nötr koşucular için yapılanlar veya hafif düz ayaklı veya yüksek ayaklı ayaklar dahil olmak üzere çok çeşitli koşu ayakkabısı arasından seçim yapabilirsiniz. Çok sağlam ve hareket kontrolü olan koşu ayakkabılarını seçmeyin. Erkek nötr koşucular ve bayan nötr koşucular için koşu ayakkabısı önerilerini bulabilirsiniz.

Koşu Ayakkabısı Tasarımlarındaki Değişiklikler

Uzun yıllar boyunca koşu ayakkabılarını hareket kontrolü, stabilite, minderli ve nötr kategorilere ayırarak görebilirsiniz. Gittikçe daha fazla ayakkabı üreticisi, çevrimiçi satıcı ve özel koşu mağazası farklı kategorileri benimsiyor. Yastıklı ayakkabı kategorisinden ziyade, 1 ila 5 arasında derecelendirilmiş yastıklama seviyesini görebilirsiniz. Benzer şekilde, hareket kontrolü kategorisi ortadan kaldırılabilir, ancak hareket kontrolü sağlayan ayakkabılar stabilite artı veya nötr artı olarak etiketlenir. Bu kategorilerle yıllarca alışveriş yaptıysanız, bu kafa karıştırıcı olabilir, ancak yeni koşucular için daha az kafa karıştırıcı olmasını umuyorlar.


    Yorum Yap