1. Anasayfa
  2. Yeni Başlayanlar İçin Yürüyüş Bilgisi

11 Yürüme Güvenliği Kuralları

11 Yürüme Güvenliği Kuralları
0

Yürümek sağlıklı bir aktivitedir, ancak yaya güvenliği kurallarını bilmeniz gerekir. Bu, özellikle yoldan ayrı kaldırımlar veya yollar olmayan bir alanda yürüyorsanız geçerlidir. Güvenli yürümeyi sürdürmek için yolun aşağıdaki kurallarına uyun:

Makalede Neler Var?

1. Yolun Kenarında Yürürken Trafik Karşısında Yürü

Kaldırım yoksa ve yolun kenarından yürümek zorundaysanız, yaklaşmakta olan trafiğin olduğu tarafı seçin. Kuzey Amerika’da bu, yolun sol tarafı. Bu, size en yakın yaklaşan trafiği görmek ve gerektiğinde kaçınılmaz önlem almak için en iyi şansı verir. Bu kafa karıştırıcı olabilir çünkü bunun tersi kural trafik akışıyla aynı yönde dönen bisikletçiler için geçerlidir.

2. Güvenle Çapraz

Annen haklıydı – herhangi bir sokağı geçmeden önce iki tarafa da bakmalısın. Kontrollü kavşaklarda, sadece yaya geçidi ışığına sahip olduğunuzda geçmeniz akıllıca olacaktır. O zaman bile, sürücülerin ve bisikletçilerin dönmesi için yeşil bir ışık olabilir ve yaya geçidinde olmanızı beklemeyebilirsiniz. Dönen sürücülerle göz teması kurun. Onlara bir dalga ver. Seni gördüklerinden emin ol. Bir araç ile bir yürüteç arasındaki etkileşimde yürüteç yalnızca kaybedebilir. Basitçe jaywalk’a cazip gelebilir, ancak bu sadece bir güvenlik tehlikesi değil, bilet almanıza da neden olabilir.

3. Yoldan Ayrılmadığında Tek Dosyayı Yürütün

Yoldan ayrılmış bir kaldırımda değilseniz veya geniş bir bisiklet / yaya şeridinde değilseniz, tek bir dosya halinde yürümelisiniz. Bu, özellikle çok eğri olan ve trafiğin size çarpmadan önce sizi görme şansının sadece iki saniye olduğu bir yolda önemlidir. Yolda iki ya da üç kişiyi neşeyle sohbet etmeye devam etmek keyifli olsa da sürücüler bunu beklemiyor ve en iyi yürüyüş arkadaşlarınızı kaybedebilirsiniz.

4. Bisikletleri ve Koşucuları Tanıyın

Yol ve yolu bisiklet ve koşucularla paylaşın. Bisiklete binenler, arkadan bir bisiklet zili veya “sola / sağa geçerken” yaklaşırken sizi uyarmalıdır. Onları dinleyin ve güvenli bir şekilde geçmelerine izin vererek tek bir dosyayı yürütün. Koşucular ayrıca geçmeleri için seslenmelidir. Bisiklete binici çarpışmaları, kemiklerin kırılmasına veya kafa travması ile sonuçlanabilir – ve kask takmazsınız.

5. Görünür Olun

Gündüz yürürken parlak renkler giyin. Geceleri yürürken, görünür olması için açık renkli giysiler ve yansıtıcı giysiler kullanın. Sürücüler genellikle yürüyüşçülerin hava karardıktan sonra dışarı çıkmasını beklemiyorlar ve geçit sinyalleri olan caddelerde bile sizi görmeleri için her fırsatı vermeniz gerekiyor. Şafak veya alacakaranlıkta olduğu gibi dikkatli olun, sürücüler hala görünürlüğü kısıtlı veya doğrudan gözlerinde batan veya yükselen güneşe sahip olabilirler.

6. Tahmin edilebilir olun

Yan yana rastgele dokuma yapmak yerine yürürken yolun bir tarafında kalma konusunda pratik yapın. Kol hareketlerinizi izleyin, aksi takdirde geçen bir yürüteç, koşucu veya motorcuya siyah bir göz verebilirsiniz.

7. Sesi Azaltın

Kulaklığınızla veya kulaklıklarınızla müzik dinlerken ortamınızı boğmayın. Ses seviyesini, diğer yürüyüşçülerin ve koşucuların bisiklet çanlarını ve uyarılarını hala duyabileceğiniz bir seviyede tutun. İşitme uzmanınız da size teşekkür edecek.

8. Kapat ve Gözler Yukarı

Sohbet, mesajlaşma ya da Pokemon gibi oyun oynama nedeniyle dikkat dağıtıcı yürüme Mobil bir cihazda yürürken yürürken bu işleri yapmak kadar tehlikeli. Dikkatiniz dağıldı ve ortamınızın farkında değilsiniz. Trafik tehlikesini tanıma, tehlike açma veya jogging yapanları ve motorcuları geçme olasılığınız daha düşüktür. Potansiyel suçlular seni kolay bir hedef olarak görüyorlar. Telefonunuzu cebinizde tutabilecek alışkanlıkları benimseyin ya da en azından devam etmeden önce telefon görevlerinizi tamamlamak için güvenli bir yerde durmayı pratik edin.

9. Kısa Tasmalardaki Yürüyüş Köpekler

Tasmalı veya tasmasız köpeklerin trafiğe kaçmasına veya ölümcül bir köpek kavgasına maruz kalmasına tanık olmak korkutucu ve trajik. Ancak, köpeğinizi uzun bir tasma üzerinde yürürken, diğer yürüyüşçülere veya bisikletçilere seyahat etme tehlikesi de vardır. Uygun tasmalı yürüme görgü kurallarını kullanırsanız, köpeğinizin yanı sıra yanınızdan geçenleri daha güvende tutacaksınız.

10. Yürümeyi Ne Zaman Bırakacağınızı Bilin

Sıcak hastalık, dehidratasyon, kalp krizi veya inme her yaşta yürüyenlere çarpabilir. Tıbbi acil durumların belirtilerini öğrenin ve 911’i aramak için bir cep telefonu taşıyın. Deneyimli ve iyi eğitimli bir yürüteç olsanız bile, bu sorunlardan birini yaşayabilir ve yürüyüşünüzü kısaltmanız gerekebilir. Yürüyen arkadaşlarınızı ilgili belirtileri gösterdiklerinde durmaları için teşvik edin.

11. Yabancı Tehlikenin Farkında Olun

Sokak güvenliği birçok yürüyüşçü için bir endişe kaynağıdır. Diğer yürüyüşçüler, jogging yapanlar ve bisikletçilerin uğraktığı yollar için yürüyüş rotanızı seçin. Şüpheli birini görürseniz, rotanızı değiştirmeye veya onlardan kaçınmak için bir mağazaya veya kamu binasına girmeye hazır olun. Uyarı vermek ve farkında olmak kötü adamları sizi kolay bir hedef olmadığına ikna edebilir.

Daha güvenli yürüme egzersizlerinin tadını çıkarmak ve yaralanma ve kazalardan kaçınmak için bu kuralları kullanın.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir