1. Anasayfa
 2. Yeni Başlayanlar İçin Yürüyüş Bilgisi

Harika Bir Yürüyüş Tekniğine 4 Adım

Harika Bir Yürüyüş Tekniğine 4 Adım
0

Mükemmel bir spor yürüyüş tekniği size daha iyi konfor, güç ve hız sağlayacaktır. İster başlangıç seviyesindesiniz, ister yürüyüş antrenmanlarınızı geliştirmek istiyorsanız, bu dört adım fark yaratacaktır.

Birçok insan uygun yürüyüş şekli hakkında düşünmeden yürümeye başlar. Ancak duruş, ayak hareketi, adım ve kol hareketi kullanımınız yürüme hızınızda ve enerjisel olarak yürüyebilmenizde büyük fark yaratır.

İyi yürüme pozisyonunu kullanmayı öğrenmek, derin nefes almanıza, omuzlarınızı ve boynunuzu gevşetmenize ve bel ve kalça ağrısından kaçınmanıza yardımcı olur. Sağ kol ve ayak hareketini kullanarak, kendinizi güç ve zahmetsizce ileriye götüreceksiniz.

Kaldırımda, koşu bandında veya koşu bandında yürürken aynı yürüme tekniğini kullanacaksınız. Doğru yürümeyi öğrenin.

1

Makalede Neler Var?

Yürüyüş Duruşu

Walker With Good Posture
Momcilo Grujic / E + / Getty Images

Duruş yürüme konforu ve enerji için ilk adımdır. İyi bir yürüme duruşu tam nefes almanıza, çekirdek kaslarınızı takmanıza ve bacağınızı ve kalça kaslarınızı doğal bir yürüyüş için kullanmanıza izin verir. Aynı zamanda birçok insanın işyerinde ve bir cep telefonu kullanırken yapması ve eğrilmesinin panzehiridir.

Kötü yürüme duruşu, yürüdükten sonra ağrı ve ağrılara katkıda bulunabilirken, büyük yürüme duruşu onları rahatlatabilir. Her yürüyüşün başlangıcında, yürüme duruşunuzu ayarlamak için birkaç saniye ayırın.

Büyük Yürüyüş Duruşunun Adımları

 1. Ayaklarınızla birlikte dik durun ve aralarında rahat bir boşluk bırakın. Ayak parmaklarınız ileriye dönük olmalıdır, ancak hafif bir açı kabul edilebilirse.
 2. Başınızın üstüne takılı bir ip hayal edin. Sizi kalçalarınızdan yukarı kaldırır, böylece uzun ve düz olursunuz. Öne veya geriye yaslanmayın.
 3. Arkanı kollama.
 4. Karnınızı hafifçe çekerek, çekirdek kaslarınızı çekeceksiniz. Bu, yürürken uygun duruşu korumanıza yardımcı olacaktır.
 5. Kalçanızı hafifçe öne doğru döndürerek kalçalarınızı sokun. Bu, sırtınızı kesip öne eğilmenizi veya öne eğilmenizi önler.
 6. Gözlerini senden 20 metre ileride odakla. Kafan gözlerinin baktığı yeri takip edecek.
 7. Çenenizi yere paralel tutun. Muhtemelen bunu önünüze 20 feet bakarak düzeltdiniz, ancak çenenizin aşağı ya da yukarı eğilmediğinden emin olmak için biraz zaman ayırın. Başınızı aşağıya doğru yürürken (cep telefonunuzu kontrol ederken olduğu gibi) boynunuzu geriye doğru çekerken, boynunuzu zorlar.
 8. Omuzlarını silk ve omuzlarını biraz geriye bırakarak rahatlamalarına izin ver. Bu, birçok insanın omuzlarımızda taşıdığı gerginliği gidermeye yardımcı olacaktır. Ayrıca kol hareketini kullanmak için konumunuzu ayarlayacaktır. Şimdi yürümeye başlamak için doğru pozisyona sahipsin.
2

Kol Hareketi

Yürüyüş için Kol Hareketi
Gary John Norman / Görüntü Kaynağı / Getty Images

Kol hareketi yürüyüşünüze güç verebilir, yüzde 5 ila 10 kalori daha fazla yakabilir ve bacak hareketinize denge kurabilir. Kol hareketi eklediğinizde hızlanmanız yaygındır.

“Speedwalking” kol hareketinin birçok zayıf örneği, popüler kültürde kolların havada yüksek bir şekilde pompalanması, vücudun üzerinden geçmesi veya uzaması şeklinde görülür. Bu tür bir kol hareketi size yardımcı olmuyor.

Uygun Yürüme Kolu Hareketi İçin Adımlar

 1. Dirseklerini 90 derece bük.
 2. Ellerinizi kısmen kapatın, ancak sıkmayın. Yumruklarını sıkmak tansiyonunu yükseltebilir ..
 3. Her adımda, ileri ayağınızın karşısındaki kol çapraz olarak değil, doğrudan öne gelir.
 4. Ön ayak geri giderken, karşı kol doğrudan geri gelir.
 5. Dirseklerinizi vücudunuza yakın tutun; tavuk kanadı yapmayın (dirseklerinizi çırparak).
 6. İleri eliniz, vücudunuzun merkez noktasını geçmemelidir.
 7. İlerlerken, eliniz düşük tutulmalı, göğüs kemiğinizden daha yüksek olmamalıdır.
 8. Kol hareketi yorucu bulursanız, bir seferde 5 ila 10 dakika boyunca uygulayın ve sonra kollarınızı dinlendirin.
3

Ayak Hareketi

Ayak Hareketi - Adımda Yuvarlanma
Erik Isakson / Blend Resimleri / Getty Images

Yürüme adımı bir yuvarlanma hareketidir.

 1. Toprağınızla önce yere vurun.
 2. Topuktan tırnağa adım adım ilerleyin.
 3. Parmaklarınla it.
 4. Topuğu tekrar vurmak için arka bacağınızı öne getirin.

Esnek ayakkabılar adım adım ilerlemenizi sağlar. Ayaklarınız adım atmak yerine aşağı doğru kayıyorsa, ayakkabılarınız çok sert olabilir.

İlk önce, shin kaslarınız yorulabilir ve güçlenene kadar ağrılı olabilir. Bu, ilk önce zindelik için yürümeye başladığınızda veya ayak hareketlerinizi, atılımlarınızı veya ayakkabılarınızı değiştirdiğinizde doğaldır.

4

Yürüyüş Stride

Bir Koşu Bandı Üzerinde İyi Adımlar
PhotoAlto / Ale Ventura / PhotoAlto Ajansı RF Koleksiyonları / Getty

Arka ayağınızla itmek, güç ve hız ile yürümenin anahtarıdır. Ne yazık ki, birçok kişi önden daha uzun bir adım atarak aşırı zorlama alışkanlığına giriyor. Bu, alt bacak eklemlerinize daha fazla stres uygular ve adım adım güç vermez. Her zamanki yürüyüş düzeninize uyup uymadığınızı görmek için bir arkadaşınızı yürüyüp izlemesini isteyin.

Geri Adımınızı Uzatın

Gücünüzü ve gücünüzü artırmak için adımınızı arkaya uzatın. İleri ayağınız vücudunuzun merkezine yakmalıdır. İleri ayağınızla daha ileriye giderek hiçbir şey kazanamazsınız.

Arka ayağınızı yerde daha uzun tutmayı ve adımlarınıza güç katmak için kendinize iyi bir ivme kazandırmayı düşünün. Ayaklarınız, topuk topuzundan başparmağınızı geriye doğru itmeye kadar adım adım ilerliyor.

Adımlarınızı Pratik Edin

İyi bir duruşla ve topuktan ayağa doğru yuvarlanıp yürürken, arka ayağını yerde daha uzun süre tutmaya ve kendine iyi bir dokunuş vermeye odaklan. Ayrıca, adımınızı önünde kısaltmayı düşünebilirsiniz, ancak arka ayağınız yerde daha uzun süre kalıyorsa, bu muhtemelen kendi kendine düzelir.

Bu yeni yürüme düzeniyle rahatlarken, daha küçük adımlar atarak hızı artırabilirsiniz. Bu, hızlı yürümeye başlayanların fazla zorlamak yerine ne yaptığıdır.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir