1. Anasayfa
 2. Koşu

Derin Su Akıntısının Faydaları

Derin Su Akıntısının Faydaları
0

Her türlü sporcu derin su akıntısının faydalarına kavuşabilir. Harika bir çapraz antrenman şekli ve sakatlıklarla baş etmenin ve önlemenin mükemmel bir yoludur.

Su akması, yaralı bir sporcunun zindeliği kaybetmeden iyileşmesini sağlayabilir. Ayrıca, sert yüzeylerde koşma stresi azaltarak, koşu formunun iyileştirilmesine ve yaralanma riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Makalede Neler Var?

Derin Su Akışı için Aqua Eğitim Cihazları

Koşucular arasında en popüler aqua eğitim cihazı şekli AquaJogger’dır. EVA köpüğünden yapılmış, beline bağladığın bir kayışa benziyor. Neredeyse herhangi bir yüzdürme yeleği veya kemeri neredeyse aynı şekilde çalışacaktır. Amaç, vücuda stres atmadan koşu hareketi yapmanıza izin verirken vücudunuzu ayakta tutmaktır.

Suya batırılmış her tarafın direncine sahip olacaksın. Bu, karşıt kasları eşit şekilde çalışmaya zorlar. Kollarınızı ve bacaklarınızı suyun direncine karşı ilerledikçe, harika bir kardiyovasküler ve kuvvet antrenmanı antrenmanı alacaksınız. Çorap, halter, kürek ve eldiven gibi ilave hidro cihazlar eklemek, eforunuzu ve yoğunluğunuzu değiştirmenizi sağlar.

Derin Su Akıntısının Faydaları

Hareketin direncini arttırmaya ek olarak, suda olmak, eklem aralığındaki stresi azaltırken, hareket alanınızı da arttırır. Etki olmadığı için, yaralı bir sporcu su içerisinde antrenman yapabilir ve yaralanmalar iyileşirken formda kalabilir.

Yaralanmayan bir sporcu, çapraz antrenman yöntemi olarak akan suyu, karada koşmaktan farklı şekilde kasları çalıştırmak için kullanabilir. Eğer gerçek yüzmeyi sevmiyorsanız, ancak havuza girmekten hoşlanıyorsanız ve havuz zamanınızdan faydalanmak istiyorsanız bu bir avantajdır. Aynı zamanda teknik üzerinde çalışmanın bir yoludur. Su akarken kilometreyi ve yaralanma riskini azaltırken direnci ve eforu artırabilirsiniz. Aynı zamanda egzersiz sıkıntısını hafifletmenin bir yolu. Özellikle yazları veya kışın, havaların sıcak olduğu yerlerde, yola mil koymak yerine havuzda iyi bir antrenman yapabilirsiniz. Dışarıda yağmur yağıyorsa, havuzda ıslanmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Derin Su Aktarma Tekniği ile İlgili İpuçları

 • Normal koşu stilinizi taklit etmeye çalışın.
 • Açık elle ya da götürdü elle kürek çekmeyin. Gevşek kapalı bir yumruk tutun ve bacaklarınızın sizi ileri doğru hareket etmesine izin verin.
 • Ayaklarınızın diplerinin arkanızdaki suyu tekmelemesine çalışın.
 • Kısa, hızlı adımlarla atın. Hızlı bir kadans antrenmanı yoğunlaştırır.
 • Her zamanki çabanız için daha düşük bir adım atışı bekleyin. Suyun havadan daha dayanıklı olduğunu ve hızınızın buna bağlı olarak düşeceğini unutmayın.
 • Kalp atış hızınız sizi şaşırtabilir. Çaba oranınızı hissedebilseniz de, kalp atış hızınız karadaki yoğunluğundan yaklaşık yüzde 10 daha düşük olacaktır.

Suyun kesilmesi için biraz pratik yapmak gerekebilir, ancak formunuza konsantre olursanız, aynı karada çalışırken yaptığınız gibi hızlı bir şekilde toplamanız gerekir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir