1. Anasayfa
 2. Yoga

Yogaya Genel Bir Bakış


0

Geçtiğimiz 60 yılda yoga, az bilinen, ezoterik bir Hint uygulamasından kültürel ana akımın merkezi bir faaliyetine geçti. Ancak, dünya genelindeki şehirlerde yaygın olarak bulunsa ve hemen hemen herkes bunu duysa da, yoga hala denemeyen insanlar için gizemli bir şey olmaya devam ediyor. Çünkü kolay bir tanımlamaya direniyor.

Yoga, birçok yönden iç içe geçirilebilen çok sayıda iplik ile çeşitli ve yaygın bir uygulamadır. Meseleleri daha da karmaşık hale getiren yoga terimi, binlerce yıldan beri kullanılmaktadır ve birçok kez anlamlarını değiştirmiştir. Çağdaş yogunun ne olduğunu açmaya başlamak için, yoganın gelişimine ve bugün nasıl uygulandığına bakalım.

Makalede Neler Var?

Yoga’yı tanımlamak

Yoga kelimesi eski bir Hint dili olan Sanskritçe’den geliyor. Bu, bir öküz takımı koşumunda olduğu gibi boyunduruk anlamına gelen yuj kelimesinin bir türevidir. Bugün, sık sık birlik anlamına gelir. Yoga, zihni, bedeni ve ruhu birleştirmek amacıyla olduğu söylenir.

Modern yoga uygulamalarının çoğu, bir dizi aforizma olan Patanjali’nin Yoga Sutralarına dayanmaktadır c. 250 CE, felsefelerinin temelini oluşturur. Yoga Sutrası, yoganın sekiz “uzuvunu” belirtir. En sık uygulanan üç uzuv pranayama (nefes egzersizleri), meditasyon ve asanadır. Asana, çoğumuzun basitçe yoga, fiziksel pozlar olarak bildiği şey.

Peki bir yoga dersine giderken ne beklemelisiniz? Meditasyon ve nefes egzersizleri dahil edilebilirken, asana çağdaş uygulamaların çoğunda birincil rol üstlenmiştir. Bazı sınıflar, bireysel öğretmene ve yoga tarzına bağlı olarak ilahi veya ilham verici bir okuma içerebilir.

Genel olarak, bir spor salonundaki veya sağlık kulübündeki yoga dersleri öncelikle uygulamanın fiziksel yönlerine odaklanırken, daha ruhsal bir yaklaşım isteyen kişilerin özel stüdyolarda daha fazla bulunma olasılıkları daha yüksektir.

Yoga Türleri

Günümüzün en popüler yoga türlerinin kökenleri tek bir kişi T. Krishnamacharya’ya kadar uzanıyor. En seçkin üç öğrencisi sayesinde yoga bildiğimiz gibi batıya yayıldı:

 • Pattabhi Jois’ten, şu anda çok yaygın olan vinyasa akış tarzından sorumlu olan Ashtanga Yoga’yı ve zaman zaman tekrar tekrar aynı kesin poz dizileri üzerinde çalışma yöntemini aldık.
 • BKS İyengar’dan, her pozu gerçekleştirmenin ideal bir yolu olduğu anlamına gelen uyumlaştırma kavramına ve bu ideale güvenli bir şekilde ulaşmamıza yardımcı olmak için şimdi standart olan donanımların tanıtımı yaptık.
 • Krishnamacharya’nın oğlu TKV Desikachar’dan, yoga her insanın ihtiyaçlarına ve yeteneklerine göre kişiselleştirildiğinde, sırayla, alternatif bir tıp formu olarak yoga terapisinin ortaya çıkmasına yol açan, iyileştirici olabileceği fikrini aldık.

Bu kadar çok yoga türü ile doğru olanı seçmek zor olabilir. Bu kopya kağıdı, alanı daraltmanıza yardımcı olacak 20 popüler stili (Bikram / sıcak yoga, power yoga ve Kundalini dahil) kapsar. Ancak, genellikle bir miktar deneme yanılma da söz konusudur. İlk denemede en iyi yoga sınıfını bulabilirsiniz, ancak doğru hissedenleri bulana kadar alışveriş yapıp farklı şeyler denemeniz de gerekebilir.

Yoga Pozları

Birçok insan yoganın sadece gerdiğini düşünüyor. Fakat gerdirme kesinlikle dahil olmakla birlikte, yoga gerçekten hem güç hem de esneklik geliştirerek vücutta denge oluşturmakla ilgilidir. Bu, her biri belirli fiziksel faydaları olan duruşların performansıyla yapılır.

Pozlar art arda hızlı bir şekilde yapılabilir, vücutta hareket yoluyla (vinyasa tarzı yoga) ısı ya da dayanıklılığı artırmak ve her pozun uyumunu mükemmelleştirmek için daha yavaş yapılabilir. Sıcak bir odada, bir çatı katında, spor salonunda veya hatta bir kürek tahtasında yapılabilir.

Ayrıca, pozlar sabittir – yoga soy ağacının farklı dallarını birbirine bağlar. Yoga ile ilgili şaşırtıcı olan, pozların kendileri değişmese de, onlarla ilişkinizin değişeceğidir. Uygulaman sürekli gelişiyor, bu yüzden sıkıcı olmaz.

Çok fazla örtüşme olmasına rağmen, pozlar geniş başlıkların altına düşer:

 • Ayakta pozlar çoğu yoga seansında zamanın çoğunu alır. Bacaklarınızı ve çekirdeğinizi, özellikle denge sağlandığı zaman güçlendirir.
 • Oturmuş pozlar, kaslarınızı daha derin olarak germek için kullanılır.
 • Hem ayakta hem de oturmuş duruşlar, öne bükülme, büküm, hamstring germe ve kalça açıklığı içerebilir.
 • Vücut ısındığında, omurga hareketliliğini iyileştirmek için sırt örtüleri genellikle öğretilir.
 • Daha ileri seviyedeki öğrenciler dengesini ters çevirme ve kol dengesi ile biliyorlar.
 • Her sınıf beş veya 10 dakikalık tam rahatlama ile sona erer.

Sağlık yararları

Yoga yapmak sayısız yolla sağlığınız için iyidir. Birçoğu, yoganın stresi azalttığı kanıtlanmış yeteneğiyle bağlantılıdır. Çok fazla rahatsızlığa stres neden olur veya daha da ağırlaşır: kalp hastalığı, uykusuzluk, baş ağrısı, depresyon, diyabet, IBS, kısırlık – liste devam eder. Ve bu daha büyük bir gücün (özellikle çekirdek gücü), esnekliğin ve dengenin fiziksel faydalarını bile düşünmeden önce.

Yoga aynı zamanda zihinsel sakinlik, açıklık ve kendini kabullenmeyi teşvik eder, kaygı ve yetersizlik duygularıyla mücadele etmek için araçlar sunar. Yoganın yapamayacağı bir şey var mı? Boyunuzu yükseltmeyecek, ancak duruşunuzu artırabilir, böylece daha uzun süre ayakta durabilirsiniz.

Kimler Yoga Yapabilir?

Kafanızda sahip olabileceğiniz herhangi bir klişeyi unutun, çünkü “yoga yapan bir kişinin” neye benzediği, çünkü herkes yoga yapabilir. Buna erkekler, yaşlılar, çocuklar, hamile kadınlar, daha büyük bedenli insanlar, artritli insanlar vb. Dahildir. Bir vücudunuz varsa, yoga yapabilirsiniz.

Hiç esnek değilseniz, bu yoga yapamayacağınız anlamına gelmez. Yapabileceğin ve yapman gereken anlamına gelir. Yoga, çocukluğundan beri eğitmen gereken bir spor değil. En yararlı kişinin ödül aldığı bir yarışma değil. Bu, “iyi” veya “kötü” olabilecek bir şey bile değildir, çünkü ulaşılacak nihai bir amaç yoktur, başarılacak hiçbir şey yoktur.

Yoga dergilerinin kapaklarındaki insanlar ve en ünlü öğretmenler yogada bizden daha iyi değiller. Yoga hakkında en zor, ama nihayetinde en özgürleştirici şeylerden biri, egonun bırakılması ve kimsenin diğerlerinden daha iyi olmadığını kabul etmektir. Herkes sadece herhangi bir günde elinden gelenin en iyisini yapıyor.

Başlamak

Öyleyse şimdi perdeyi biraz çıkardık ve sizi yoga yapabildiğinize ikna ettik, nasıl takip edip başlıyorsunuz? Yapabileceğiniz en kolay şey, yakındaki bir sınıfı bulmak ve ona gitmek. Evinize ya da işinize uygun olması gerekir, böylece oraya gelmek bir angarya değildir. Ve yeni başlayanlar için bir sınıf olmalı.

Poposunu sınıfta bir paspas üzerine getirdiğinde, yoga kaçınılmaz hale gelir. Evde yoga yapmak mümkün olsa da (ve çoğu insan yapar), başlamak için ideal bir yol değildir. Tecrübeli bir öğretmenle ders almak doğru ayağa kalkmanızı sağlar, böylece hizalamanın temellerini anlamaya başlar ve yaralanmayı önlersiniz.

Sonunda, evde yoga daha uygun ve uygun fiyatlı bulabilirsiniz. Kendinizi hazır hissettiğinizde evde pratik yapmanın birçok harika yolu vardır.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Hala gerginseniz, yoga yapan herkesin bir zamanlar acemi olduğunu unutmayın. Ne kadar erken başlarsan o kadar çabuk harika faydalarını keşfedeceksin. Bunlardan en önemlisi yoga yapmanın kendini inanılmaz hissettirmesi. Yoga, yıllar boyu sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak yaşam boyu bir uygulamadır.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir