İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Koşu
  3. 5 Kötü Koşu Alışkanlığı (ve Nasıl Kırılır)

5 Kötü Koşu Alışkanlığı (ve Nasıl Kırılır)

featured

Koşucular olarak, koşuşturmalara girebilir ve koşumuzu geliştirmeyeceğimizi ve muhtemelen yaralanmalara ve diğer sorunlara yol açabileceğini bildiğimiz şeyler yaparken kendimizi bulabiliriz. Fakat eski (ve kötü) alışkanlıkların bazen kırılması güçtür. İşte koşucuların ortak olmayan pek çok alışkanlıkları ve onları kırmak için neler yapabileceğiniz.

1

Kollarını göğsüne doğru sallama

İleri ve geri hareketi kullanarak koşmanın en etkili yolu. Kollarınızı vücudunuzun ortasından salladığınızda, üst bedeniniz çok daha fazla çalışmak zorunda kalır, bu nedenle çok fazla enerji harcarsınız. Aynı zamanda kamburlaşma eğilimi yaratır, bu da göğsünüzün sıkıştırıldığı ve kolayca nefes alamayacağınız anlamına gelir. Bacaklarınız kollarınızın ne yaptığını taklit eder, bu nedenle kollarınızı göğsünüz boyunca sallamak da bacaklarınızı birbirinin üzerinden geçirir. Vücudunuz bu yanal hareketi oluşturmak için daha çok çalışmalıdır.

Nasıl kırılır: Kollarınızın nerede olduğuna daha fazla dikkat etmeye çalışın. Omuzlarınızı gevşetin ve kollarınızı alçakta ve 90 derecelik bir açıyla tutmaya çalışın. Kolların alçakta konumlanmışsa, geçmeleri daha zordur. Omuzlarınızda dönerek dirseklerinizi arka arkaya hareket ettirmeye odaklanın. Omuzlarınız ve kollarınız yorulurken sürünmeye başlarsa, kollarınızı yan tarafınıza bırakın ve sallayın. Ardından, 90 derecelik bir açıyla yanlara yerleştirin.

2

Güneş Koruyucu Kullanmama

Koşucular güneş kremi kullanmamalarının birçok nedeni ile ortaya çıkabilir – Yanmam, gölgede koşuyorum, bulutlu, sadece terleyeceğim, vs. Korumak önemlidir Düzenli maruz kalma cildiniz cildinizdeki kanser riskini artıracaktır.

Nasıl kırılır: SPF’si en az 15 olan ve geniş spektrum koruması sunan su geçirmez bir güneş kremi kullanın; bu, hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı korur. Çubuk formülasyonları koşucuların yüzleri için iyidir, çünkü güneş kremi gözünüze çarpmaz. Birkaç saat boyunca koşacaksanız ve çok fazla terleyeceğinizi biliyorsanız, tekrar güneşlenmek için ekstra güneş kremi kullanın.

3

Yeterince Nemlendirilmiyor

Bazı koşucular koşarken su içmezler çünkü yan dikiş alacağını düşünüyorlar. Ve sonra yarış sırasında suyun durmasını engelleyenler var çünkü zaman kaybetmek istemiyorlar. Terle kaybettiğiniz sıvıları değiştirmeyerek, kendinizi dehidrasyon ve diğer ısıyla ilgili sorunlar için riske atmış olursunuz. Düzgün bir şekilde hidrate olmamak, aynı zamanda sizin

Nasıl kırılır: 30 dakikadan uzun sürüyorsanız, susuz kalmanın etkilerini önlemek için koşunuz sırasında gerçekten nemlendirmeniz gerekir. Koşucular için mevcut sıvı önerileri, “susuzluğunuza uymaları” gerektiğini ve ağızları kuruduğunda içmeleri gerektiğini ve içmeleri gerektiğini düşündüklerini söylüyorlar.

4

Vücudunuzu Dinlememek

Ağrı, vücudunuzun size bir şeylerin yanlış olduğunu ve dikkat etmesi gerektiğini söyleme şeklidir. Bazı koşucular koşarken acı çeker (sadece kas yorgunluğunu değil) veya sürekli ortaya çıkan kronik bir sorunu çözmez. Bir sorunu gözardı etmek, daha kötü hale getirebilir veya başka sorunlara yol açabilir.

Nasıl kırılır: Vücudunuza karşı nazik olun ve size sinyal vermeye çalıştığını dinleyin. Koşarken, kramp gibi bir ağrı hissetmeye başlarsanız, ağrıyı hafifletip hafifletemeyeceğinizi görmek için durun ve yürüyün veya gerin. Koşularınız boyunca aynı acıyı hissediyorsanız veya – daha da kötüsü – sadece yürürken, antrenmandan bir mola verin ve koşmaktan birkaç gün uzaklaşmanın bir fark yaratıp yaratmadığını görün. Herhangi bir iyileşme görmüyorsanız, fizyoterapist veya spor doktoruyla randevu alın.

5

Sadece Koşuya Odaklanmak

Bazı koşucular daha iyi bir koşucu olmanın tek yolunun daha çok koşmak olduğunu varsayarlar. Gerçekte koşucular iyi dengelenmiş olmalı ve diğer aktivitelerde çalışmalı ve eğitimlerini güçlendirmeli, böylece yaralanma risklerini azaltabilir ve performansı artırabilirler. Her gün kendinize bir mola vermeden koşmak yaralanmalara neden olabilir.

Nasıl kırılır: Haftalık antrenmanınıza yönelik bazı çapraz antrenman etkinliklerini çalışın. Yüzme ve bisiklete binmek, koşucular için mükemmel seçeneklerdir çünkü eklemlerinize çarpmalardan bir mola verir. Yoga aynı zamanda iyi bir seçim çünkü güçlendirme ve esneklik üzerinde çalışacaksınız. Tüm koşucular, güç ve dayanıklılık sağlamak ve yaralanma direncini geliştirmek için haftada 1-2x antrenman yapabilirler.


Yorum Yap

    Yorum Yap