İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yeni Başlayanlar İçin Koşu İpuçları

9 Koşu için Temel Görgü Kuralları

9 Koşu için Temel Görgü Kuralları
+ - 0

Patikalarda, patikalarda, patikalarda veya yollarda koşarken, koşucular olmayanlar da dahil olmak üzere herkes için bu alanları güvenli ve zevkli tutmak için temel kurallara uymak koşucular için önemlidir. Çok kullanımlı bir yolda, yerel parkurunuzda veya parkurunuzda veya yolda koşuyorsanız takip etmeniz gereken bazı temel güvenlik ve kurallar kuralları aşağıdadır.

1

Bütün yolu alma

group trail running
Sam Diephuis / Görüntü Bankası

Bir grupla koşuyorsanız, ikiden fazla koşmamaya çalışın, böylece diğerleri sizi geçebilir. Diğer koşucuları, yayaları veya bisikletlileri yoldan çekmeye zorlamayın. Çok yoğun bir alanda veya dar bir yolda bulunan bir grupla çalışırken, tek bir dosyayı çalıştırın.

2

Geçmediğin sürece Sağa Kal

Geçiş yoluna ayrılmakta çok dikkatli olun. Arkanı dön ve bisikletçileri ya da seni geçebilecek diğer koşucuları ara.

3

Bir Parçanın Kurallarına Uyun

yolda kadın atlet
Jordan Siemens / The Image Bank / Getty Images

Yerel lisenizde veya başka bir yerde bir pistte koşuyorsanız, hangi yönde koşacağınızı veya hangi şeritleri kullanacağınızı (tipik olarak daha yavaş koşucular ve yürüyüşçüler için dış şeritler) kullandığınız şekilde belirtilen kullanım kurallarına uyduğunuzdan emin olun. Kayıtlı kurallar yoksa, pistteki diğer koşuculardan isteyin veya ne yapacağınızdan emin değilseniz ipuçlarını takip edin.

4

Jingle yapma

Mümkün olduğunca cebinizde kaybetme değişikliklerini veya bir takım tuşları taşımayın. Her ne kadar sürekli jingling veya klan seni rahatsız etmese de, sana yakın olanları rahatsız edebilir.

5

Duyabildiğinizden Emin Olun

Runner Kulaklık takmış
Paul Gilham / Getty Images

Yolu veya parkuru kullanan diğer koşuculardan ve insanlardan gelen istekleri (“solunuzda”) ve uyarıları (“dikkat – köpek!”) Duyabilmeniz gerekir, bu nedenle dışarıda çalışırken kulaklık takmanız iyi bir fikir değildir. Dikkatinizi dağıtmak için gerçekten müziğe ihtiyacınız varsa sesi kısın ve bir kulaklığı çıkarın.

6

Koşunun ortasında aniden durma

Ayakkabınızı bağlamak, germek ya da su şişenizden bir içki almak için durmanız gerekirse, önce yolun ya da yolun kenarına geçin. Bir tarafa geçmeden önce baktığınızdan emin olun, böylece birisini kesmezsiniz.

7

İki yöne de bak

Kavşaklara yaklaşırken ve çeşmelere yaklaşırken, bir yola girmeden veya çıkmadan önce daima iki yola da bakın. Tek yönlü bir sokakta koşsanız bile, diğer yönden gelen koşucular, yürüyüşçüler veya bisikletçiler olabilir.

8

Yürüme Molası Veriyorsanız, Yan veya Sinyale Geçin

Eğer bir koşucu / yürüteç iseniz, yürüyüş molası vermek için yavaşlayacaksanız, tarafa doğru hareket ettiğinizden veya arkanızdakilere sinyal gönderdiğinizden emin olun. Aksi halde, arkanızdaki koşucular yanlışlıkla size çarpabilir veya etrafınızdaki manevra yapmak zorunda kaldıklarından rahatsız olabilirler.

9

Çöp etmeyin

Yollarda, patikalarda veya yollarda koşarken su şişelerini, jel veya çubuk sarıcıları veya yere başka herhangi bir çöp atmayın. Bunun bir istisnası, elbette, eğer bir yarışta koşuyorsanız. Bu durumda, yarış gönüllüleri onları temizleyeceğinden, su duraklarında yere boş bir bardak atmanız uygundur.


    Yorum Yap