1. Anasayfa
 2. Yeni Başlayanlar İçin Koşu İpuçları

Koşmaya Başlamak için 11 Neden

Koşmaya Başlamak için 11 Neden
0

İnsanlar çeşitli nedenlerle koşmaya başlarlar. Bazıları kilo vermek, sağlıklarını iyileştirmek, yarışlarda rekabet etmek veya yeni bir şeyler denemek istedikleri için koşuyorlar.

Sebep ne olursa olsun koşmak için, sporun fiziksel, zihinsel ve duygusal faydalarını deneyimleyeceksiniz. İşte koşmaya başlamak için bazı harika nedenler.

1

Makalede Neler Var?

Koşmak sağlığınızı iyileştirir.

Woman running
Jordan Siemens / Digital Vision / Getty Images

Koşmanın en büyük yararlarından biri, sağlığınız için iyi olması. Koşmak, kalbi güçlendirmek ve vücutta kan ve oksijenin etkin akışını sağlamak için mükemmel bir yoldur; bu, kalp krizi riskini azaltmanıza yardımcı olur. Sağlıklı bir kiloyu korumakla birlikte yapılan egzersiz, normalin üzerinde olması durumunda kan basıncınızı doğal olarak azaltmanın en iyi yollarından biridir. Yüksek kolesterolünüz varsa, koşu da kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Koşmak ayrıca bağışıklık sisteminizi iyileştirir, böylece vücudunuzdaki işlevler mikroplarla mücadelede daha etkili ve verimlidir. Koşma ve diğer ağırlık kaldırma egzersizleri, osteoporozu engelleyebilecek kemik yoğunluğunu arttırır.

2

Zayıflayabilirsin.

womanonscale.jpg
TommL / Vetta / Getty

Birçok insan fazla kilo vermek için koşmaya başlar. Oradaki en güçlü egzersizlerden biri olan koşu, kalori yakmak ve kilo vermek için oldukça etkili bir yol. Zaten sağlıklı bir kilodaysanız, koşmak onu korumanıza yardımcı olabilir.

Sadece koşmanın istediğin her şeyi yemen için bir lisans verdiğini düşünme. Kilo vermenin temel kuralı – almanız gereken (yaşam işlevleri ve egzersiz yoluyla) aldığınızdan daha fazla kalori yakmanız – hala koşucular için geçerlidir.

Daha:

 • Kilo Verme Koşusu
 • Koşucular için Akıllı Yemek Kuralları
 • Koşucular için Kilo Verme İpuçları
 • Neden Koşarken Kilo Vermiyorum?
3

Koşarak yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

su ile çalışan grup
Cultura RM Exclusive / Edwin Jimenez / Getty

Bazı koşucular kendi başlarına koşmanın sessiz ve yalnızlığının tadını çıkarır, ancak diğerleri koşma süresini sosyal fırsat olarak görür. Çalışan bir arkadaş bulmak veya bir grupla birlikte çalışmak, topluluk duygusu geliştirmek için harika bir yoldur. Hedefleri belirleyebilir ve bunları birlikte başarabilirsiniz. Ayrıca, düzenli bir koşu arkadaşına veya çalışan bir gruba sahip olmak, koşmaya motive kalmak için harika bir yoldur.

Bazı koşucular ayrıca çevrimiçi forumlardaki veya sosyal medyadaki diğer koşucularla tavsiye ve motivasyonlarını paylaşırlar. Koşarken saplantılarınızı paylaşan, zaferlerinizi kutlayan ve engellerinizi aşmanıza yardımcı olan diğer insanlarla tanışabilirsiniz.

Daha:

 • Çalışan Grup Nasıl Bulunur?
 • Grup Koşusunun Yararları
 • Koşu ile Romantizm Nasıl Bulunur?
 • Çalışan Ortakları Nasıl Bulunur?
4

Bir sebep için koşabilirsin.

sadaka yarış
Robert Nickelsberg / Getty

Koşmak aynı zamanda topluma bir bütün olarak katkıda bulunmak için bir yol olarak kullanılabilir. Birçok yarış hayır kurumlarına yarar sağlar ve bazı hayır kurumları fon sağlama karşılığında yarış eğitimi sunar. Senden daha büyük bir şeye koşmak, antrenmana devam etmek için motive kalmanın ve yarışlarını daha anlamlı ve tatmin edici hale getirmenin harika bir yolu.

Daha fazla: Charity Koşucuları için Bağış Toplama İpuçları

5

Yeni ve farklı bir şey deneyimleyebilirsiniz.

Koşmak, ufkunuzu genişletmek ve günlük eziyetten uzaklaşmak için harika bir yol. Spor, insanlara kendi topluluklarının veya yeni konumlarının yerlerini keşfetme, yeni fiziksel hisler yaşama ve normal olarak görmeyebilecekleri koşu yerleri bulma fırsatı verir.

Daha:

 • Nerede Koşmalıyım?
 • Koşma Rutinizden Çıkın
6

Belirli bir hedef için antrenman yapabilirsiniz.

yarışta yarı maratoncular
mbbirdy / Getty

Bazı insanlar sadece egzersiz yapmak için egzersiz yapmaktan nefret eder, ancak koşarak 5K’dan maratona ve ötesine kadar yarışlara katılabilirsiniz. Bir yarış için antrenman yapmak, size doğru çalışmanız için belirli bir hedef sunar ve bu da koşma motivasyonunuzu geliştirmenize kesinlikle yardımcı olabilir.

Daha:

 • 5K Eğitim Planları
 • 10K Eğitim Planları
 • Yarı Maraton Eğitim Planları
 • Maraton Eğitim Planları
 • Yarış Korkularınızı Aşın
 • Yarış Yapmanın 7 Sebebi
7

Koşmak enerji seviyenizi yükseltir.

mutlu koşucular
Sam Edwards / Getty

Kendinizi halsiz veya yorgun hissettiğinizde koşmak enerjinizi artırmak için harika bir yoldur. Sabah koşan koşucular, gün boyunca enerji seviyelerinin düştüğünü bildirdi. Nitekim, Adolesan Sağlığı Dergisi’nde yapılan bir 2012 araştırması, haftada sadece 30 dakikalık üç hafta boyunca koşmanın 30 gün boyunca uyku kalitesini, ruh halini ve konsantrasyonunu artırdığını göstermiştir. Koşmayı sağlıklı bir diyetle birleştirmek enerji seviyenizi daha da artırmanıza yardımcı olacaktır.

Daha:
Daha Fazla Enerji Almanın 9 Yolu

8

Koşmak, kendin hakkında iyi hissetmeni sağlayacak.

bitiş çizgisinde kadın
Kahraman Resimleri / Getty Images

Düzenli koşucular, özgüvenlerinde ve özgüvenlerinde bir artış olduğunu bildirir ve 5K veya hatta bir maraton koşmak ve bunu başarmak gibi belirli bir hedef belirlediğinizde koşmanın öz saygı yararları artar. Bu avantajlar hiç şüphesiz mesleki ve kişisel yaşamınız gibi diğer alanlara da yayılacaktır.

9

Koşmak çok yönlü ve ucuzdur.

plajda çalışan
PeopleImages / Getty

Koşu çok az ekipman gerektirir ve neredeyse her yerde yapılabilir. Spor salonu üyeliğine bile ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey iyi bir koşu ayakkabısı ve koşuya çıkmak için kapınıza gidebilirsiniz. Kentsel kaldırımlardan ormanlık parkurlara kadar, koşucuların keşfedilmesi gereken pek çok yer var – ücretsiz. Çok seyahat ediyorsanız koşu ayakkabılarınızı toplayıp yoldayken koşmak kolaydır.

Daha:

 • Seyahat ederken Koşmak
 • Koşucular için Tasarruf İpuçları
10

Bir topluluğun parçası olacaksın.

çalışan grup
Cultura RM Exclusive / yellowdog

Koşucular arasındaki topluluk duygusu ilk önce beni koşmaya çekti ve bu spor hakkında çok tutkulu olmamın nedenlerinden biri olmaya devam ediyor. Koşucular derinlere giden bir bağ paylaşıyor ve koşarak birbirlerine hayatlarının birçok yönünü destekliyorlar. Hem iyi hem de kötü deneyimler yaşadılar, bu da pek çok düzeyde bağlantı kurmalarını sağlıyor. Birçok koşucu, çalışan topluluklarının koşmaya devam etmeleri için onlara ilham verdiğini ve onları motive ettiğini görüyor.

Koşmak, insanların kişisel sağlık ve atletik hedeflere ulaşmalarını teşvik etmek, nedenler için para toplamak veya toplumlarında fark yaratmak için birbirlerini cesaretlendirmek için başkalarına yardım etmek için bir araya gelmelerini sağlar.

Ayrıca bakınız: 4 Yol Koşucular Geri Verebilir

11

Koşmak stres atmada yardımcı olabilir.

koşucu germe
Jordan Siemens / Getty Images

Koşma – birçok egzersiz türünde olduğu gibi – stres, duygusal gerginlik ve hatta hafif depresyon için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Bir koşucuyu yüksek deneyimleyen herkes, koşarak üretilen endorfinlerin – bu iyi hissettiren hormonları – ruh halinizi artırabileceğini bilir. Araştırmalar düzenli olarak egzersiz yapan sağlıklı yetişkinlerin genellikle egzersiz yapmayanlardan daha mutlu olduğunu göstermiştir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir