1. Anasayfa
 2. Yeni Başlayanlar İçin Koşu İpuçları

Ne Kadar Hızlı Koşmalıyım?

Ne Kadar Hızlı Koşmalıyım?
0

“Koşmaktan yeniyim ve ne kadar hızlı koşmam gerektiğinden emin değilim. Kaçmak için doğru adım nedir? Ne kadar ileri gittiğime bağlı olarak farklı adımlarda mı çalışmalıyım?”

Birçok koşucu, özellikle de yeni başlayanlar, hangi hızda koşmaları gerektiğini merak ediyorlar. Günlük çalışmaların çoğu “kolay” bir hızda yapılmalıdır. Bu başlangıç seviyesindeki koşucular için değil, aynı zamanda daha deneyimli koşucular için de geçerlidir. Hızlı tempoda veya çok fazla koşu için yüksek yoğunlukta koşmak yaralanmalara ve yanmalara neden olabilir. Koşu bandınızı yavaşça kolayca kurarsanız daha fazla ilerleme elde edersiniz. Daha gelişmiş koşucular bile haftada yalnızca bir ya da iki kez hız çalışması yapmalıdırlar.

Makalede Neler Var?

Kolay tempo nedir?

Ama “kolay” ın ne anlama geldiğini belirlemenin en iyi yolu nedir? Bunu belirlemenin en iyi ve en basit yolu, bir sohbete devam edebilmeniz için yeterince yavaş çalışmaktır. Eğer biriyle koşuyorsanız, bu, sadece “evet” veya “hayır” cevapları vermek yerine, tam cümlelerle konuşabilmeniz gerektiği anlamına gelir. Yalnız koşuyorsanız, havayı solmadan “Doğum Günün Kutlu Olsun” diyebilmelisiniz. Bazı yeni koşucular için, konuşma hızı koşu / yürüyüş kombinasyonunun yapılması anlamına gelebilir. Koşma ve yürüme aralıkları arasında geçiş yaparak kademeli olarak koşu sürenizi artırabilir ve yürüyüş sürenizi azaltabilirsiniz.

Konuşma Hızında Koşmanın Faydaları

Konuşma hızında koşmak (aynı zamanda temel koşu olarak da adlandırılır), aşağıdakileri de içeren çok sayıda avantaja sahiptir; kaslarınızın daha verimli yağ yakmayı öğrenmesine, oksijeni daha iyi almasına ve işlemesine ve laktik asitle daha iyi başa çıkmasına yardımcı olur; Kalbinizi ve ciğerlerinizi, oksijeni emmede, iletmede ve kullanmada daha verimli olacak şekilde eğitir. Çalışan güveniniz, dayanıklılığınız arttıkça artacaktır.

Yeni başlayanlar için koşularınızın çoğu konuşma hızında olmalıdır. Mil başına hızınızı dert etmeyin – “konuşma testini” geçebilirseniz, doğru hızla koşarsınız.

Hızı Ne Zaman Alacaksınız

Dayanıklılığınızı arttırırken, konuşma hızınızın doğal olarak daha hızlı olacağını göreceksiniz. Ancak bir kez fitness seviyenizi geliştirip bir koşucu olarak daha fazla deneyim kazandığınızda, haftada bir fartlek koşusu veya tempo koşusu gibi hedefli, daha hızlı bir koşuyu antrenmanınıza dahil etmek isteyebilirsiniz. Başlamaya hazır olduğunuzda, yaralanmalardan kaçındığınızdan emin olmak için eğitiminize hız çalışması eklemek için bu kurallara uyduğunuzdan emin olun. Örneğin, hız antrenmanınıza geçmeden önce hala uygun bir ısınma yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Sadece çok istekli olmadığınıza ve her egzersiz için hızlı bir şekilde koşmaya başladığınızdan emin olun. Özellikle, uzun mesafeler mesafeyi koruyabildiğinizden emin olmak için uzun ve kolay bir konuşma hızında yapılmalıdır. En deneyimli koşucular bile her antrenmanı zor bir uğraşta çalıştırmazlar. Vücutlarına, kendilerini daha güçlü olmaları için kendilerini iyileştirme ve yeniden inşa etme şansı vermek için en az her gün kolay tempolu koşular yaparlar. Her gün sıkı koşmak, aşırı egzersiz yapmanın yanı sıra fiziksel ve zihinsel tükenmişliğin de yaralanmasına neden olabilir.

Acemi Koşucular için daha fazla SSS:

 • Koşmadan Önce Yiyim mi?
 • Yan Dikişlerden Nasıl Kurtulurum?
 • Koşarken Neden Nefessiz Kalıyorum?
 • Koşu Bandıyla mı Dışarıda mı Çalışmak Daha İyi?
 • Her Gün Kaçmalı mıyım?
 • Koşu Ayakkabılarımı Ne Zaman Değiştirmeliyim?
  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir