1. Anasayfa
  2. Yeni Başlayanlar İçin Koşu İpuçları

Bir PR veya Kişisel Kayıt Ne Demektir

Bir PR veya Kişisel Kayıt Ne Demektir
0

İlk yol yarışınıza koşup bitirme zamanınızı elde ettiğinizde, bir PR ya da bir “Kişisel Kayıt” elde edersiniz. Belirli bir mesafedeki yarışta en iyi zamanınızı gösterir. Yani, 28: 45’te bir 5K yarışı yaparsanız, 5K mesafesindeki PR’ınız budur. Bir sonraki 5K yarışında 28:45’ten daha hızlı koşarsanız, bu mesafe için yeni bir PR’ınız olur. Böylece, 1 milimetreden maratona kadar farklı yarış mesafeleri için PR’ler olacak. Hatta bazı yarışçılar diğer yarış parkurlarının diğerlerinden daha zorlu olduğu için iç mekan parkuru ile dış mekan parkuru PR’lerinin yanı sıra belirli yol yarışları için PR’leri bile takip eder.

Ayrıca bazı koşucuların en iyi yarış sürelerine “PB” veya “Kişisel En İyi” dediklerini duyabilirsiniz. Her ne diyorlarsa, deneyimli koşucular PR’ları hakkında konuşmayı çok seviyorlar çünkü eğitim ve yarış tutmaya motive olmalarına yardımcı oluyor. PR’larınızı antrenman günlüğünüzde takip etmek de eğlencelidir, böylece onlara tekrar başvurabilir ve başardığınızda yeni bir tane kaydedebilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Kişisel Kayıt Nasıl Çalıştırılır

Birkaç yarış yaptıktan sonra, bir PR çalıştırmanın zorlaştığını görebilirsiniz. Yani antrenmanınızı bir üst seviyeye taşımanız gerekecek. Başlangıç eğitimi programlarını izliyorsanız, orta seviye programına geçin. (Antrenmana başlamadan önce antrenman tabanı seviyesini karşıladığınızdan emin olun.)

Henüz eğitiminize hız çalışması yapmadıysanız, başlama zamanı. Hız eğitimi için bu kurallara uyun ve en az haftada bir kez yapmak için bir hız antrenmanı seçin. Ve daha hızlı çalışabilmeniz için daha fazla ipucu alın. Maratonda PR yapmaya çalışıyorsanız, daha hızlı bir maraton koşmak için bu ipuçlarını deneyin.

Yarış sürelerinizden birkaç saniye, hatta dakikalarca geçmenin bir başka yolu da akıllı yarış stratejileri uygulamaktır. Örneğin, yarıştan önce aşırı hidrat yapmadığınızdan emin olun, böylece yarış sırasında portalofitlerde durup zaman kaybetmekten kaçınabilirsiniz.

Doğru Yarışı Seç

Doğru yarışı seçmek, yeni bir PR elde etmede büyük bir faktör olabilir. Birçok koşucu farklı mesafeler için hızlı parkurlar aramayı sever. Örneğin, bazı maratonların düz ve hızlı oldukları bilinmektedir. Muhtemelen en iyi zamanınızı engebeli bir kursta kullanmayacaksınız.

Koşucular ayrıca, kuru ve serin havalarda olacak ideal yarış koşulları sırasında yarışları planlamaya çalışırlar. Yazın ortasında bir yarış yapmak büyük olasılıkla size PR almayacak. PR’ı belirli bir yarışta umuyorsanız, biraz araştırma yapın ve buna başlamadan önce tipik havanın ne olduğunu öğrenin.

Ayrıca programınıza ve tercihlerinize uygun bir hedef yarış seçmek isteyeceksiniz. Yaz aylarında antrenman yapmak için daha fazla zamanınız varsa ve sıcakta antrenman yapmayı tercih ederseniz, hedef yarışınız olarak bir Güz yarışını seçmek isteyebilirsiniz.

Yeni PR’lara ulaşma arayışında, çılgına yarışma ve her hafta sonu yarışmaya başlamadığından emin ol. Çok fazla yarış, daha yavaş yarış sürelerine, aşırı yaralanmalara veya yanmalara neden olabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir