1. Anasayfa
  2. Yeni Başlayanlar İçin Koşu İpuçları

Koşarken Rahatlamanın 6 Yolu

Koşarken Rahatlamanın 6 Yolu
0

Koşarken rahatla? Kulağa zıt gelebilecek olan karşı sezgisel (hatta imkansız), çaba sarfetmek için önemli bir hedef. Piste ya da koşu parkuruna giderken gerginseniz, kolayca yorgunluk, düşük performans ve hatta yaralanmalara yol açabilecek hatalı ve güvenli olmayan koşu formuna kolayca geçebilirsiniz.

Omuzlar çalışırken tipik bir gerginlik alanıdır. Kulaklara doğru sürekli bir omuz silkme şeklinde sürünmelerine izin vermek verimsiz bir çalışma şekli oluşturur ve kolların bir yandan diğer yana sallanmasına neden olur. Bu, çok fazla enerji harcar ve daha kolay yorulmanıza neden olabilir. Koşarken omuzun kaymasını önlemeye yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarını deneyin.

Makalede Neler Var?

Ellerini Kontrol Et

Woman running on the beach
Jacob Lund / Stocksy United

Sıkı bir yumruğa mı tıkıldılar? Ellerini sıkıyorsan, gerginlik oradan kollarına, omuzlarına ve boynuna doğru hareket edecektir. Rahat bir yumruk idealdir: Her elinde kırmak istemediğiniz bir yumurtayı tutuyormuş gibi yapın.

Omuzlarınızı Kontrol Edin

Erkek koşucu giyen spor grubu ve yüksek görünürlük üst, dağların üzerinden dolambaçlı yoldan koşarak
Mike Harrington / Taksi / Getty Images

Kulaklarına yakın omuz silkti mi? Eğer öyleyse, omuz bıçaklarınızı sırtınız üzerinde bir araya getirin, sanki kapatmanız gereken asansör kapılarıymış gibi. Onları bu konumda tutun ve omuzlarınızın düşmesine izin verin. Koşarken, rahat olduklarından emin olmak için omuzlarınızın konumunu düzenli olarak kontrol edin. Tekrar omuz silktiğinizi keşfederseniz, omuz bıçağı sıkma manevrasını tekrarlayın.

Kollarınızı Dik Açılarda Tutun

Kadın çalışan dağ izi
Klaus Vedfelt / Getty Images

Dirsekleriniz 90 derecelik bir açıyla bükülmüş mü? Koşucular yorgun veya gergin olduklarında, eller üst kol ve ön kol arasındaki mesafeyi kısaltarak omuzlarına doğru hareket etmeye başlar. Bunun olduğunu fark ederseniz, kollarınızın yanlarından düşmesine ve sallanmasına izin verin. Omuzlarınızı geriye ve gevşeterek 90 derecelik bir açıyla yeniden konumlandırın.

Kollarını Yanında Tut

Çölde koşan adam
Milan Zeremski / Getty

Onları göğsünüzün önünde ileri geri pompalıyor musunuz? Kolların yanlarından sallanmalı. Eğer göğsünün üzerinden geçiyorlarsa, omuzlarına doğru ilerlemeye başlayacaklar ve kendini bir yere vuracaksın. Hunching nefes almayı zorlaştırabilir. Kollarınızı yan yana, birbirine paralel tutun. Vücudunu ikiye bölen dikey bir çizgi hayal et – ellerin o çizgiyi geçmemelidir.

Kafanı sokma

Şehirde bebek arabası içinde çocuk ile çalışan anne
Westend61 / Getty Images

Kafan kaçarken öne mi çıkıyor? Bu, boyun ve omuz kaslarına gerginliğe neden olabilecek çok fazla stres uygular. Koşarken başınızla öne yaslanmadığınızdan emin olmak için, kulaklarınızın omuzlarınızın tam ortasına gelmesi için tutun. Tüm vücudunuz uzun ve dik dururken, koşarken bir ipte kukla olarak kendinizi hayal edin.

Uzatmak

Amerika birleşik devletleri, oregon, portland, küçük, kadınlar, yaya köprüsü
Erik Isakson / Getty Images

İşlem sonrası germeyi vücudunuzun alt kısmına sınırlamayın. Koşularınızdan sonra omuzlarınızı, kollarınızı ve boynunuzu germek için zaman ayırın. Ayrıca koşular arasındaki gerginliği önlemeye yardımcı olmak için çok şey yapabilirsiniz. Günün çoğu için masa başında oturuyorsanız, kendinize gün boyunca mini çatlaklar verin.

Düzenli masaj boynunuzda ve omuzlarınızdaki gerginliği giderir. Profesyonel bir masaj terapistine ulaşamadığınızda, sırtınızdaki gerginliği gidermek için tenis topu gibi basit bir masaj aleti kullanın. Bir sandalyede otururken topu sırtınız ve sandalyeniz arasına yerleştirin ve topa baskı uygularken yukarı ve aşağı hareket ettirin.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir