İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yeni Başlayanlar İçin Koşu İpuçları

Koşu hakkında Kendi Kendine Bilinçli Hissetmeyi Durdurma

Koşu hakkında Kendi Kendine Bilinçli Hissetmeyi Durdurma
+ - 0

Yolda koşarken veya spor salonunda koşu bandında koşarken görülme korkusu, birçok insanın koşu alışkanlığına başlamalarını veya devam etmelerini önler. Yavaş, aptal, çok şişman, diğer koşuculara veya arabayla geçen insanlara çok yaşlı görüneceğinden endişeleniyor olabilirsiniz.

Başkalarının ne düşündüğü hakkında endişelenmeyin. Bir koşucu olarak, diğer koşucuların saygısını hak ediyorsun. Ayrıca, koşucular başkalarını yollarda veya parkurlarda görmeyi çok seviyor. Spordan ne kadar keyif aldığımızı biliyoruz, öyleyse neden diğerlerinin de aynı şeyi yaptığını görmek istemiyoruz? Ayrıca, tüm koşucuların bir noktada sporda yeni olduklarını, böylece yeni başlayanların karşılaştığı mücadelelerle ilgili olabileceklerini unutmayın.

Koşucu olmayanların ne düşündüğü hakkında endişeleniyorsanız, buna fazla takılmamaya çalışın. Kendinize kaçarken elde ettiğiniz tüm büyük avantajları hatırlatmanız yeterli. Ve fikrini önemseyen herhangi biri (yakın arkadaşlar ve aile üyeleri), sağlık ve zindeliğini geliştirmek için bir şeyler yaptığından şüphesiz. Fiziksel ve zihinsel sağlığınız için iyi bir şey yaptığınız için gurur duyun.

Makalede Neler Var?

Koşucu Gibi Giydir

Koşmak için doğru kıyafetleri giymek, halka açık yerlerde çalıştırırken daha rahat hissetmenize neden olabilir. Kadınlar için, doğru spor sütyenini giymek özellikle önemlidir.

Dışarıya çıkıp beş yeni koşu kıyafeti almanıza gerek yok, ancak birkaç önemli parça – rahat bir koşu şortu veya pantolonu ve doğru koşu ayakkabılarıyla eşleştirilmiş keskin görünümlü bir koşu forması – size gerçekten güven verebilir ve motivasyon artışı.

Koşucu Gibi Koş

Uygun koşu formunu kullanıyorsanız koşma konusunda kendinizden emin olabilirsiniz. Nasıl çalıştığını rahat ve kolay görünmesini öğrenmek için düzgün çalışan formu için bu ipuçlarını izleyin. Formunuz mükemmel olmasa bile, üzerinde çalıştığınızı bilmek daha iyi hissedeceksiniz.

Ayrıca sizinle bir araya gelmek için bir arkadaş ya da aile üyesine sahip olursanız, kendinizi daha az bilinçli hissedebilirsiniz. Bir arkadaşınızla koşmanın bir avantajı da, birbirinizi koşmaya motive tutabilmenizdir. Yerel bir koşu grubunu da arayabilirsiniz. Yeni başlayanlar için herhangi bir program olup olmadığını görmek için spor salonunuzla, yerel koşu dükkanınızla veya kasabanızla ya da kentinizin eğlence bölümleriyle görüşün.

Dikkatli ol

Tek başına koşuyorsanız, tek başına koşmak için bu ipuçlarını izleyin. Eğer sokak tacizi bir problemse, kişiyi görmezden gelmeye çalışın, başınızı dik tutun ve koşmaya devam edin. Bağırmak ya da onu geri çevirmek sadece durumu daha da kötüleştirir. Park, bisiklet yolu veya parkur gibi halka açık alanlarda çalışmak, rastgele insanların sizi geçme şansını azaltacaktır.

Sadece Harekete Geç

Başka bir şey gibi, ilk kez genellikle en zorudur. Birkaç kez halka açık kaldıktan sonra, kendinden çok daha emin ve rahat hissedeceksiniz ve diğerlerinin sizi izlemesi konusunda daha az endişeleneceksiniz.


    Yorum Yap