1. Anasayfa
  2. Yeni Başlayanlar İçin Koşu İpuçları

Koşan 10 Sebep Ebeveynler İçin İyidir

Koşan 10 Sebep Ebeveynler İçin İyidir
0

Ebeveynler kendileri için zaman bulmakta zorlanırlar ve çalışanlar veya diğer egzersiz biçimleri genellikle yapılacaklar listelerinin altına düşer. Ancak annelerin ve babaların fark edemeyeceği şey koşmanın yalnızca genel sağlık ve zindeliklerini iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda ebeveynlik rolleriyle el ele gelen stres, kaygı ve yorgunlukları daha iyi yönetmelerine yardımcı olabilir. İşte ebeveynlerin kaçmaktan yararlanabileceği birçok yöntem.

Makalede Neler Var?

1. Koşu Stres ve Kaygıyı Azaltmaya Yardımcı Olur

Ebeveynlik, çok fazla strese, fiziksel gerginliğe ve kaygıya yol açabilecek fiziksel ve duygusal açıdan zorlu bir iştir ve koşmak, onu serbest bırakmak için mükemmel bir yoldur. Çocuğunuz çığlık atmaya başlamadan önce koşu arabasında sadece 20 dakika boyunca gidebilseniz bile, yine de bazı endişe rahatlama avantajları elde edersiniz. Daha rahat hissetmek, çocuklarınızla daha sakin ve sabırlı olmanıza yardımcı olacaktır, bu nedenle herkes için bir kazan-kazan senaryosu olacaktır.

2. Koşu, Kendine İlgilendiğini Gösteriyor

Düzenli olarak koşarak kendinize zaman ayırdığınızı görünce çocuklarınız sağlıklı alışkanlıkların korunmasının önemini öğreneceklerdir. Ayak izlerini takip etmeyip koşmaya başlasalar da, örnek olarak öğrenmeleri ve diğer sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeleri daha muhtemel olacak. Onları hep dürtüyormuş gibi hissetmek zorunda kalmadan, onlar için bir rol model olabilirsiniz.

3. Koşu Seni Mutlu Ediyor

“Sadece en az mutlu çocuğunuz kadar mutlusunuz” deyişi pek çok ebeveyn için geçerli. Çocuklarının acısını ve hayal kırıklıklarını derinden hissederler ve çocuklarının ruh halleri kendi ruh hallerini etkiler. Koşmak anne-babaya hem çocuklarının hem de duygusal mücadelelerinin bir kopukluğunu veriyor. Koşmaya başladığınızda, vücudunuz ruh halinizi artıracak bu “iyi hissetmenizi” sağlayan kimyasalları serbest bırakacak. Ve bu mutluluk bulaşıcı olabilir, çocuklarınız çalışma sonrası mutluluğunuzu alır.

4. Koşu Size Enerji Artırımı Verir

Çocuklar biraz enerji zappers olabilir. Sürekli fiziksel ve duygusal ihtiyaçları ile başa çıkmak sizi tamamen tükenmiş hissetmenize neden olabilir. Koşmak, yürümek ve diğer kardiyovasküler egzersiz formları, endorfinler gibi güçlü ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan hormonları salgılar ve bu sayede enerjinizi saatler sonra bile arttırır. Koşmak için çok yorgun olduğunuzu düşünseniz bile, sadece 10 dakikalık bir koşu için deneyin. Büyük olasılıkla, ısındıktan ve devam etmek istemeniz durumunda canlanmış hissedeceksiniz.

5. Koşu Hayatınıza Daha Fazla Yapı Verir

Ebeveynler kendilerini sürekli değişen program ve önceliklerle birçok farklı yöne gidiyorlar. Koşma alışkanlığına başladığınızda koşularınız haftanızda odak noktaları haline gelir. Etraflarında başka şeyler planlayacaksın ve günlerin daha fazla yapıya kavuşacak. Ve daha disiplinli ve organize olarak, çocuklarınız için harika bir rol modeli olacaksınız.

6. Koşmak Size Güven Artırır

Tüm ebeveynler, çocuklarımız için doğru seçimleri yapıp yapmadıklarıyla mücadele eder ve bazen yeteneklerinden şüphelenirler. Zindeliğinizi koşu, çapraz çizgileri ve koşu hedefleri ile oluştururken, özgüveniniz gelişecek ve ebeveynlik rolünüze akacak. Çocuk yetiştirirken karşılaştığınız tüm zorlukların üstesinden gelmek için daha donanımlı hissedeceksiniz.

7. Koşu, Size Zaman Kazandırır

Bir ebeveyn olarak, kendiniz için biraz zaman ayırmanız zor olabilir. Haftada birkaç kez koşuya çıkmak, düşünmek, müzik dinlemek ya da sadece bölgeyi dışlamak için sessiz bir zaman verecektir. Bunu yalnız zaman bulmakta zorlanıyor musun? Eşinizle konuşarak, çocuk bakım hizmeti veren bir spor salonuna katılarak ya da bir arkadaşınızla bir çocuk takas ederek, kendinize öncelik tanıyın, böylece hem biraz zaman geçirebilirsiniz. İçine sığacak bir güçlük gibi görünebilir, ancak bu çabaya değer. Küçük bir “zamanımın” olması, çocuklarınızın size atabilecekleri her şeyi almaya daha rahat ve hazır hissetmenize yardımcı olabilir.

8. Koşu Sosyal Bir Çıktı Olabilir

Bazı ebeveynler koşunun sağlayabildiği yalnız zamanın tadını çıkarırken, diğerleri koşmayı onlara sosyalleşme için bir çıkış sağlar. Ebeveynler, özellikle de evde küçük çocuklar için bakmakta olanlar, çoğunlukla kendilerini izole hissediyorlar ve yetişkinlerle sohbet ve arkadaşlık istiyorlar. Bölgenizdeki bir koşu grubu veya gezginci koşu kulübünü arayın ya da bir anne ya da baba ile arkadaş olun ve haftada en az bir kez birlikte çalışmayı taahhüt edin. Koşma motivasyonunuzu geliştirmenin yanı sıra, sosyal ağınızı koşarak genişletmek diğer kişisel ve profesyonel faydalara yol açabilir.

9. Koşmak Daha İyi Uyumana Yardımcı Olur

İster gece yarısı beslenmeleri için uyanıyor, ister gençleri beklerken, ebeveyn olarak, muhtemelen uykusuz ve bitkinsiniz. Ve ebeveynliğin tüm stresleri bazen uykuya dalmanızı zorlaştırır. Koşucular ne kadar çok koşarlarsa, bedenleri o kadar çok uykuya dalarlar, çünkü siz dinlenirken kendini onarır. Araştırmalar, egzersizin daha hızlı uykuya dalmanıza ve uyku sürenizi arttırmanıza yardımcı olabileceğini doğrular.

10. Koşu Aile Bağlanma Süresi sağlayabilir

Daha büyük çocukların ebeveyni iseniz, birlikte koşmak çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmenin bir yolu olabilir. Çocuklarınız kaçmak istemeseler bile, yanlarında koşarken bisiklete binebilirler. Yerel koşu yarışları aynı zamanda ailelerin bağlantı kurması için harika bir yoldur. Çocuklar, ebeveynlerini yarışları sırasında neşelendirebilir ve ardından çocuk yarışlarına katılabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir