İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Koşu Kilo kaybı

Çalışırken Daha Fazla Kalori Yakmak


+ - 0

Koşmak, kilo vermenin etkili ve verimli bir yolu olabilir, ancak kilo verme platosuna çarptığınız bir noktaya gelebilir ve kilo alıp almayacağınızı ve nasıl devam edebileceğinizi merak edebilirsiniz. Belki de biraz fazla şımarttın ve koşunuz sırasında nasıl daha fazla kalori yakacağınızı bilmek istersiniz. İşte kalori yakmak için bazı stratejiler.

1

Tepelere git

Bir kadın, ıssız bir ülke yolunda koşuyor, Şili.
Jeff Diener / Getty Images

Tepelerden kaçmayı sevmeyebilirsiniz, ancak kalori yakma hızınızı arttırdıklarını bilmek, acı çekmelerini önleyebilir. Bir tepeye çıktığınızda, aynı anda hem yukarı hem de ileri hareket edersiniz, bu nedenle düz bir zeminde koşarken olduğundan daha fazla çalışır ve daha fazla kas kullanırsınız. Her eğim derecesi için, aynı hızda, aynı süre boyunca tamamen düz bir yüzeyde koşarken,% 10 daha fazla kalori yakarsınız.

Yokuşta koşmaya başlamak için yumuşak, yuvarlanan bir tepeyle başlayın ya da koşu bandınızı yüzde 4 eğime ayarlayın. Sonra tepeyi 30 saniye boyunca zor ama sürdürülebilir bir çaba ile çalıştırın. Kolay koşun ya da başlangıç noktanıza geri gidin ya da eğimi sıfıra getirin. Solunum normale dönene kadar iyileşmeye devam edin. 4 tekrarla başlayın ve 10’a kadar yolunuzu oluşturun.

2

Dışarıda koş

Yolda çalışan genç bir kadın
Bilim Fotoğraf Kütüphanesi / Getty Images

Bazı araştırmalar, ortalama koşu bandının, koşu bandında aynı hızda çalıştırmaya kıyasla dışarıda koşarken yüzde 5 daha fazla kalori yaktığını gösteriyor.

Koşu bandında koşmak fiziksel olarak daha kolaydır çünkü zemin ayaklarınızın altına çekilir ve rüzgar direnci yoktur, bu nedenle yakılan kalori miktarındaki farkı açıklayabilir. Dışarıda ne kadar hızlı koşarsanız, rüzgar direncine karşı o kadar çok çalışırsınız. Koşu bandında dış mekan çalışma koşullarını daha iyi simüle etmek istiyorsanız, koşu bandınızı% 1 eğimde ayarlayabilirsiniz.

Koşu bandında koşmayı sevmeyen birçok koşucu, dışarıda koşmaktan sıkılmadıklarını fark eder, böylece dışarıda koşarken çok daha uzağa – ve bu nedenle daha fazla kalori yakabilirsiniz -.

3

Sıkıntıyı Önle

Birlikte çalışan arkadaş grubu
SolStock / Getty Images

Ne kadar uzun süre koşarsan, o kadar çok kalori yakarsın, değil mi? Fakat hepimiz itiraf etmeliyiz ki, bazen saf can sıkıntısı bizi daha uzun süre çalıştırmaktan alıkoyuyor. İşte can sıkıcı bazı fikirler (en sevdiğiniz şarkıları dinlemenin ötesinde) denemek için yanmayı sürdüreceksiniz.

  • Dikkatini dağıt. Geçtiğiniz manzaralara ve seslere gerçekten dikkat etmeyi deneyin. Çevrenize daha çok uymak, can sıkıntısını önleyebilir ve aynı zamanda kaçabilmenizi takdir edebilir.
  • Başkalarıyla koş. Arkadaşlarınızla koşu tarihleri yapın veya çalışan bir gruba katılın, böylece her zaman yalnız kalmazsınız. Özellikle uzun koşular başkalarıyla koşmak için harika bir fırsat çünkü konuşma hızında koşmalısınız. Koşular sırasında başkalarıyla sohbet etmek, yeni koşu ipuçlarını öğrenmek ve koşu teçhizatı hakkında öneri veya inceleme almak için harika bir yoldur.
  • Antrenmana ve performansınıza odaklanın. Aralıklı bir antrenman veya tepe tekrarı gibi çok yapısal bir antrenman yaptığınızda antrenmanın çok çabuk geçtiğini ve sıkılmayacağınızı, çünkü aynı zamanda bir şeye odaklandığınızı, zamanınıza, hızınıza kurtarma. Genelde koşularınızın çoğunu aynı, kolay tempoda yaparsanız, biraz hızlı çalışmayla karıştırmayı deneyin.
  • Beyin fırtınası fikirleri. Koşmak fikrinizi gidermenize yardımcı olabilir ve sadece bir konuya odaklanma şansını size verir. Düşünmek için çalışma zamanınızı kullanın – yeni konular hakkında yazmak, yemek pişirmek, yemek yapmak, çocuklarımın yapması gereken aktiviteler veya akraba veya arkadaşlarınız için hediye fikirleri hakkında.
4

Biraz Hız Ekleyin

yolda çalışan çift

Robin Skjoldborg / Cultura / Getty Images

Hızlı çalışma veya aralıklı çalışma (kısa süreliğine çok hızlı bir hızda koşma) koşu rutininize dahil edilmesi de kilo vermenize yardımcı olabilir. Daha hızlı koşarsanız, vücudunuz daha az verimli hale gelir, daha fazla çalışır ve sonuç olarak daha fazla kalori yakar. Ayrıca, kas kütlenizi artıracak ve dinlenme metabolizmanızı iyileştirerek gün boyu daha fazla kalori yakmanıza neden olacaktır.

İşte denemek için basit bir hız egzersiz: Kolay bir hızda bir mil ile ısınmak. Rahat bir tempoda iki dakika çalıştırın. Oldukça ağır nefes almalısınız (ama hava solumak için). Daha sonra, kolay bir tempoda koşarak iki dakika boyunca iyileşir. Bunu iki mil boyunca tekrarlayın ve sonra bir mil kolay çalıştırarak soğumaya bırakın.


    Yorum Yap