1. Anasayfa
  2. Koşu Kilo kaybı

Post-Run Cravings Nasıl Kontrol Edilir


0

Sağlıklı beslenme için elimizden gelenin en iyisini yapmaya rağmen, hepimiz bazı şekerli, yüksek yağlı, yüksek kalorili yiyecekler için yoğun isteklere girdik. Özellikle zorlu bir çalışma veya antrenmandan sonra isteklerinizi şımartmak cazip gelir. İsteklerinizi kontrolden çıkmayan kanatlara çevirmekten alıkoymak için bazı basit ipuçları.

1

Makalede Neler Var?

Dikkatini dağıt.

womanpaintingnails.jpg
Jessie Jean / Taksi / Getty

Cravings tipik olarak 10 dakika sürer. Kendini o zaman dikkatini dağıtırsan, üstesinden gelebilirsin. Özlem duyduğunuzda, koşuya çıkmayı, bir bardak çay yapmayı, kendinize pedikür yaptırmayı, telefon görüşmesi yapmayı, müzik dinlemeyi ya da gerçekten zevk aldığınız bir şeyi yapmayı deneyin. Bunu bilmeden önce, eğlenmek ve meşgulsünüz ve özlem geçti.

2

Sağlıklı Atıştırmalıkları Elinizde Tutun.

Muz
Stuart Minzey

Masa çekmecelerinizi, mutfak kilerinizi ve buzdolabınızı sağlıklı atıştırmalıklar ile stoklarsanız, daha sağlıklı ve alternatif bir ürüne sahip olacağınız için yüksek kalorili ve yüksek yağlı yiyecekler için can atma ihtimaliniz daha düşüktür. Örneğin, bir bardak çikolata yerine bir bardak sıcak çikolata veya bir bardak çikolatalı yağsız süt almayı deneyin.

3

Yaz.

Yiyecek Günlüğünü Doldurma
BreatheFitness / Getty Images

Duygusal durumunuzun altında yatan tetikleyici olup olmadığını belirlemek için özleminizi bir günlükte takip edin. Dürtülerinize neyin neden olduğunu anladıktan sonra, stresi azaltmak için başka yollar aramayı deneyin. Koşmak her zaman iyi bir stres gidericidir, ancak bir arkadaşınızı aramayı ya da komik bir sitcom izlemeyi düşünebilirsiniz.

Aldığınız kalorilerin tam sayısını takip etmek aynı zamanda yüksek kalorili yiyeceklere girmeden önce dikkatlice düşünmenizi sağlayacaktır. Birçok koşucu, koşu sırasında yaktıkları kalori miktarını abartmakta ve ardından koşu sonrası yiyeceklerinde kalori sayısını küçümsemektedir. Yiyeceklerinizi takip etmek, ne kadar yandığınız ve tükettiğiniz konusunda daha fazla bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

4

Dişlerini fırçala.

brushingteeth.jpg
Anderson Ross / Karışım Görüntüleri / Getty

Ağzınız kırılgan taze olduğunda, temiz tutmak ve özlem atmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Çalışma sonrası beslenmenizin ardından dişlerinizi fırçalayın, böylece çalışma sonrası yemeğiniz bitti gibi hissedebilirsiniz. Ağzınızı daha da temiz hissettirmek için gargara da kullanabilirsiniz.

5

Porsiyon Kontrolü kullanın.

Patlamış mısır
Jonathan Kantor

Eğer gerçekten güçlü bir özleminiz varsa, biraz şımartmak iyidir. Kendinizi çok fazla mahrum ederseniz, sizi fazla yemeğe yol açabilir. Önünüze yalnızca belirli miktarda yiyecek yerleştirerek denize düşmeyi önlemeye çalışın. Patates cipsi, mesela torbadan çıkarmadan yemek yerine küçük bir kaseye koyun. Bu, özellikle büyük kalorili bir kanadın haklı olduğunu hissettiğinizde, zorlu bir çalışma veya antrenmandan sonra önemlidir. Gerçekte, koşunuz sırasında yaktığınızdan daha fazla kalori tüketmenizle sonuçlanabilir.

6

Küçük, Sık Sık Yemekler.

İtalyan mutfağı, somon crostino
Francesco Bittichesu / Getty Images

Kendinizi fazla acıkmamak ve yanlış yiyecekleri fazla yemek yememek için öğünler ve atıştırmalıklar arasında üç saatten fazla gitmeyin. Üç büyük öğün yerine günde beş ila altı küçük, besleyici öğün yemeye çalışın.

7

Akılsız Yeme kaçının.

femalerunnereatingchips.jpg
Martin Leigh / Cultura

Araba sürerken, televizyon izlerken, bilgisayarda çalışırken ya da başka rahatsız edici aktiviteler yaparken yemek yememeye çalışın. Dikkatiniz dağıldığında yemek yiyorsanız, ne kadar yediğinize dikkat etmeyeceksiniz ve yemeğinizin tadını çıkarmayacaksınız. Ayrıca tam olarak ne zaman dolduğunuzu fark etmeyeceksiniz ve sonunda tatmin hissetmeniz gerekenden daha fazla kalori tüketeceksiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir