1. Anasayfa
  2. Koşu Kilo kaybı

Metabolizmanızı Arttırmanın 7 Yolu

Metabolizmanızı Arttırmanın 7 Yolu
0

Kanepede otururken daha fazla kalori yakmak harika olmaz mıydı? Yapabilirsiniz – metabolizmanızı geliştirerek, vücudunuzun enerjiyi kullanma oranını. Metabolizmanızı yükseltmek ve kilo verme çabalarınızda yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı basit değişiklikler.

1

Makalede Neler Var?

Kahvaltı yap

Woman Makes Scrambled Eggs and Transfers to Plate
Michael Berman / Getty Images

Bunu daha önce duymuştunuz: kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Birçok insan kahvaltı yapmaz çünkü zamanları yoktur veya geleneksel kahvaltı yiyeceklerini sevmezler. Ancak öğlen yemeğine kadar yemek için beklerseniz, vücudunuz oruç tuttuğunuzu ve metabolizmanızı yavaşlatarak yanıt verdiğinizi varsayar. Vaktiniz varsa, mısır gevreği, kızarmış ekmek üzerine fıstık ezmesi ya da süzme peynir ve meyve gibi hızlı bir şeyler yemeyi deneyin. Ve unutmayın, kahvaltı yaparsanız, günün erken saatlerinde tükettiğiniz için kalorileri yakma (örneğin koşu sırasında) şansınız daha yüksektir.

2

Yağsız Vücut Kütlesi Oluştur

Spor salonunda halter kaldırma kadın
Kolostock / Getty Images

Ne kadar yağsız kas varsa, dinlenirken bile o kadar fazla kalori yakarsınız. Yaşlandıkça, doğal olarak kas kütlesini kaybediyoruz, bu yüzden onu inşa etmek için çalışmak önemlidir. Haftada sadece iki kez direnç veya ağırlık çalışması yapmak bile büyük bir fark yaratabilir. Ve bayanlar, endişelenmeyin – düzenli kuvvet antrenmanı tonlanmış görünmenize neden olur, şişkin değil.

3

Yeşil Çay iç

Yeşil çay bardağı demlik masada tarafından tutan el kırpılmış
Viktoriia Leontieva / EyeEm / Getty Images

Yeşil çayın metabolizmayı arttırdığı gösterilmiştir. Araştırmacılar yeşil çaydaki antioksidanların vücudun kalorileri ısı olarak tüketmesine neden olabileceğine ve bu da kalori yakımınızı arttırdığına inanıyor.

4

Baharat

Venedik, İtalya Rialto Köprüsü pazarında renkli biber demet
Alexander Spatari / Getty Images

Yemeklerinize jalapenos gibi acı biberler eklemek, vücudunuzun sindirim sırasında yaktığı kalori miktarını artırabilir. Yemeğinizin küçük bir tekme atmasını istiyorsanız, metabolizmanızı yükseltmenin kolay bir yolu var. Bazı araştırmalar, baharatlı hardal, wasabi ve horseradish gibi yiyeceklerde bulunan izotiyosiyanatlar adı verilen kimyasalların kahverengi yağın aktif hale gelmesine ve metabolik hızı hızlandırmasına yardımcı olabileceğini de öne sürdü.

5

Yemekleri Atlama

Patates kızartması yemek olgun iş adamı
Westend61 / Getty Images

Vücudumuz uzun bir süre yemeden kaldığımız zaman kalorileri korumak için yerleşik bir hayatta kalma mekanizmasına sahiptir. Öyleyse, öğün atladığınızda, vücudunuz aç kalmamak için metabolizmanızı yavaşlatır. Bunu önlemek için, her gün beş ila altı küçük öğün veya üç öğün ve aralarında bazı sağlıklı atıştırmalıklar yemeye çalışın. Mini öğün yemenin gün boyu enerji seviyenizi korumanıza yardımcı olacağını ve her zaman aç kalmanızı engelleyeceğini göreceksiniz.

6

Her öğünde biraz protein yiyin

Sebzeli ızgara ton balıklı salata
David Roth / Getty Images

Vücudumuz, yediğimiz yiyecekleri sindirmek için çok çalışmak zorundadır ve buna karşılık metabolizmanız yeniden canlanır. Bununla birlikte, protein yemek, metabolizmanızı aynı kalori ile karbonhidrat veya yağ tüketmekten biraz daha fazla artırır. Elbette, karbonhidrat koşucular için ana enerji kaynağı olan karbonhidrat diyetine geçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ancak çoğu öğüne yağsız protein katmayı deneyin. Protein için en iyi kaynaklarınız arasında balık, yağsız kırmızı et, derisiz tavuk veya hindi göğsü, yağsız yoğurt, yağsız süt, yumurta ve yumurta yerine, fasulye, tofu ve mercimek bulunur.

7

Her Gün Aktif Kalmayı Amaçlayın

İş kadını ofiste gönderme yapıyor ups masa üzerinde
Westend61 / Getty Images

Gün boyunca mümkün olduğunca hareket etmeye devam etmeye çalışın. Bir masa başı işiniz varsa, masa başında otururken bacak kaldırmaları yapın ya da dolaşmak için sık sık ara verin.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir