1. Anasayfa
 2. Kilo Verme Egzersizleri

Egzersizle Menopoza Girme Kolaylığı

Egzersizle Menopoza Girme Kolaylığı
0

“Yaşlanmak kokuyor!” İşte * 50 yaşındaki müşterim Jenny, menopozdan geçtikten sonra kazandığı 15 kilonun gözyaşlarını kesmeden hemen önce bana söyledi. Jenny her zaman inceydi ve kilo problemleriyle hiç uğraşmadı … peki ne değişti? Ona büyük olasılıkla yaşlanmasından, hormon değiştirmesinden, metabolizmayı yavaşlatmasından ve aktivite eksikliğinden kaynaklandığını söylediğimde çok etkilendi.

Gerçek şu ki, yaşlandıkça ve menopoz geçmesi, ancak kilo alma kaçınılmaz olmadığını olarak kadınların bedenlerinin değişiklik yapmak, olduğu; bedenlerimiz ve nasıl yaşlandıkları üzerinde düşündüğümüzden daha fazla kontrole sahibiz.

Makalede Neler Var?

Menopoz Sırasında Ne Olur

Otuzlu yılların ortalarından başlayarak, yumurtalıklarda hormon üretimi yavaşlamaya başlar. 40’lara çarptığınızda daha da yavaşlar ve ortalama bir kadın için yaklaşık 50 olan menopoza girene kadar hormon dalgalanmaları yaşayabilirsiniz. Birçok kadının bu süreç hakkında sevmediği şey, bu değişen hormonlarla birlikte gelen semptomlar ve problemlerdir:

 • Sıcak basmaları
 • Depresyon, stres ve kaygı
 • Uyku bozuklukları
 • sinirlilik
 • osteoporoz
 • Kalp-damar hastalığı

Birçok kadının sahip olduğu bir başka deneyim, özellikle karın ve bel çevresinde kilo alımıdır. Bunun bir kısmı azalan hormonlarla ilgilidir, ancak araştırmacılar nasıl veya neden olduğundan emin değiller. Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’ndeki uzmanlar, menopozun iştahı artırabileceğine dair ilginç kanıtlar buldular.

Araştırmacılar, maymunlardaki hormonları (neredeyse insanlarla aynı olan) inceleyerek, hormonların azalmasıyla birçok maymunun yiyecek alımını% 67 oranında artırdığı sonucuna vardı.

Menopoz, orta yaşta yayılmanın tek nedeni değildir. Diğer faktörler şunları içerir:

 • Azaltılmış aktivite . Kadınlar menopoza girdiklerinde daha az egzersiz yaparlar, bu da kilo almaya yol açabilir.
 • Azalan metabolizma . Metabolizmanın yaşla birlikte azalmasının bir nedeni kas kütlesi kaybıdır. Kas, yağdan daha fazla kalori yakar, bu nedenle o kas kaybettiğinizde (ağırlık antrenmanı / egzersizle korumazsanız yılda yaklaşık 1/2-lb), çok fazla kalori yakmazsınız.
 • Kalorilerde artış . Metabolizma düştükçe, birçok insan kalorilerini buna göre ayarlamaz, bu da genellikle kilo alımına yol açar.
 • Genetik . Genetik makyajınız ve yağ kazanmaya ve depolamaya yatkın olduğunuz yer de kilo alımında rol oynar ve figürünüzü korumayı zorlaştırır.

Menopoz Yönetimi

Menopoz semptomlarını yönetmek için alternatif tedavilerden (akupunktur gibi) sağlıklı bir diyet yemeye kadar birçok yol vardır. Ancak, şu anda yapabileceğiniz basit bir şey egzersizdir.

Amerikan Egzersiz Konseyi’nin belirttiği gibi: “İyi haber, düzenli bir fiziksel aktivite programının, menopozun rahatsız edici semptomlarının çoğunun yanı sıra kalp hastalığı ve osteoporoz gibi ilgili sağlık sorunlarının yönetilmesine yardımcı olabileceğidir.”

Egzersizin diğer faydaları şunlardır:

 • Azaltılmış stres . Menopoz sıklıkla depresyon, anksiyete ve strese neden olabilir. Egzersiz, stresi azaltmaya ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.
 • Kilo kaybı . Egzersiz, vücut yağını kaybetmek söz konusu olduğunda istediğiniz bir kalori açığının yaratılmasına yardımcı olabilir.
 • Sıcak basmaların azaltılması . Bazı araştırmalar egzersizin östrojen seviyelerini arttırdığını ve bu da sıcak basma şiddetini azaltabileceğini bulmuştur.
 • Artan kemik kütlesi . Kuvvet antrenmanı ve etki aktiviteleri (yürüme veya koşma gibi) kemikleri güçlendirmeye ve osteoporozu önlemeye yardımcı olabilir.
 • Yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç riskini azaltır .

Kuzey Amerika Menopoz Derneği daha da ileri giderek, “Egzersizin östrojen terapisinin neden olduğu ile aynı büyüklükte değişime neden olabileceğini” belirtti. (Fiziksel Aktivitenin Menopoz Belirtileri ve Menopoz Çevresindeki Metabolik Değişiklikler Üzerine Etkileri) Size ne kadar egzersizin yardımcı olabileceğine ikna olduysam, harekete geçme zamanı.

Başlangıç

Hiç resmi olarak egzersiz yapmamış olsanız bile, başlamak için asla geç değildir … ve faydaları elde etmek için de çok geç değildir. Anahtar yavaş başlamak ve zevk gibi şeyler yapmaktır:

 • Yürüme
 • Bisiklet sürmek
 • Güçlü bahçe işleri
 • Yüzme
 • Kardiyo makineleri
 • Grup fitness dersleri

Vücut geliştirme, özellikle metabolizmanızı arttırmak ve vücut yağınızı kaybetmek istiyorsanız eşit derecede önemlidir. Faydaları elde etmek için bir vücut geliştiricisi gibi antrenman yapmak zorunda değilsiniz, ancak direnç (halter, makine veya direnç bantları gibi) kullanmanız ve kaslarınıza ve vücudunuza meydan okumanız gerekir.

Başlamak için kişisel bir eğitmenle çalışmak veya yeni başlayanlar için eksiksiz bir egzersiz programı içeren bu 30 Günlük Hızlı Başlangıç Kılavuzu’nu denemek isteyebilirsiniz.

Ne yaparsan yap, şimdi daha aktif olma taahhüdünü ver. Gün boyunca daha fazla hareket edin, bir adımsayar alın ve adımlarınızı izlemeye başlayın, ailenizi dahil edin ve hareketle onlarla kaliteli zaman geçirin. Sağlığınızı kontrol altına almak menopozu daha keyifli bir deneyim haline getirmenin bir yoludur.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir