1. Ana Sayfa
 2. Kilo Verme Egzersizleri

Fazla kilolu veya obezseniz bir egzersiz topu kullanarak

Fazla kilolu veya obezseniz bir egzersiz topu kullanarak
+ - 0

Egzersiz topu, her türlü aktivite için kullanabileceğiniz en iyi ekipmanlardan biridir – temel güç, denge, denge, ağırlık çalışması ve hatta kardiyo.

Başlangıçta fiziksel terapide kullanılmaya başlanmış olmasına rağmen, egzersizciler rutininize top eklemenin, şeyleri sallamanın ve egzersize bağlı olarak yoğunluk ve / veya destek eklemenin harika bir yol olduğunu bulmuşlardır.

Ancak bazı egzersizciler, fazla kilolu veya obezseniz, egzersiz topu kullanmanın güvenli olup olmadığını merak edebilirler.

Harika bir haber, evet, aşırı kilolu veya obezseniz kesinlikle bir egzersiz topu kullanabilirsiniz. Anahtar, ihtiyaçlarınızı karşılayacak doğru egzersiz topunu seçmektir.

Önceden biraz araştırma yapmanız gerekebilir, böylece topun ne kadar ağırlığa dayanabileceğini bilirsiniz, ancak dışarıda birçok seçenek vardır.

Doğru Egzersiz Topunu Seçme

Walmart gibi büyük mağazalardan spor mağazalarına kadar her yerde satılan egzersiz toplarını sıklıkla bulabilirsiniz. Bu topların tümü, farklı özelliklerin yanı sıra farklı bir kalite seviyesi sunacaktır. Bazıları vinilden, bazıları plastikten yapılır.

Bazı egzersiz topları biraz pürüzlendirir, bu da onları biraz yumuşatır, diğer topları ise çok sert bir yüzey sunar. Eğik toplar genellikle yeni başlayanlar için iyi bir seçimdir, çünkü sert bir yüzeye sahip toplardan biraz daha fazla stabilite sağlarlar.

Bir not: Walmart veya Target gibi yerlerde mevcut olan tipik egzersiz topları her zaman en iyi kalite değildir ve bazıları sadece 250 lb veya daha fazla tutar. Sadece oturmak gibi hafif aktiviteler için kullanıyorsanız, bu iyi bir seçim olabilir.

Bununla birlikte, çeşitli egzersizler için egzersiz topu kullanıyorsanız, daha pahalı, daha kaliteli egzersiz topları için gitmek her zaman en iyisidir.

Bu tür egzersiz topları daha fazla ağırlık taşır ve genellikle daha uzun süre dayanırlar.

Bakılacak şey

Bir egzersiz topu için alışveriş yaparken, doğru olanı bulmak zor olabilir, çünkü özellikle topun şişirilinceye kadar nasıl olacağını bilmediğiniz için.

Ancak, satın almadan önce arayabileceğiniz bazı özellikler var:

 • Patlama direnciTopunuzu ağırlık çalışması ve diğer egzersizler için kullanacaksanız, yanlışlıkla delinirse patlamayacak bir top isteyeceksiniz. Bunun yerine, hava yavaşça dışarı sızar, bu yüzden kendine zarar verme tehlikesi yoktur.
 • Dayanıklı – Bilya malzemesi ne kadar kalınsa, o kadar dayanıklı olacaktır. Örneğin, bir DynaPro Patlama Önleyici Egzersiz Topu, 2000 kilogramlık çok yüksek bir patlama önleme ağırlığıyla spor salonu kalitesinde derecelendirilmiştir.
 • Boyut – Boyunuza uygun bedeni bulmak, güvenli ve etkili egzersizler için önemlidir. Size uygun bedeni bulmak için aşağıdaki beden tablosuna bakınız.

Doğru Boyutu Alın

Bir egzersiz topu seçerken, boyunuza göre doğru beden bedeninizi aldığınızdan emin olun. Dizlerinizin üzerine otururken kalçalarınız düz veya biraz altında olmalıdır (bilgisayar başında otururken kullanacaksanız daha büyük bir topa ihtiyacınız olabilir).

Sizin için doğru topu seçmek için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz, ancak tüm egzersiz toplarının farklı malzemelerden ve farklı sertlik seviyelerinden yapıldığını unutmayın, bu nedenle boyutlar markalar arasında farklılık gösterebilir:

45 cm – 4’6 “- 5’0”
55 cm – 5’1 “- 5’7”
65 cm – 5’8 “- 6’1”
75 cm – 6’1 “- 6 ‘7”

Doğru beden ölçüsünden endişe duyuyorsanız, küçülmekten ziyade daha büyük olması en iyisidir. Eğer sipariş ederseniz (nereden satın alabileceğinize dair linkler bulacaksınız), yanlış ebatta olduğu ortaya çıkarsa, genellikle iade edebilirsiniz.

Egzersiz Topları Nereden Alabilirim?

 • Top Dinamiği, farklı sertlik seviyelerinde patlamaya karşı dirençli toplar sunar. Bu egzersiz topları sıklıkla 1000 lbs’nin üzerinde tutacaktır.
 • Fitter First ayrıca çeşitli stabilite topları da sunar ve bu site için iyi olan şey, sertlik seviyesine göre şeyleri parçaladıkları … artı bir şey (eğer genellikle kullanımı daha kolay) bir şey istiyorsanız.
 • DuraBall Pro çok dayanıklı, çok sağlam patlamaya dayanıklı egzersiz topları sunar ve 2.000 lbs’ye kadar tutar. Bu daha pahalı, ama yıllar sürecek.
 • Amazon.com’un aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli patlama direnci topları vardır ve incelemeler hangisinin sizin için uygun olacağına karar vermenize yardımcı olabilir.

Diğer Egzersiz Topu İpuçları Kaynakları

Hatırlanması gereken bir şey, egzersiz topunuzu herhangi bir delik veya yırtılma için düzenli olarak kontrol etmektir. Top çok fazla gevrekleşirse, ona hava eklemeniz gerekebilir. Topun boyutunun sıcaklık değiştikçe değişmesi normaldir, bu nedenle doldurmanız gerektiğinde bir pompayı el altında tutun.

Ayrıca topun dengesiz bir yüzey olduğunu ve bu nedenle çekirdek dayanımı oluşturmak için bu kadar harika olduğunu unutmayın. Ancak, bir acemi iseniz, bu istikrarsızlık garip ve tehlikeli hissedebilirsiniz. Başlamak için, kullanmaya alışıncaya kadar daha fazla denge için duvara yakın kalmak isteyebilirsiniz.

Egzersiz topunuzu aldıktan sonra, tam olarak ne yapacağınızı merak edebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılar, egzersiz topunuzu denge, güç ve denge için nasıl kullanacağınız hakkında egzersiz programı ve bilgi sunar:

 • Yeni başlayan top antrenmanı başlamanıza ve denge, stabilite ve çekirdek gücü oluşturmanıza yardımcı olur.
 • Bu rahatlatıcı gerginliklerle topu nasıl kullanacağınızı öğrenin.
 • Topa yoga da yapabilirsiniz.

  Yorum Yap