1. Anasayfa
  2. Egzersiz Yapmak İçin Motivasyonu Bulmak

Sporcular İçin Görselleştirme Teknikleri

Sporcular İçin Görselleştirme Teknikleri
0

Birçok seçkin sporcu rutin olarak eğitim ve yarışmanın bir parçası olarak görselleştirme tekniklerini kullanır. Bu teknikleri yalnızca rekabet üstünlüğünü geliştirmek için değil, aynı zamanda yenilenmiş zihinsel farkındalık, yüksek refah duygusu ve güven oluşturmak için kullanan birçok sporcu öyküsü vardır. Bu faktörlerin hepsinin bir sporcunun spor başarısına katkıda bulunduğu gösterilmiştir.

Daha İyi Spor Performansı için Görselleştirme Teknikleri

Görselleştirme, rehberli imgeleme, zihinsel prova, arabuluculuk ve diğer birçok şey olarak da adlandırılır – terim ne olursa olsun, temel teknikler ve kavramlar aynıdır. Genel olarak konuşursak, görselleştirme zihinsel bir imaj yaratma ya da gerçekte ne olmak ya da hissetmek istediğinize yönelik bir niyet oluşturma sürecidir.

Bir sporcu bu tekniği bir yarış veya antrenman seansının sonucunu ‘niyetlemek’ için ya da sadece sakin ve rahat hissetmek için rahatça kullanabilir. Bir sahneyi hayal ederek, bir önceki en iyi performansın veya gelecekte istenen bir sonucun görüntüleri ile tamamlanan sporcunun bu hissi basitçe ‘içine alması’ istenir. Bu senaryoları hayal ederken, sporcu detay ve istenen şekilde performans gösterme şeklini hayal etmeye çalışmalıdır.

Bu senaryolar herhangi bir duyuyu içerebilir. Görsel (görüntüler ve resimler), kinestetik (vücudun nasıl hissettiği) veya işitsel (kalabalığın kükremesi) olabilirler. Bir atlet, aklı kullanarak, bu görüntüleri tekrar tekrar çağırabilir ve bu, fiziksel pratiğe benzer şekilde tekrarlama veya prova yapma becerisini geliştirir.

Zihinsel prova ile, zihin ve bedenler aslında hayal edilen beceriyi yerine getirmek için eğitildi.

Araştırma, belirli durumlarda hem fiziksel hem de psikolojik reaksiyonların görselleştirme ile geliştirilebileceğini buluyor. Bu tekrarlanan görüntüler, bir sporcunun baskı altında veya çeşitli olası durumlarda belirli becerileri gerçekleştirme becerisine hem deneyim hem de güven oluşturabilir. En etkili görselleştirme teknikleri, sporcunun başarılı bir performans ve bu yeni benliğe olan inancı üzerinde tam bir kontrol sahibi olduğu çok canlı bir spor deneyimiyle sonuçlanır.

Güdümlü imgeleme, görselleştirme, zihinsel prova veya benzeri teknikler, antrenmanınızın etkinliğini ve etkinliğini en üst düzeye çıkarabilir. Spor performansının ve başarısının saniyeler içinde ölçüldüğü bir dünyada, çoğu sporcu mümkün olan her antrenman tekniğini elinizde kullanacaktır. Görselleştirme, çok ince bir marj elde etmenin bir yolu olabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir