1. Anasayfa
  2. Egzersiz Yapmak İçin Motivasyonu Bulmak

Pistte Değilken Egzersiz Yapmaya Nasıl Motive Edilir

Pistte Değilken Egzersiz Yapmaya Nasıl Motive Edilir
0

Egzersiz yapma planları yapmak kolaydır (hedef belirleme sürecinin bir parçası olarak bile önemlidir). Bazen insanların yakalanmasına neden olan takip. Motivasyonun geldiği yer burasıdır. Davranışlarınıza amaç ve yön verir, mazeretlerin üstesinden gelmeniz ve başlamanız için gereken içsel itişi sağlar. Ne yazık ki, bazen en çok ihtiyaç duyduğunuzda sizi doğru şekilde terk eder.

Makalede Neler Var?

Motivasyonun Kaynağı

Sporcular için, egzersiz yapma motivasyonu, rekabet ve kazanma arzusundan gelebilir. Diğer egzersizciler için, sağlıklı olma ya da çocukları için daha uzun yaşama arzusundan gelebilir. Birçokları için kilo vermek amaçtır.

Birçoğumuz, yeterince beklersek, motivasyonun bize geleceğine inanıyoruz: Bir gün, uyanacağız ve sonunda egzersiz yapmak istiyoruz . Gerçek şu ki, motivasyon kendimiz için yaratmamız ve yaratmamız gereken bir şey.

Kendi motivasyonunuzu oluşturmak için aşağıdaki unsurları kullanın; böylece egzersizlerinize daha kolay bağlanın. Ardından, çabalarınızın sonuçlarını görmeye başlayacaksınız;

Hedefleri

İlk adım çalışmak için bir şeyler yapmaktır. Bir kilo verme hedefi mi yoksa bir maraton koşma hedefi mi olduğu farketmez – egzersiz yapmanıza neden olan herhangi bir şey işe yarayacaktır. Ve sadece bir hedef belirlemeniz gerektiğini düşünmeyin. İstediğiniz zaman, istediğiniz zaman ayarlayabilirsiniz.

Günlük hedefler belirleyin (“Bugün 20 dakika yürüyeceğim”) haftalık hedefler (“Bu hafta en az 3 egzersiz alacağım”) veya saatlik hedefler (“Her 45 dakikada bir kalkacağım binanın etrafında yürüyün. “)

Daima büyük ya da küçük için çalışacak bir şeye sahip olmak sizi devam ettirir.

Hazırlık

Egzersiz yapmaya karar verdikten sonra, takip etmeyi mümkün olduğunca kolaylaştırın. Bu, ihtiyacınız olanı elde etmek ve hepsini önceden hazırlamak anlamına gelir. Örneğin, spor çantanızı bir önceki gece paketleyin, antrenman öncesi öğünler veya atıştırmalıklar hazırlayın; Olmadan önce antrenmanınıza hazır olmanın yollarını bulun.

Disiplin

Rutinler oluşturun ve onlarla bağlantı kurabilmek için disiplini geliştirin. Yapabiliyorsanız, düzenli bir gün ve zaman planlayın, böylece o zaman geldiğinde otomatik pilotla çalışacaksınız. Egzersiz seanslarınız etrafında bir ritüel de oluşturabilirsiniz – egzersiz moduna girmenize yardımcı olan bir bilgi istemi.

Örneğin, başlamadan önce germek için birkaç dakika ayırın. Çalışmaya hazır hale gelen iyimser bir şarkı dinleyin. Egzersizinizi dişlerinizi fırçalamak gibi normal bir alışkanlık haline getirmenin yollarını bulun.

Esneklik

Rutinler yararlıdır, ancak aşırı katı olmadıklarında olmaz. Onlara sadık kalmanın bir kısmı da bir miktar boşluğa izin vermek. Haftada dört kez dört kez koşu yapmayı planlayabilirsiniz, ancak çok yorgun olduğunuz veya vaktiniz olmadığı bir gün gelecek.

Bir yedekleme planın var. Koşmak yerine yürümeye veya alternatif koşu ve yürüyüşe izin verin. Geç saatlere kadar çalışmak zorundaysanız, öğle yemeğinde hızlı bir yürüyüş yapıp yapamayacağınıza bakın ya da merdiven yürüyüşlerinde molalarınızı kullanın. Her şey sayılır.

taahhüt

Sağlıklı olmak bir zamanlar vereceğiniz bir karar değildir; her gün verdiğiniz bir karardır. Hedeflerinize göre tavsiyelerde bulunmak sizi sürekli takip eder. Her sabah birkaç dakikanızı o gün ne yapmak istediğinizi ve nasıl yapacağınızı düşünerek veya yazarak geçirin.

Hedeflerinizi kendinize hatırlatın ve onlara ne kadar ulaştığınızı anlamak için biraz zaman ayırın. İlerlemenizi günlükte izlemek yardımcı olur: Giysilerinizin sığma şeklindeki, ağır ağırlıklara yükseltme gereksiniminiz veya daha uzun süre koşma yeteneğinizdeki değişikliklere dikkat edin. Kayıp pound veya inç kaybetmek de sizin için işe yarayabilir.

Eğlence

Egzersiz (ve gerektirdiği hazırlık, disiplin ve bağlılık) başka bir görev gibi gelebilir. Ancak vücudunuzu hareket ettirmek, günlük yaşamınızın eğlenceli bir parçası olduğunu düşündüğünüz bir şey olabilir. Yapmakta olduğunuz aktivite sizi heyecanlandırmıyorsa, yapacak bir şey bulun. Ve yapılandırılmamış, serbest akışlı hareket için de zaman ayırın: yürüyüşe çıkmak, büyük bir yaprak yığınına atlamak veya en sevdiğiniz müziğe dans etmek.

Ödüller

Bir hedefe ulaştıktan sonra kendinize bir tedavi sözü verin. Kitapçıya rahat bir yolculuk yapmak ya da masaj gibi büyük bir şey gibi küçük bir şey olabilir. Ancak, egzersizin kendine özgü ödüllerini de aramayı unutmayın: İyi bir antrenmandan sonra hoşunuza giden bir başarı hissi, stres atma veya sakinleşme.

Eniyi Fit’den Bir Kelime

Seni motive eden şey günden güne değişebilir. Bu, bugün sizi harekete geçirecek olan düşünceyi, hedefi veya ödülü bulmak için derinlemesine kazmak anlamına gelir. Mazeretlerinizi gerçekleşmeden önce ortadan kaldırarak motivasyonunuzu sürdürmeyi kolaylaştırın. Ancak, hepsinden önemlisi, pratikte tüm bunların daha kolaylaştığını anlayın. Tutarlı bir şekilde egzersiz yaptığınızda, neyin sizi harekete geçirdiğini anlarken, motivasyon mağazalarınızı yavaş yavaş doldurursunuz. Kendi eylemleriniz, aradığınız duyguyu yaratan şeydir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir