1. Anasayfa
  2. Egzersiz Yapmak İçin Motivasyonu Bulmak

Kişilik Tipinize En Uygun Egzersizler

Kişilik Tipinize En Uygun Egzersizler
0

Kişilik karmaşık bir konudur – kim olduğunuzu tanımlamanıza ve sizi neyin zorladığına karar vermenize yardımcı olan unsurlar, çünkü ikisi de aynı değildir. Ancak kişilik psikologları kişiliği daha iyi tanımlamak için onlarca yıldır çalışıyorlar ve Dr. Chris Friesen, Ph.D., C.Psych., BCN ve Friesen Spor ve Performans Psikolojisi Direktörü’ne göre istatistik teknikleri kişiliği beşe indirdi. küresel boyutlar Bunlar şunları içerir:

  • Olumsuz Duygular: Bir insanın olumsuz duygulara ve strese karşı ne kadar duyarlı olduğu
  • Extraversion: Bir insan dış stimülasyona ne kadar tolerans gösterebilir?
  • Açıklık: Bir insanı ne kadar açık değiştirmek ve yeni deneyimler açmak
  • Kabul edilebilirlik: Bir insanın, başkalarına karşı samimiyeti veya sevilebilirliği içeren tutumu
  • Motivasyon: Bir insanın ne kadar motivasyonu ve kendi kendini kontrol etmesi

Friesen, belirgin bir “spor kişiliği” olmadığını vurgulasa da, bu beş kişilik boyutunun her biri sizin için en uygun egzersiz türünü etkileyebilir. Elbette, her bir boyutun diğer boyutlardan bağımsız olduğu düşünüldüğünde, benzersiz kombinasyonunuz, kişiliğinizin belirli bir boyutu için “alışılmadık” bir egzersiz şekli seçmenize neden olabilir, ancak bu yanlış yapmaz.

Friesen, “Kendini bilmek önemli,” diyor. “Olumsuz duygular veya dışlanma konusunda yüksek veya düşük olduğunuzu biliyorsanız ve kabul ediyorsanız, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için bunu bir kaldıraç olarak kullanmayı öğrenebilirsiniz.”

Makalede Neler Var?

Ekstralar: Sosyal Zindelik Deneyimleri

Friesen’e göre, dışa vurma boyutunda yüksek puan alan bireyler, dışarı çıkma, enerjik olma ve heyecanlanma ve stimülasyona yönelme eğilimindedir – yoğun olarak olumlu duyguları hissetme eğilimindedirler.

Öte yandan, dışa dönüklüğü düşük olanların (içe dönüklüğü yüksek olanların), yalnız başına ayrılma, ciddi ve rahat çalışma eğilimi vardır. Çok fazla olumlu duygu yaşamaya ya da içe dönük içe aktarmalara yavaştır.

Genel olarak konuşursak, çoğu insan, ikisi arasındaki spektrumda bir yere düşer, ancak bir veya diğerine meyilli olma eğilimindedir. Friesen, “Sinirbilim perspektifinden bu boyutu dış uyarım toleransı olarak düşünebilirsiniz” diyor. “Ekstra baskı konusunda üst düzeyiniz varsa, günlük ortamınızı dış uyaranlara duyduğunuz ihtiyaçla eşleştirmeniz gerekir. Bu, dış müdahalelerin sosyal etkileşimi içeren, yüksek tempolu, hedefli fitness olanaklarına daha fazla ilgi göstereceğini göstermektedir. odaklı, ya da olumlu duygusal ödüllerle sonuçlanır. ”

Gerekirse: Harici stimülasyon

Deneyin: Koşu kulüpleri, grup sporları sınıfları, rekabetçi takım sporları, CrossFit veya arkadaşlarla birlikte kaya tırmanışı

Kaçının: Sıkıcı veya tekrarlayan fitness rejimleri

Introverts: Yalnız Zindelik Deneyimleri

Friesen’e göre, içe dönükler dışa vurma ölçeğinde düşük bir orana sahipler ve daha düşük bir dopamin tepkisi ile gıda, cinsiyet, sosyal etkileşim veya para gibi potansiyel çevresel kazanımları görme eğiliminde.

Friesen, “İç içe geçmişseniz, yalnızken veya dışarıdan gözlemcilere sıkıcı gelebilecek şeyler yaparken, özellikle dışa vurumda yüksek olanlar gibi, sık sık sıkılıyorsunuz” diyor. “Dış kaynaklardan çok fazla stimülasyon alırsanız, kendinizi rahatsız veya aşırı uyarılmış hissetmeye yatkınsınız.”

Bu, temel olarak, günlük olarak ne kadar harici stimülasyon aldığınızı yönetmeniz gerektiği anlamına gelir ve fitness açısından, kişisel egzersiz formlarına çekilebileceğiniz anlamına gelir. Friesen, “Fitness rutini çok sosyal, hızlı veya çok teşvik edici ise, içe dönükler işlerinde veya ev yaşamlarında zaten yeterince (veya çok fazla) stimülasyon alıyorlarsa bırakma riski altındadır” diyor.

Elbette, bu gerçek bir “kendini tanıma” bilmecesidir, çünkü yaşam koşullarına bağlı olarak, içe dönüklerin aslında daha fazla dış uyarıma ihtiyacı olabilir. Örneğin, Friesen, evden çalışan içe dönük bir kişinin, işten veya ev hayatından yeterince dış stimülasyon elde edemeyebileceğini ve sosyal etkileşim sunan egzersiz deneyimleri bulma eğiliminde olabileceğini açıklıyor.

Bu durumunuzu açıklarsa, tipik olarak dışa vurma boyutunda daha yüksek puan alanların tercih ettiği egzersiz programlarını düşünebilirsiniz.

Gerekirse: Dış stimülasyondan bir mola

Deneyin: Yalnız koşmak, evde spor salonunda egzersiz yapmak veya halka açık yerlerde çalışmaktan rahatsız edilmemesi için kulaklık takmak

Yeni Deneyimlere Son Derece Açık: Sürekli Değişim

Bir kişinin deneyimlere açık olma eğilimi, kişiliği uygunluk tercihlerini etkileyebilecek bir “kayan ölçek” boyutudur. Temel olarak, açıklığı yüksek olanlar yaratıcı, yaratıcı, meraklı ve yeni ve egzotik şeyler denemeye istekli olurken, ölçeğe düşük bakanlar dünyaya, pratik, odaklanmış, geleneksel ve Doğru ve yanlış hakkındaki inançları açık.

Friesen’e göre, açıklıkta üst sıralarda yer alırken, etrafınızdaki dünyaya neredeyse çocuksu bir merak ve merakla yaklaşma olasılığınız artar.

Açıkçası yüksek rütbeli bireylerin çok çeşitli fitness fırsatlarını test ederken daha iyi bir başarı göstermesi şaşırtıcı değil. Friesen, “Egzersiz rutininizi sık sık değiştirdiğinizde veya yeni egzersizler ekleyerek veya farklı ortamlarda çalışarak egzersizinizi ince ayarladığınızda en çok motive olacaksınız” diyor. “Muhtemelen en son egzersiz trendine veya egzersizlerinizi izlemek için en son gadget’a veya uygulamaya daha açık olacaksınız.”

Gerekirse: Sizi heyecanlı tutmak için değiştirin

Deneyin: Engelli kurs yarışları, spor seyahatleri, ClassPass veya diğer butik spor pasaport sistemleri, çevrimiçi veya sosyal medya antrenmanları

Yeni Tecrübelere Çok Açık Değil: Tutarlı Bir Rutin

Öte yandan, açıklıktan daha düşük bir dereceye sahipseniz, muhtemelen tekrarı ve pratikliği arzu edersiniz. Friesen, öğrenebileceğiniz ve daha sonra tekrar tekrar uygulamaya koyabileceğiniz, kayıtsız veya saçma bir egzersiz rejimi ile kendinizi en çok motive edeceğini hissedeceksiniz. denenmiş ve gerçek bir egzersiz rutini.

Gerekirse: Tutarlılık

Deneyin: Kişisel antrenör veya koçluk, geleneksel vücut geliştirme, koşu veya geleneksel kardiyo rutinleri

Başkalarına Karşı İyi Tutum: Grup Faaliyetleri

Friesen, “Kabul edilebilirlik, genel olarak başkalarına karşı tutumunuzu belirleyen temel bir kişilik eğilimidir” diyor. Ne kadar kabul edilirseniz, o kadar güvende, açık, fedakar, kooperatif ve sempatik olursunuz. Ne kadar az kabul edilirseniz, o kadar şüpheci, korunaklı, kendini koruyabilir, rekabet edebilir ve sert fikirli olursunuz.

Kişiliğin diğer boyutlarında olduğu gibi, “doğru” veya “yanlış” bir eğilim yoktur. Ancak akılda tutulması gereken şey, anlaşılabilirliğin dışa dönüklükten farklı olduğudur. Kabul edilebilir ancak içe dönük veya uygun olmayan ve dışa dönük olmak tamamen mümkün.

Friesen, “Uyumluluk konusunda üst düzeyiniz varsa, güvenme ve başkalarıyla iyi geçinme eğiliminiz göz önüne alındığında, büyük olasılıkla ekip ortamlarında iyi işler yapacaksınız.” Diyor.

Üstelik dışlanmışsanız, muhtemelen bu tür sosyal ortamlarda çok seviliyor ve popüler oluyorsunuz.

Eğer: Başkalarıyla iyi geçinirse

Deneyin: Çift tenis, CrossFit, kamplar, dans, eğlence sporları

Diğerlerine Doğru Şüpheci: Rekabetçi Bireysel Sporlar

Anlaşılabilirlikten daha düşük rütbeli olanlar, fikir ve anlaşmazlıklarını ifade etmekte aykırı, rekabetçi ve tamamen rahat olabilirler. Friesen, “Muhtemelen başkalarının niyetlerinden şüphelisin ve insanları, özellikle de dürtülerini okuma yeteneğinle gurur duyuyorsun,” diyor. “Muhtemelen rekabete olan çekiciliğinizi kazanmayı seversiniz, bu da kazanmanın bireysel performansa dayandığı durumlarda egzersiz rutinlerini ideal bir hale getirir.”

Eğer: Rekabete yönlendirilirseniz

Deneyin:   Triatlonlar, singles tenis veya golf, vücut geliştirme, boks veya MMA dövüşleri, Olimpiyat halterleri

Olumsuz Duygular Konusunda Sıralamayı Nasıl Etkileyebilirsin?

Olumsuz duygular sürekliliği kavramsallaştırmak biraz zor, ancak hedef belirleme davranışlarını etkilemede rol oynuyor. Friesen, “Olumsuz duygular konusunda yüksek olmak, cezaya duyarlı olarak düşünülebilir” diyor. “Başka bir deyişle, risk almak konusunda büyük değilsiniz. Hedefleriniz ve kararlarınız muhtemelen olumsuz şeylerin olmasını engellemeye dayanıyor.”

Bir spor açısından, kalp krizi geçirme ya da tip II diyabet geliştirme olasılığını azaltmak için en az düzeyde çaba göstermeye istekli olduğunuz anlamına gelebilir. Friesen, “Bu sizi nadiren zorlamanıza veya çok güvenli hedefler koymanıza neden olabilir. Bu tür önleme odağı ile büyük başarılar nadiren gerçekleşir” diyor.

Spektrumun diğer tarafına düşmek – olumsuz duygulardan düşük olmak – zindelik hedeflerinizi de şekillendirebilir. Friesen, “Bu boyuttan düşük ve fazladan ayrılma konusunda yüksek olursanız, ödüllere karşı hassas ve cezalandırmaya karşı duyarlı olursunuz. Risk alma ve küçük şeyleri terletmeme ihtimaliniz daha yüksek” diyor. “Büyük hedeflerle gelmek sizin için kolay ve muhtemelen daha fazla motive edicidir, ancak hedeflerinize ulaşmak için gereken riskleri ve sıkı çalışmaları hafife alabilirsiniz.”

Aynı şekilde, eğer olumsuz duygularınız düşükse ve dışa vurumunuz düşükse, harekete geçerek elde ettiğiniz olumlu kazanımları düşünerek motive olmuş olursunuz. Örneğin, yeni egzersiz davranışlarınız sonucunda sağlıklı veya formda olduğunuzda nasıl hissedeceksiniz.

Eğer: Olumsuz sonuç riskini azaltmak için en düşük düzeyde yapma eğilimindesiniz.

Deneyin: Daha büyük hedefler belirlemek için bir antrenör veya antrenörle birlikte çalışın

Eğer: Siz zorluğu göz önünde bulundurmadan çok büyük hedefler belirleme eğilimindesiniz

Deneyin: Büyük hedefler belirleyin, ancak daha küçük ve daha ulaşılabilir mini hedefler belirleyerek kendinizi kolaylaştırın

Motivasyondaki Sıralamanız, Yardım İhtiyacınızı Nasıl Etkileyebilir?

Kendini motive etme eğiliminde olan bireylerin, düzenli bir egzersiz rutinine sadık kalmak, motive olmayanlara göre daha iyi olması şaşırtıcı değildir. Motivasyon spektrumunda yetersiz kalmaya eğilimli olanlar, taahhütlerini güçlendirmek için bir egzersiz programına başlama nedenlerini dikkatlice düşünmelidir.

Pratik olarak konuşursak, bir egzersiz şekli seçerken motivasyon seviyeleriniz konusunda kendinize dürüst olmak önemlidir. Örneğin, motivasyonu düşük olan bireyler, kendi önderliğinde, ev tabanlı bir egzersiz rutininin ardından büyük bir başarıya sahip olmayacaktır. Takip etmemek için çok fazla dikkat dağıtıcı ve neden var.

Öte yandan, kendi kendini motive eden kişiler çevrimiçi olarak bir egzersiz planı bulma ve kendi başlarına takip etme becerisine sahip olabilirler. Sadece denize atılmama konusunda biraz dikkatli olmaları gerekir – yüksek motivasyonlu bireyler, yaşamlarını sollama potansiyeline sahip “mahkumları alma” zihniyetiyle hedeflerine yaklaşma eğilimindedir.

Eğer: Bir motivasyona ihtiyacınız var

Deneyin: Sorumluluk sahibi olmanıza yardımcı olacak bir antrenman ortağı veya bir antrenör edinmek

Eğer: Kendini motive ediyorsan

Kaçının: Antrenmanlarınız ve hedefleriniz konusunda saplantılı olmak

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir