1. Anasayfa
 2. Egzersiz Yapmak İçin Motivasyonu Bulmak

Egzersiz Rutininizi Nasıl İzlersiniz?

Egzersiz Rutininizi Nasıl İzlersiniz?
0

Spor salonu kayıtlarının Noel’den sonra ve yaz tatillerinden hemen önce artmasının bir nedeni var. İnsanlar, aşırı panik ettiklerini ve bazen panik içinde, yeniden şekillenmeye karar verdiklerini fark ediyorlar.

Bununla birlikte, aylar hatta haftalar içerisinde, haftada üç kez yapılan spor salonu ziyaretleri iki, bir ve daha sonra yalnızca arada bir ziyarete ayrıldı. Diğer şeyler öncelik kazanmaya başlar ve çok geçmeden insanlar uygun bir egzersiz için asla zaman bulamamaları gerçeğini uyandırır.

Ama gerçekten durum bu mu? Bunu düşün. Haftada üç ila dört saat, birinin 168 haftada yapılması gereken her şeyi yerine getirme yeteneğini artıracak mı yoksa bozacak mı? Kendimize egzersiz yapmak için çok meşgul, çok yorgun veya dikkatimizin dağıldığını söyleyebiliriz, ancak asıl sebep basit: egzersiz yapmamızı taahhüt etmiyoruz.

Kendinizi gerçekten daha güçlü, daha sağlıklı ve daha formda kılmak istiyorsanız, sizi engelleyen engellerin üstesinden gelmeniz gerekir. İşte nasıl.

1

Makalede Neler Var?

Bir rutin için taahhüt

Fitness group doing kettlebell lifts
vm / Getty Images

Dürüst olalım, bugünün dünyası meşguldür. Günlük hayatımıza o kadar çok enerji harcıyoruz ki, genellikle gün sonunda hiçbir şey kalmamış gibi görünüyor.

Ama gerçekten durum bu mu? Arıza süreniz boyunca harcadığınız saatleri saymaya başlarsanız – televizyon izleyerek, telefonda oynayarak ya da sadece evin etrafında yatarak – daha güçlü ve daha fazla enerji kazanmak için harcayabileceğiniz saatleri atarak görmeye başlarsınız Günün boyunca sana yardım ediyorum.

Sonuç olarak şudur: Egzersiz yapan insanlar, yapmayan insanlardan daha fazla veya daha az zamana sahip değildir. Tek fark, bu zamanı oymalarıdır. Çalışmayı önemli kılıyorlar.

Peki nasıl başlıyorsun? Bunu dene:

 1. Bir rutinde rahatlayın. Haftada iki veya üç gün boyunca 15 ila 20 dakikalık bir egzersiz yapın. Oradan, haftada antrenman haftanızı düzenli olarak artırmak için bir plan hazırlayın. Dört haftalık bir jumptart programı başlamak için mükemmel bir yer.
 2. Takvimine koy. Başka bir randevuda yaptığınız gibi egzersiz sürenizi engelleyin.
 3. Önceki gece hazırlayın. Spor çantanı hazırla ve ön kapının yanına koy.
 4. Kendini ödüllendir. Egzersiz yapmak için 20 dakika harcıyorsanız, başka ne istersen yapmak için kendinize 20 dakika verin. Bunu yaparak, aksama sürenizi nasıl harcadığınızı daha iyi anlayacak ve bu saatleri daha etkili bir şekilde yönetebileceksiniz.
2

Abartma

kadın büyük bir ağırlık kaldırma

Thomas Barwick / Getty Images

Sıklıkla insanlar, yalnızca birkaç ay ila bir yıl içinde kendilerini yaktıklarını bulmak için, en iyi niyetleriyle bir egzersiz planına koyarlar.

Çoğu zaman değil, çünkü kendilerini makul bir şekilde sürdürülemeyecek bir hızda zorluyorlar. Çok yakında başlayarak veya başkalarının sıkılaştırılması için çok fazla zaman harcayarak başlayacaklar.

Bir antrenman planı yaparken, bir slogan olmadan hayatınıza rahatça uyan bir şey bulmanız gerekir. Bunu yapın:

 • Yavaş başla. Yakalamak için burada değilsin. 10 ila 30 dakika boyunca üç günlük ılımlı kardiyo ve basit bir toplam vücut antremanının bir ila iki günü ile başlayın. 30 günlük hızlı bir başlangıç planına geçmeye çalışın.
 • Vücudunu dinle. Bir antrenmandan sonra biraz ağrılı olmak normal olsa da, aşırı ağrı veya sertlik yaşarsanız çok zorladığınızı bileceksiniz. Biraz rahatlayın ve sınırlarınızı zorlamaktan kaçının. Sadece yaparsan kendine zarar verirsin.
 • Deney. Hangi programın sizin için uygun olduğunu bulmak için kendinize zaman verin. Yararlı olan bir şey bulmak isteyeceksiniz ancak hayal kırıklığı içinde ellerini atmanıza neden olmuyor. Neyse ki, devre eğitimi ve aralıklı eğitim dahil olmak üzere başvurabileceğiniz çeşitli programlar vardır. Rehberliğe ihtiyacınız olursa, kişisel bir eğitmenle görüşün.
3

İşleri Değiştir

Egzersiz topu üzerinde kadın
Bambu Productions / Getty Images

İnsanlar sık sık antrenman yapacaklar çünkü bir dişçiye gitmek gibi “yapılması gereken” bir şey olduğunu biliyorlar.Bu tür bir düşünce sizi kesinlikle başarısızlığa mahkum edecektir.

Antrenmanların doğası gereği “eğlenceli” olduğunu söylemek gerçekçi olmazsa da, daha iyi hissetmek ve daha iyi görünmek için yaşamınıza getirebilecekleri faydalardan kurtulmak bir hata olur.

Rutinin sıkıcı, tahliye edici, vergilendirici veya sıkıcı olduğunu düşünüyorsanız, pes etmeyin. Bunun yerine, değiştirin. İşte nasıl:

 • Nefret ettiğini yapmayı bırak. Ne yapmanız gerektiğini “unutun” ve zindelik hedeflerinize ulaşırken size bir zevk düzeyi getiren programı bulun.
 • Aklını Yeni fikirlere açık tut. Genelde “uygun” bir rutinin neyi içerdiğine (üç on iki temsil takımı) ve hızlı bir şekilde çürüme içine düştüğü hakkında sabit bir fikrimiz vardır. Yeni ilham bulmak için en iyi yol eski alışkanlıkları kırmaktır.
 • Herşeyi say. Ayrıca kendimize karşı sert olma eğilimindeyiz ve eğer “kötü” bir antrenmanımız olursa hayal kırıklığına uğrarız. Öyle bir şey yok. Orada olduğun gerçeği, zaman harcadığın anlamına geliyor. Bir koşu bandında 20 dakika geçirip bir gün arasanız bile, bundan bir koltukta oturmaktan daha fazla yararlanmaya devam edersiniz. Kendinize bir mola verin ve yeni ilham bulmak için rutininizi ayarlamak için zaman ayırın.
4

Motivasyon için Araçları Bulun

çalışma dışarı çift
JGI / Jamie Grill / Blend Resimleri / Getty Images

“Kendini hissedene kadar” egzersiz yapmayı bekliyorsan, muhtemelen uzun zamandır bekliyor olacaksın. Beğen ya da beğenme, motivasyon sihirli bir şekilde ortaya çıkan bir şey değildir.

Mesele şu ki, bir antrenmanın başında motivasyon bulmak antrenmanın kendisi kadar enerji tüketebilir. Bazen motivasyon var, bazen değil.

Her iki durumda da, bu duyguların rutininizi yönetmesine izin veremezsiniz. Bir antrenmana yaklaşırken, yapmanız gerekenler:

 • Kendi yolundan çekil. Bunu yapmak için egzersiz yapmak gibi hissetmek zorunda olmadığınızı fark edin. Spor salonuna girip girmemeniz konusunda kendinizle tartışmak yerine, sadece egzersiz kıyafetlerinizi giyin ve gidin. Tutarlılık anahtarıdır.
 • Kendi motivasyonunu yarat. Nasıl hissettiğinizi merak etmek yerine, entelektüel yaklaşımı benimseyin ve kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmek veya kilo vermek olsun, egzersiz hedeflerinize odaklanın.
 • Kendinizi motive etmek için diğer araçlara güvenin. Antrenmanlarınızdan fikir edinmek ve ilham almak için sizi veya spor izleyicilerini desteklemek için spor arkadaşları bulun. Çoğu zaman, kendi kafalarımızda sıkışıp kalmamıza izin veren çalışmanın izolasyonudur. Deneyimi dışlamak için elinizden geleni yapın. Bir sınıfa katılın, fitness yarışmasına katılın ya da bir grup mücadelesine kaydolun.

Sonunda, egzersiz hayatınızı bir bütün olarak geliştirmekle ilgilidir. Bunu hayatınızın bir parçası olarak kabul ederseniz, yıllarca uygulamayı sürdürmek ve bunun için daha iyi olmak için uygulamayı daha iyi donatacaksınız.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir