İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Egzersiz Yapmak İçin Motivasyonu Bulmak

Sporda İmaj ve Kendi Kendine Hipnoz Nasıl Kullanılır?

Sporda İmaj ve Kendi Kendine Hipnoz Nasıl Kullanılır?
+ - 0

Araştırmalar, spor performansını arttırmanın ve hatta görüntü ve kendi kendine hipnoz gibi belirli zihinsel beceri ve teknikleri kullanarak iyileşmeyi hızlandırmanın mümkün olabileceğini gösteriyor.

Bazen rehberli görüntü, görselleştirme, zihinsel prova veya kendi kendine hipnoz olarak adlandırılan görüntüler, bireylerin istenen bir olayı görselleştirmelerine veya zihinsel olarak provalarına yardımcı olmalarında sıklıkla psikologlar tarafından kullanılan özel teknikleri ifade eder. Gerçek olan hayali bir deneyim yaratmak için tüm duyuları kullanmayı içerir. Tüm duyularınızı kullanarak, istenen sonucun çok gerçek bir deneyimini yaratırsınız.

Görüntüler Nasıl Kullanılır?

Görüntüleri ilk kez denediğinizde, yetenekli bir kolaylaştırıcının veya uygulayıcının bu süreçte size rehberlik etmesi yardımcı olacaktır. Buna rehberli görüntü denir. Ayrıca CD’leri veya kasetleri kullanabilir veya rehberiniz olarak kullanmak için kendi komut dosyanızı kaydedebilirsiniz. Tekniği rahatlattıktan sonra, bu teknikleri kendi başınıza uygulamak kolaydır.

 1. Rahatsız edilmeyeceğiniz rahat bir yere oturun.
 2. Vücudunuzu gevşetin ve birkaç uzun, yavaş nefes alın.
 3. Gözlerinizi kapatın ve canlı ve ikna edici bir görüntü oluşturun. Bu görüntü daha önce deneyimlediğiniz veya basitçe arzu ettiğiniz bir görüntü olabilir.
 4. Dikkatiniz dağılırsa veya başka bir şey hakkında düşündüğünüzü bulursanız, onaylayın ve bırakın.
 5. Görüntüyü kaybederseniz nefesinize odaklanın.
 6. Olumlu bir tutum sürdürün.
 7. Manzaraları, sesleri, zevkleri, hisleri ve hatta deneyimin kokularını hayal edin.
 8. Sahnenin mümkün olduğunca fazla detayını not alın. Ne giyiyorsun, orada kim var, ne duyuyorsun ve nasıl hissediyorsun?
 9. Görüntü oturumunuz istediğiniz gibi gitmiyorsa, gözlerinizi açın ve nefes alıp vermeye başlayın.
 10. Olumlu imaj içeren bir görüntü oturumunu daima sonlandırın.

Görüntü ve Spor

Sporcuların çeşitli görüntüleri veya kendi kendine hipnoz tekniklerini kullanarak spor hipnozunu denemek için birçok fırsatı vardır. Yaralanma iyileşmesinden spor performansına kadar, bu teknikler bir sporcunun antrenman programının standart bir parçası olarak ümit veriyor.

Denemek için imgeleme ve meditasyon kitaplarını iyileştirme:

 • Andrew Weil’den Rehberli Görüntülerle Kendi Kendini İyileştirme .
 • Deepak Chopra ve Adam Plack’den Şifa Meditasyonları Ruhu.

  Yorum Yap