1. Anasayfa
 2. Egzersiz Yapmak İçin Motivasyonu Bulmak

Spor Psikolojisine Genel Bir Bakış

Spor Psikolojisine Genel Bir Bakış
0

Sporcular ve antrenörler genel olarak spor becerilerini geliştirmek için beden eğitimi ve disipline odaklanır. Bununla birlikte, zihinsel ve duygusal beceri eğitimi, sporda ve spor dışındaki yaşamda başarı için aynı derecede önemli olabilir. Spor psikolojisinin amacı, sporcuların zihinsel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu, genel refahlarını artırır ve spor performansını mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarır.

Herkes stres yaşar, ancak birçok sporcu hem oyun sahasında hem de dışında üstünlük sağlamak için benzersiz bir iç ve dış baskı yaşar. Spor psikologları bu stresörlerin yönetimine, spor performanslarının iyileştirilmesine ve duygusal dengenin geliştirilmesine yardımcı olmak için sporcularla birlikte çalışır.

Günümüzde zihinsel beceri eğitimi, güç, güç ve dayanıklılık eğitimi kadar atletik başarının bir parçası olmuştur. Bu, ana akım medyadaki farkındalık hareketi ve meditasyon, yoga ve görselleştirme pratiğinin popülerliği sayesindedir. Dikkatlilik meditasyonunun esneklik ve stres yönetimi konusundaki faydaları üzerine yapılan araştırmalar, spor psikolojisi alanına da taşınmıştır. Ve birçok sporcu, zihinsel beceri eğitimini, fitness eğitimi rutinlerine eklemekten faydalanmaya devam ediyor.

Makalede Neler Var?

Erken tarih

Spor psikolojisinin kökenini tanımlaması kolay değildir. Bazıları psikoloji alanı dışında geliştiğini, bazıları da fiziksel uygunluk eğitimi dalından çıktığını düşünüyor. Araştırmacıların, atletlerin zihinsel ve duygusal manzaralarının atletik performanslarını nasıl etkilediğini incelemek için yapılan ilk ciddi girişimler, özel spor psikoloji laboratuvarlarının Almanya, Rusya ve ABD’de ortaya çıkmaya başladığında 1920’lere kadar izlenebilir.

Birçok kişi Dr. Coleman R. Griffith’i bugün ABD’de bildiğimiz gibi spor psikolojisinin babası ve kurucusu olarak kabul eder. 1920’lerde Illinois Üniversitesi’nde spor psikolojisi dersleri verdi ve bir araştırma laboratuarı kurdu ve sadece spor psikolojisine odaklanan iki kitap yazdı: 1926’da yayınlanan Koçluk Psikolojisi ve 1928’de Atletizm Psikolojisi.

Bugünün Manzarası

Artık bir tuhaflık ya da lüks olmayan spor psikologları, profesyonel sporcuların ve takımların büyük bir çoğunluğu tarafından rutin olarak kullanılıyor. Amatör sporcular bile egzersizlerine zihinsel beceri eğitimi katmada değer buluyorlar.

Spor psikolojisinin şu anki akademik ve pratik tarafı özel ve tek tip eğitim, araştırma ve uygulama standartlarını içermektedir. 1986 yılında, Amerikan Psikologlar Birliği (APA), özellikle egzersiz ve spor psikolojisine odaklanan 47. Bölümü oluşturdu. Ayrıca, yalnızca spor psikolojisi çalışmalarına adanmış Uluslararası Spor Psikolojisi Dergisi de dahil olmak üzere birçok akademik dergi bulunmaktadır.

Ortak Teknikler

Spor psikolojisi alanında araştırmalar arttıkça büyümeye devam ediyor, ancak spor psikolojisi uygulayıcılarının çoğunluğu tarafından kullanılan bazı ortak odak alanları var. Bu alanlar sporculardaki zihinsel ve duygusal antrenmanın üç temel yönünü ele alma eğilimindedir:

 1. Performans Geliştirme: Görselleştirme ve zihinsel prova uzun zamandır spor psikolojisi araştırma ve eğitiminin temel taşı olmuştur. Ana odağı bir sporcunun performansını arttırmaya yardımcı olmaktır. Bu tür bir uygulama, bir sporcunun zihinsel olarak kusursuz senaryoya hazırlanmasına ve verilen sonucun zihinsel bir ‘haritasını’ geliştirmesine olanak tanır. Aynı zamanda görüntü veya kendi kendine hipnoz olarak da adlandırılan görselleştirme bilimi, hayal edilen bir tecrübenin gerçek bir olaya benzer şekilde yorumlandığını ve dolayısıyla bir sporcuda daha fazla güven ve yetkinliğe yol açtığını göstermektedir.
  1. Bazı çalışmalar bile görselleştirmenin sporcularda güç kazanmasına yol açabileceğini gösteriyor. Görselleştirmeye benzer şekilde, kendi kendine konuşma ve olumlu bir tutum geliştirmek, düzenli zihinsel beceri eğitiminin kritik bir özelliği olabilir. Bir sporcunun stresli durumlar sırasında dikkat, merkezleme ve odaklanma ya da anksiyeteyi azaltma ve yönetme ihtiyacı duyup duymadığı bu tekniklerin tümü bir sporcunun spor performansını artırmak için dikkat dağılmalarını azaltmayı amaçlar. Bazı uzmanlar, bir sporcunun inançlarının ürettiği sözde plasebo etkisinin, bazı sporcuların yemin ettiği birçok batıl inanç ve ritüelin vurguladığı gibi gerçek etkilerine işaret ediyor.
 1. Esneklik ve Yaralanma Kurtarma: Bir spor psikoloğunun bir sporcu üzerinde etkili olabileceği bir diğer alan, özellikle büyük bir gerileme, kayıp veya yaralanma sonrasında, zihinsel ve duygusal esneklik geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Bu beceri depresyona girerek, izole ederek veya geri çekilerek yaralanmaların duygusal stresine maruz kalabilen yaralı sporcular için gereklidir. Bir yaralanma ile başa çıkmak için belirli zihinsel becerilerin nasıl kullanılacağını ve fiziksel iyileşmeyi kolaylaştırmak için zihnin gücünü kullanmayı öğrenmek çok zor gelebilir. Ancak spor psikologları ve sporcular bu zihinsel becerileri uygulamada gerçek faydalar buldular.
 2. Motivasyon ve Duygusal Stres: Herhangi bir sporcu bazen yorgunluk, yıkanma veya her gün antrenman yapmak için motive olmadığını hissedebilir. Ancak bazen daha derin bir meseleye işaret ediyor. Motivasyon – ve motivasyon eksikliği – sporcuların sorunlarının kökenini keşfetmelerine yardımcı olmak için nitelikli bir spor psikoloğunun girebileceği başka bir alandır. Belki de fiziksel veya zihinsel olarak yorgun, aşırı eğitimli, hatta diğer duygusal streslerle yüzleşiyorlar.
  1. Motivasyon her zaman doğru müzik çalma listesini bulma veya motivasyonel bir teklif okuma meselesi değildir. Bazen, motivasyondan yoksun olan asıl mesele psikolojik, fiziksel veya sosyal strestir. Nitelikli bir spor psikoloğu temel meseleyi ortaya çıkarabilir ve bir sporcunun bir strateji tasarlamasına ve oynama arzusunu yeniden tetiklemek için uygun hedefler koymasına yardımcı olabilir.

  Spor Psikoloğu Nedir?

  Bir spor psikoloğu, atletizmle birlikte çalışarak duygusallıklarını ve zihinsel iyilik hallerini iyileştirmek için en uygun atletizmi teşvik etme çabalarında çalışan belirli bir uygulayıcıdır. Bir spor psikoloğu ile çalışma sürecinde, birçok sporcu spor performanslarının çarpıcı biçimde arttığını görecektir. Ancak, bu olmasa bile, çoğu müşteri duygusal dengelerinde ve oyun alanındaki istikrarlılıklarında bir artış yaşayacak.

  Spor psikolojisi dünyası geniş ve çeşitlidir. Bazı uzmanlar birebir veya takım halinde olan profesyonel sporcularla çalışır. Diğerleri ise amatör sporcular, çocuklar veya belirli bir spor dalındaki sporcularla çalışmayı tercih ediyor.

  Nitelikli bir spor psikoloğu olmak hem akademik hem de pratik deneyim gerektirir. Eğitim yolları, çoğu akademik programın merkezinde uygulamalı psikoloji ile de çeşitlenir. Altın standart, Psikoloji alanında doktora gibi ileri bir derece ve sporcularla özel antrenman gerektirir. Bununla birlikte, birçok yüksek lisans derecesi olan profesyonelin, spor psikolojisinde de uzmanlığı vardır.

  Daha az yaygın olmasına rağmen, bazı kişisel eğitmenler ve hipnoterapistler, sporcuların düşünceleri ve temeldeki inançlarıyla ilgili stres, endişe ve performans sorunlarını yönetmelerine yardımcı olan artan sayıda uzmana katıldı. Bir sporcu veya bir uygulayıcı olarak spor psikolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, keşfedilecek birçok kaynak var.

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir