İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yarı Maraton Eğitimi için Koşu Programları

10K çalıştırmak ne kadar sürer?

10K çalıştırmak ne kadar sürer?
+ - 0

Yaklaşan bir 10K yarışı (6.2 mil) koşuyorsanız, daha önceki bir yarış saatini kullanarak ve bir yarış süresi tahmin çizelgesine bakarak ya da bir yarış süresi tahmin hesaplayıcısına takarak bitiş zamanınızı tahmin etmek mümkündür. Daha önce hiç yarış yapmadıysanız, rahatça gidebileceğiniz en yüksek hızda bir mil koşarak kendinizi test edebilirsiniz. Ardından, yarış saatinizi veya yarış saati tahmininizi bir yarış saati tahmininde kullanın.

Yarış zamanları

Zaman tahmininin, 10K yarışınız için uygun eğitimi tamamlayıp potansiyelinize koşarsanız, muhtemelen kaçabileceklerinizin bir tahmini olduğunu bilmek önemlidir. Bu, zindelik seviyeniz nedeniyle o zaman otomatik olarak koşacağınız anlamına gelmez. Ek olarak, parkurun yükselmesi, hava koşulları, önceki yarış deneyiminiz ve o günün nasıl hissettiğinizi bitirme zamanınızı da etkileyecektir. Çoğu koşucu, ne kadar fazla yarışırsa, güven kazanmadaki, zindelikteki ve yarış stratejisindeki gelişmelerin daha hızlı yarış sürelerine yol açtığını fark eder.

Daha önce hiç yarışmamış bazı acemi koşucular, bitirecekleri son kişi olacağından endişe ediyorlar. (Neredeyse her zaman durum böyle değil.) Koştuğunuz 10K’da nereye koyabileceğinizi (paketin ilk% 25’i vb.) Merak ediyorsanız, geçen yılki yarışın sonuçlarına çevrimiçi göz atın. Koşucu sayısı ve bitiş süreleri aralığı muhtemelen bu yıl benzer olacaktır. Paketin arkasında yalnız kalmaktan gerçekten endişe duyuyorsanız, yürüyüşe uygun ve bir zaman sınırı olmayan bir yarış arayın.

Daha Hızlı Bir 10K Çalıştırmak

Daha önce 10 binlik bir yarış yapmışsanız ve zamanınızı iyileştirmeyi umuyorsanız, daha hızlı olmak için yapabileceğiniz çok sayıda şey vardır. İlk olarak, hızlı çalışmayı içeren bir eğitim programının ardından, zamanınızı iyileştirmek için çok önemlidir. Mil tekrarları, tempo koşuları veya tepe aralıkları gibi hız antrenmanları, zamanınızı saniye hatta dakikaları tıraş etmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca 10K zamanınızı iyileştirmenize yardımcı olacak yarış stratejinizde değişiklikler yapabilirsiniz. Daha hızlı yarış yapmak için stratejileri ve yarışları nasıl daha hızlı ve güçlü bitireceğiyle ilgili ipuçlarını kontrol edebilirsiniz.


    Yorum Yap